eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Pavlenka: A já budu brankář | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Pavlenka: A já budu brankář

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Homepage, Hráči, Idol, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔28.9.2017

Pavlenka nyní chytá Bundesligu za Werder Brémy!

UPOUTÁVKA„Kluci, já jdu do brány, budu chytat,“ tak začíná v roce 1998 kariéra Jiřího Pavlenky, šestiletého klučiny z dvoutisícového městečka Hať na slezsko-polských hranicích nedaleko Opavy. V brance ho to baví. Občas tu fotbalovou střídá s hokejovou. Odejde z ní, jen když má zlomenou ruku, a tedy nemůže chytat. A tak při záskoku v poli během patnácti minut vstřelí v žácích tři góly. Pak se však rychle vrací na své oblíbené místo. A chytá, a chytá a chytá. Později za FC Hlučín, poté za Baník Ostrava, následně za Slavii Praha. Ve čtyřiadvaceti letech debutuje také v seniorské reprezentaci. A nikdy nezapomene na 19. srpna 2017. Poprvé nastupuje v německé Bundeslize, v jedné z top soutěží světa, za svůj nový tým – Werder Brémy.

Přece nebudu běhat

Vraťme se však na začátek a posouvejme se s očitými svědky kariérou Jiřího Pavlenky.

„Všechny nás překvapilo, jak pevné bylo Jirkovo rozhodnutí, že půjde do branky. Vůbec o tom nechtěl debatovat. Jen řekl: Jdu tam!“ popisuje životní rozřešení malého Jiříka jeho první trenér Petr Duda. „No přece nebudu běhat,“ přidává táta Jan Pavlenka další argument, který šestiletý brankáříček tasí.

Robinzonáda sem, robinzonáda tam. Nebojácně padá Jirka k zemi, vrhá se soupeřům v tréninku přípravky pod nohy, rozehrává. „Mrštný a šikovný. Tak si ho vybavuji. Hned reagoval jako skutečný brankář. Ani nevím, kde se to v něm vzalo. Proto jsem už po dvou trénincích běžel za klubovým vedení, ať ho ihned zaregistrují, že je to talent,“ povídá Duda.

Jiří Pavlenka, TJ Sokol Hať stojí na prvním registračním průkazu.

Jirka, stejně jako ostatní jeho vrstevníci, má však smůlu. Na severní Moravě se na přelomu tisíciletí nehraje oficiální soutěž pro sedmi či osmileté kluky. „Kariéru“ v Sokolu Hať tak rámují jen tréninky. I na ně se však jezdí dívat z osm kilometrů vzdáleného Hlučína.

Hašek jako vzor

Tak tedy když nemohu hrát zápasy, budu ještě víc sportovat a chytat, honí se hlavou malému Jirkovi. Je to neposeda až běda. Přiběhne ze školy, mrskne aktovku do kouta a hurá ven. Jednou s hokejkou, podruhé s fotbalovým míčem a potřetí zase s hokejkou. Brankářskou. „Však jeho největším vzorem byl Dominik Hašek. Chtěl být jako on,“ vzpomíná táta Pavlenka, který s malým Jirkou sleduje po nocích tažení české hokejové reprezentace za překvapivým vítězstvím na olympijském turnaji v japonském Naganu v únoru 1998. Právě díky gólmanovi Haškovi poráží tým Ivana Hlinky v semifinále Kanadu na nájezdy a ve finále Rusy v historicky prvním klání s hvězdami NHL.

Nakonec přece jen vyhrávají fotbalové rukavice a větší volnost pohybu na trávníku. A to už ale v Hlučíně. Tamní FC si devítiletého Jiřího nejprve půjčuje, o rok později ho „bere“ na první opravdový přestup v kariéře.

Cena? 15 000 korun. Slovy: Patnáct tisíc. „To byly za brankáře bez soutěžního utkání nadstandardní peníze. Jen škoda, že jsme tehdy udělali chybu a nepřemýšleli dál a měli jsme ve smlouvě jen bonus za první přestup Jirky z Hlučína dál,“ durdí se ještě po letech Petr Duda. Ví, že se maličký klub mohl zajistit na roky dopředu. „Ale to jsme netušili, jak daleko to Jirka dotáhne. Ale jsme rádi, že se mu tak daří. A ještě víc mě těší, že nikdy nezapomíná, odkud vzešel. Bylo úžasné sledovat, když přijel už jako ligový brankář Baníku Ostrava a rozdával malým klukům své mírně použité rukavice,“ přidává lidskou vzpomínku Petr Duda.

CELÝ PŘÍBĚH JIŘÍHO PAVLENKY SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 7. ZÁŘÍ 2017!

-red-

(zdroj fotky: fcb.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace