eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Pat na hromadě FAČR? Vítězství zdravého moravského rozumu nad sérií manipulací

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔3.6.2017

Pat na hromadě FAČR? Vítězství zdravého moravského rozumu nad sérií manipulací.

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM„Je to vítězství zdravého rozumu. Fotbal, který je v kritické situaci, nyní bude mít čas na právní a finanční analýzy a na diskuse o kandidátech nejenom na pozici předsedy,“ prohlásil slávistický šéf Jaroslav Tvrdík o pátečním patu na desetihodinové volební valné hromadě FAČR. Lze s ním v tomto souhlasit. Ten pat znamená, že ve funkci předsedy zůstává vazebně stíhaný Miroslav Pelta a současný výkonný výbor má prodloužený mandát do podzimu, kdy by se měla konat další, tentokrát mimořádná, volební valná hromada. Česká komora, ovládaná kontroverzním místopředsedou Romanem Berbrem, totiž po tři kola volila šéfa asociační marketingové firmy STES Martina Malíka, zatímco komora moravská, podporovaná progresivními a kritickými silami v českém fotbale, trvala na mezinárodně zkušeném fotbalovém diplomatovi Petru Fouskovi.

Jinými slovy, vítězství zdravého moravského rozumu zabránilo, aby český fotbal zcela ovládlo rozhodcovské „bratrstvo kočičí pracky“: Chybělo sedm hlasů a ve výkonném výboru mohli s předsedou a bývalým policistou Martinem Malíkem sedět Roman Berbr se svou „polomanželkou“ Dagmar Damkovou, středočeským protagonistou horníkovských odposlechů Miroslavem Libou, majitelem Viktorie Plzeň Tomášem Paclíkem (to by byl už třetí člen VV z Plzně) či karlovarským „osobním Berbrovým šoférem“ Rostislavem Votíkem.

To by sponzoři, toužící po změnách a transparentnosti, na tuhle „obrodu“ jen zírali. A utíkali by z fotbalu pryč jako státní dotace.

Delegátka UEFA nehorázně tlačila na pilu

Klobouk dolů před Moravany vystavenými v Praze na hromadě sakra tvrdé manipulaci. A to i od generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky, který jednání od předsednického stolu řídil. Ten se mimochodem v kauze přidělování státních dotací v minulých dnech v uniklých policejních odposleších proslavil jako lobbista týmu Junior Teplice, za které shodou okolností kope jeho syn.

Nečekaně se do „agitace“ zapojila i Řepkou vřele přivítaná delegátka UEFA, vedoucí mezinárodních vztahů Evropské fotbalové unie Eva Pasquier. Slovenka žijící ve Švýcarsku, jež předtím pracovala pro FIFA. Člověk si musel se slzou v oko zavzpomínat na legendárního maltského člena výkonného výboru UEFA Josepha Mifsuda, který pravidelně a rád na valné hromady FAČR do Prahy jezdil. Přednesl vždy zdravici, do ničeho nerýpal, mlčel jako ryba a v klídku se těšil, jak si užije pražský večer.

To švýcarsko-slovenská dáma, která se sama přiznala, že když se poměrně nedávno ucházela ve FIFA o místo, vůbec nevěděla, že jde o fotbalovou organizaci, ve vysočanském hotelu Clarion řádila jak utržený vagon.

Nejdřív v úvodním slově nařkla média, že vytvářejí falešný obraz fotbalu, pak vyčinila těm delegátům, kteří chtěli volbu odložit na podzim, a pak před 3. kolem spílala volitelům, proč vůbec mají tolik hlasovacích kol a že si přece musí dneska za každou cenu toho předsedu zvolit. Takové vměšování do jednání samostatné národní fotbalové asociace jsem ještě neviděl. To bylo jak soudruh Brežněv na sjezdu KSČ. Skoro zralé na protest a stížnost u vedení UEFA.

Trapná stopka pro Baník, Sigmu a Frýdek-Místek

Ovšem to nebylo vše. „Ve zprávě mandátové komise totiž její šéf Miloslav Brtníček konstatoval, že hned devatenáct klubů na úrovni I. a II. ligy porušuje povinnost zakotvenou ve stanovách, a sice, že všichni členové statutárních orgánů těchto klubů musí být zároveň členy FAČR. Nedostatky tohoto směru vykázaly kluby: Opava, Vítkovice, České Budějovice, Varnsdorf, Jihlava, Brno, Bohemians, Olomouc, Zlín, Mladá Boleslav, Sokolov, Vlašim, Ústí nad Labem, Dukla, Frýdek-Místek, Pardubice, Ostrava, Teplice a Slavia. Kluby pak dostaly zhruba 25 minut na to, aby problém odstranily. Na poslední chvíli tak například vyřizovala Slavia zřízení členství a zaplacení členských příspěvků i pro svého šéfa Jaroslava Tvrdíka. Zahladit celý problém nestihli v termínu zástupci Baníku Ostrava, Olomouce a Frýdku-Místku. Zástupcům těchto klubů pak proto byla účast v pátečních fotbalových volbách znemožněna,“ uvedl server Aktuálně.cz.

Což o to, stanovy se mají dodržovat a tohle je klubový šlendrián, byť členství ve FAČR u majitelů klubů z řad byznysmenů je hodně formální. Ovšem těžko znalcům zákulisí vyvrátit, že tohle byla typická akce berbrovského typu, jak ponížit zpupné profesionální kluby. Hlavně pak ty, které si dovolily vymezit se proti Náčelníkovi.

Tenhle administrativní problém šel přece v klidu a tichosti vyřešit úřednickým upozorněním ještě před valnou hromadou a nedělat tak fotbalu veřejnou ostudu v přímém přenosu.

Ovšem berbrovcům to asi za to stálo. Vrcholně trapné pak bylo zamítnutí hlasovacího práva zástupcům Baníku Ostrava, Sigmy Olomouc a Frýdku-Místku českou komorou kvůli pár minutám přes daný limit úhrady členství. Komicky a fraškovitě vypadalo hlavně opakované hlasování, protože skrutátoři prý nestihli české hlasy spočítat. Vypadalo to totiž zprvu fifty fifty. Při opakovaném hlasování potom už poučení čeští delegáti hlasovali proti třem moravskoslezským klubům jednoznačně. Každý hlas se nakonec při pozdější volbě mohl hodit – vždyť třeba Sigma Olomouc si dovolila za předsednického kandidáta navrhnout Petra Fouska.

Rudolf Řepka poté přišel před závěrečným, třetím kolem volby s tzv. „předdohadovacím“ řízením, které ovšem nemá žádnou podporou ve stanovách FAČR (v nich se hovoří jen o dohadovacím řízení až po neúspěšném třetím kole volby).

Takže se ještě před třetím kolem uskutečnila schůzka zástupců obou komor. Česká delegace ve složení Jan Jílek, Miroslav Liba a Dušan Svoboda velmi ostře slovně atakovala moravské zástupce Marka Hájka, Petra Kotáska a Pavla Blahu, s tím, že nebude-li dnes zvolen nový předseda, bude mít fotbal další ostudu a zpochybní to překlenovací úvěr z UEFA či stále odkládané vyplácení dotací z MŠMT.

Moravští delegáti byli dokonce při této schůzce ochotni podpořit Martina Malíka na předsedu FAČR výměnou za to, že se z výkonného výboru stáhne místopředseda Roman Berbr.

To bylo odmítnuto a Moravané při třetím kole už proto Malíkovi nepřidali ani jeden hlas.

Loutku řídí loutkovodič

„Nevnímám výsledek těch voleb jako boj proti Romanu Berbrovi. Spíš přemýšlím, zda jsem neudělal něco špatně směrem k moravské komoře. V tuto chvíli nevím, proč se Moravané takto rozhodli,“ prohlásil kandidát Romana Berbra a většiny české komory, ale také například Viktorie Plzeň a Sparty Praha, Martin Malík.

Na toto Malíkovo tvrzení zajímavě na serveru idnes.cz ve čtenářské diskusi zareagoval fotbalový fanoušek Ivan Kotlín: „Jak se může loutka zabývat tím, co udělala špatně… To by měl loutkovodič. A ten teď získal klid na práci.“

Na závěr ještě malá poznámka k poněkud těžko uchopitelné volbě vedení Sparty. Že Martina Malíka spolu s Romanem Berbrem podporovala Viktoria Plzeň, nepřekvapilo. Ovšem sparťanský majitel Daniel Křetínský se ve svém deníku Sport v pátek nechal slyšet, že se snažil při vzájemné schůzce přimět Romana Berbra, aby svou jakoukoliv kandidaturu ještě před valnou hromadou kvůli image těžce zkoušeného fotbalu stáhl. To se nepodařilo.

Být ale proti Romanu Berbrovi a zároveň hlasovat pro kandidáta, jehož téměř jako jeden muž volí Berbrem ovládaná česká komora a rozhodcovští delegáti z krajů a okresů, to je jako říkat, že jsem abstinent a pak na ex vypít láhev rumu. Nejlépe značky Plzeň-Božkov.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: fifa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace