eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Opsáno z Facebooku: „Už několik sezon je nejlepším hráčem Slavie (a Plzně) Daniel Křetínský“

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, TOP Články, Topstory 🕔23.9.2019

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Po třetině základní části, tedy po 10. ligovém kole, se mistrovské Slavie drží jako klíště s tříbodovým odstupem plzeňská Viktorka, která v sobotu vyhrála u nováčka v Českých Budějovicích podobně jako předtím červenobílí s přehledem 3:0. Jenže slávisté v neděli v pražském derby na Letné nápor Západočechů podobně přesvědčivě odrazili, když stejným poměrem pokořili v jejím svatostánku Spartu. Takže už před ní vedou o propastných dvanáct bodů a Letenští jsou až sedmí. Takové ponížení a trenér Václav Jílek přesto zůstává ve funkci… Dřív by už byl dávno odvolán, jenže za ním stojí sportovní ředitel Tomáš Rosický a všichni vědí, že těch rošád s hlavními kouči bylo na Letné  v minulosti dost. Uvidí se asi až po nedělním duelu v Plzni.

Přátelé v deníku Sport mohou popsat několik tiskových stran na téma „Proč je Sparta tak dlouho ve výsledkové a herní krizi“, ale podstaty věci se kvůli osobě svého majitele, který už patnáct let historický nejúspěšnější český klub vlastní, v mediálním prostředí Česka dobrat nemohou. To publicista Václav Šámal se na rozdíl od nich může na Facebooku vyjádřit svobodně, bez jakékoliv autocenzury. Takže po neděním večerním derby napsal: „Už několik sezon je nejlepším hráčem Slavie (a Plzně) Daniel Křetínský.“

Samozřejmě, že to je velké zjednodušení napsané navíc s nadsázkou, které pomíjí kvalitní vedení týmů Slavie i Viktorie Plzeň, ovšem koresponduje se známý rčením, že „Ryba vždycky smrdí od hlavy“.

Jak to mají na Letné s pravomocemi?

Kolega Luděk Mádl to potom v závětu svého trefného komentáře na Seznam Zprávy pojal trochu komplexněji: „A úplně nejlépe bude, když se ve Spartě zamyslí, jak mají v klubu poskládané rozhodovací pravomoci a zodpovědnosti, co má ‚na hrbu‘ trenér Václav Jílek, co sportovní ředitel Tomáš Rosický, do čeho pořád může mluvit Adam Kotalík a jak do všech těch procesů vstupuje majitel Daniel Křetínský.A srovnat to třeba se slávistickým modelem, kde se dvojici Jan Nezmar + Jindřich Trpišovský podařilo vybudovat si vlastní sportovní autonomii.Asi je to model, který Daniel Křetínský ve Spartě nechtěl, když jeho jednání s Jindřichem Trpišovským, tedy s nejlepším trenérem široko daleko, jak nyní vidí i slepý, vyzněla před třemi lety do ztracena.Všechno, co má teď Slavia, mohlo být ve Spartě. Ale její majitel řekl ne. Tak ať si teď třeba brečí doma do polštáře… Na žebříčku jeho obřích personálních chyb svítí nechuť dohodnout se s Trpišovským hned vedle náruče (a peněženky) otevřené svého času italskému stand-up komikovi Stramaccionimu.“

Plyšáci měli letět spíš do VIP prostor

Ano, Jindřich Trpišovský mohl být ve Spartě, ostatně tam kdysi vedl i mládež. Mohl tam být i Simon Deli, který po vyštvání z Letné poskytl Slavii své skvělé služby. A nedělní házení plyšových krys na Stancia, fanouškovské spílání Hovorkovi a Hušbauerovi? Neměli by tihle plyšáci spíše letět směrem do letenských VIP prostor?

I expert ve studiu O2 TV Sport, trenér Miroslav Koubek správně připomněl, že Stanciu a Hovorka nešli do Edenu přímo z Letné, ale oklikou přes jiný klub, když se na Spartě neprosadili tak, jak chtěli. Hušbauer se sice po italském angažmá na Letnou vrátil, ale byl tam jen do počtu, tak co by tam dál pohledával?

Ostatně i ve Spartě mají své exslávisty Dočkala a Váchu, jenže ti se potýkají s vleklými zraněními či sportovní formou, takže jsou zatím na tribuně nebo v třetiligovém béčku.

Stále se myslím, že Sparta nemá o tolik horší hráče než Slavia, aby s ní musela doma prohrát 0:3. Tvrdím, že navíc slávisté v derby nepodali tak dobrý výkon jako v úterý v Miláně v Lize mistrů proti tamnímu Interu (1:1).

Sparťanský trenér Václav Jílek má pravdu i v tom, že to nebyl žádný uragán slávistických šancí. Jenže sparťané v těch svých možnostech, kdy mohli vývoj zápasu zvrátit, pokaždé selhali. A selhali i v obraně a vlastně i v bráně. Když tým za stavu 0:0 a při velmi vyrovnané hře školáckým penaltovým faulem srazí na kolena právě kapitán Martin Frýdek, má to velkou vypovídající hodnotu. Že se potom sebekriticky kaje, je sice pěkné, ale proč to vůbec dělal?

Brankář Kolář roste každým dnem

Televizní diváci vyhlásili nejlepším hráčem utkání brankáře Slavie Ondřeje Koláře. Pokaždé v klíčových momentech svůj tým podržel. Ano, v minulé sezoně jsem tohoto mladého a talentovaného gólmana stejně jako někteří slávističtí fandové často kritizoval a kladl si opakovaně otázku, zda to byl v této chvíli brankář vhodný pro Slavii. V novém ročníku je však Kolář jednou z největších opor týmu, v kvalifikaci Ligy mistrů v klíčovém momentu v Kluži zneškodnil i penaltu. V lize dostal při slávistickém skóre 22:1 v osmi zápasech jediný gól – v Teplicích při výhře 5:1 (ten druhý obdržel v Opavě Přemysl Kovář, když zraněného Koláře zaskakoval, proti Bohemce chytal s čistým kontem další brankář Jakub Markovič).

Jak říkal ve studiu O2 TV Sport trenér Koubek, mimochodem bývalý ligový brankář Sparty: „Kolář roste každým dnem, udělal velký pokrok, přestal dostávat laciné góly a umí hrát výborně nohou, což se dnes od gólmanů požaduje.“

Miroslav Koubek má velkou pravdu, i když u těch Kolářových kliček útočníkům soupeře trhnou fandové Slavie občas hrůzou.

Přiznat chyby, poučit se z nich – to je správná cesta

Ano, kritizoval jsem i jiné hráče, které si trenér Trpišovský vybral do svého celku, třeba stopery, dříve Kúdelu, později Hovorku. Stále je ještě čekají těžké zkoušky, až po nich budeme moci s jistotou konstatovat, že Deliho s Ngadeuem skutečně nahradili, ale zatím si počínají nad očekávání dobře.

Na rozdíl od některých médií si občas dovolím zkritizovat i trenéra Trpišovského, většinou za určení sestavy na konkrétní zápas či za střídání. I za to, že se v některých hráčích, které si chtěl prosadit či naopak odstavit, mýlil. Ovšem musím dodat, že v takových případech tento kouč často chlapsky bez vytáček a svalování viny na jiné uzná, že se spletl, že to měl udělat jinak.

To je (nejen) v českém fotbale ojedinělá věc, která rovněž velkou měrou dělá ze Slavie kvalitní tým a z Jindřicha Trpišovského tak dobrého a úspěšného trenéra.

Pořádně rozebrat chyby, poučit se z nich a omezit jejich příští výskyt na minimum. Přestože tohle vždy bylo trenérským krédem ředitele sparťanské akademie Jaroslava Hřebíka, současní lidé kolem sparťanského „áčka“ toto umění stále a citelně postrádají.

Pořád se upínají na nějaký zvrat, který už musí konečně přijít. Mělo to být derby se Slavií. Když nevyšlo, tak je to zas nedělní duel v Plzni. Tam se prý má ukázat skutečný charakter mužstva. Nevím, i kdyby to sparťanům za týden ve Štruncových sadech nakrásně vyšlo, musejí to potvrzovat po celou sezonu. A nejsem si jistý, zda toho jsou se současným realizačním týmem a lidmi nad ním dlouhodobě schopni.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace