eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Ostuda při losu Eura: Češi nevědí, jak se jmenuje jejich stát

📁 Aktuálně, Blogy, EURO 2016, HATTRICK Téma, Homepage, Kauza, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory 🕔15.12.2015

Los ME 2016Češi nevědí, jak se jmenuje jejich stát.

KOMENTÁŘ – „Španělské království, Chorvatská republika, Turecká republika a Česká republika“. Takové je složení skupiny D fotbalového ME 2016, jak je určil sobotní pařížský los. Že byste to takhle kostrbatě nikdy neřekli? Jistě, a proč vám tedy nevadí „Španělsko, Chorvatsko, Turecko a Česká republika“, v angličtině „Spain, Croatia, Turkey a Czech Republic,“ jak bylo v sobotu při losování vidět na tabulkách jednotlivých zemí v Paříži (viz snímek)?

Zase a znovu: Češi jako by neznali geografické (zeměpisné) jednoslovné jméno svého státu, které zní Česko, anglicky Czechia (francouzsky Tchéquie, německy Tschechien, rusky Čechija, španělskyChequia atd.). Píšeme snad, že se utká Španělské království s Českou republiku nebo v hokeji Ruská federace s Českou republikou? Ne, vždy jen Španělsko, Rusko atd. Proč tedy Česká republika/Czech Republic?

Název „Česko“ se hlavně díky sportovním novinářům kvůli své praktičnosti už alespoň částečně vžil, ale proč obtěžujeme občany jiných zemí politickým názvem Czech Republic, když v angličtině i v jiných jazycích existují výše uvedené správné překlady jednoslovného názvu Česko?

Tohle dělá ve světě kromě našeho státu hlavně komunistická KLDR (Korejská lidově demokratická republika). Zavání tu už ostudou, kterou si ovšem sportovní představitelé, fanoušci a – bohužel – i řada do sebe zahleděných zástupců médií neuvědomuje. Dílem z neznalosti, dílem z nevzdělanosti, dílem z pohodlnosti a dílem z lhostejnosti.

Na základě velké letní výzvy magazínu HATTRICK se prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, předseda Poslanecké sněmovny ČR Jan Hamáček a předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, tedy všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé, jednoznačně vyslovili pro užívání zeměpisného názvu Česko/Czechia s tím, že by jeho propagátory ve světě měli být právě čeští sportovci.

Czech CzechiaCzech Republic nebo Czechia?

Mají šéfové ČOV a FAČR v hlavách jen vesla a balony?

Jenže reakce předsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala, stejně jako šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Pelty jsou nadále konzervativně zabedněné. Jako by v hlavách měli jen samá vesla či balony, které jim brání uvažovat v jiných rovinách. Pelta prostřednictvím svého tiskového oddělení alespoň připustil, že to je zajímavý námět, o němž budou ve vedení FAČR diskutovat.

Myslím, že úplně nejjednodušší by bylo, kdyby jim politici, až u nich zase budou sportovní představitelé žádat o nějakou tu podporu či o výstavbu Národního stadionu, řekli: „Dobře, ale jen, když budete v zahraničí užívat Czechia.“

…čtěte celý článek na eFotbal.cz!

(zdroj fotek: facebook.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace