eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Odvolat Dášu? Proč, když nám vydělává desítky milionů?

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, Topstory 🕔22.10.2014

damkovadagmar_isifaeduarderben

BLOG – Tak nám ligová fotbalová asociace vydala prohlášení, ve kterém dementuje zprávy o zrušení Juniorské ligy. Prohlášení LFA k Juniorské lize zní: „Ligová fotbalová asociace dementuje nepodložené názory, které se objevily na sociálních sítích některých médií ohledně zrušení Juniorské ligy. Reprezentační trenér Pavel Vrba byl skutečně osloven, aby společně s dalšími odborníky řešili nastavení mládežnických soutěží. Tento proces nadále trvá. V žádném případě se profesionální kluby na Ligovém shromáždění v úterý 22. 10. nedohodly na zrušení Juniorské ligy.“

Aby bylo jasno, tím dalším Vrbovým „odborníkem“ byl reprezentační manažer Dušan Fitzel. A v jejich návrhu skutečně stojí, aby se Juniorská liga po této sezoně zrušila! Rozhodně se však nebude „rušit“ Dagmar Damková coby předsedkyně komise rozhodčích FAČR, jak si v úterý přál Křetínského deník Sport.

„Oni by chtěli odvolávat Dášu, která nám už přinesla do svazové kasy desítky milionů,“ mělo se údajně nést v kuloárních řečech od vedoucích představitelů českého fotbalu. Samozřejmě v narážce na členství Damkové v komisi rozhodčích UEFA.  „Collino, ochraňuj český fotbal.“

Pokud jde o rušení Juniorské ligy, proti tomu se ovšem zvedla v úterý na zasedání Ligového shromáždění v pražském Edenu veliká klubová nevole. Hlavně Jaroslav Starka, jehož Příbram nečekaně soutěž juniorek vede, se rozohnil: „Tak člověk (Fitzel – pozn. red.), který před třemi lety tvrdil, že český fotbal bez juniorské soutěže zahyne, ji nyní chce rušit!“

fitzeldusan_uefa.com

Takže kluby Ligového shromáždění odsouhlasily, že tenhle návrh je ještě třeba pořádně posoudit a rušení Juniorské ligy prozatím pozdržely.

Návrh tzv. expertské skupiny v čele s Vrbou a Fitzelem na reorganizaci mládežnických soutěží vypadá následovně: zrušila by se soutěž do 19 let a místo ní by se hrála nově celostátní soutěž do 20 let. Asi jako náhražka za zrušenou Juniorskou ligu.

Snad ne proto, aby „někteří šikovní kluci“ mohli nadále vesele sázet třeba na výsledky typu 5:4 a úkolovat v tom směru třeba sudí… Celostátně by se hrála ještě soutěž do 18 let, ovšem soutěže do 16 a 17 let by se konaly odděleně – dvě skupiny v Čechách, jedna na Moravě.

Což je z hlediska vývoje českého fotbalu velmi špatná myšlenka. Výkonnostní nůžky mezi mládežnickým fotbalem v Čechách a na Moravě se stále více rozevírají a tohle je cesta – hlavně pro Moravu – do pekel. Mnohem lepší by bylo hrát celostátně už od kategorie do 16 let.

Jako bývalý absolvent první dorostenecké ligy (byť té basketbalové) a pozdější trenér to mohu jen potvrdit. Opakované výhry rozdílem třídy nikomu nic nedají a ve svých důsledcích škodí jak vítězům, tak poraženým. Ze své zkušenosti vím, že tým, který byl celou sezonu zvyklý na samá vysoká vítězství, najednou, třeba v mezinárodní zkoušce, kolaboval ve chvíli, když mu soupeř kladl odpor a vývoj i výsledek utkání byl vyrovnaný. Nebyl zvyklý hrát pod tlakem.

mladez_pfs

Asi by bylo lepší, kdyby se trenér národního týmu věnoval pouze reprezentačnímu celku a nevymýšlel s „experty“ podobné „projekty“.  A aby se složité a propracované struktuře soutěží a věcem s nimi spojenými věnovali řádně vysokoškolsky vzdělaní lidé a ne bývalí hráči s nějakými rychlokvašnými či darovanými kurzy.  Tohle vskutku není nácvik signálu při standardní situaci.

Zmatek: Kdo má platit za rozhodčí – kluby, nebo svaz?

V Ligovém shromáždění to ale v úterý vřelo i kvůli penězům. Tedy prachům na rozhodčí. Těm hlavním slíbil Miroslav Pelta ve „svatém protikorupčním tažení“ 25 tisíc korun za zápas a zvedl odměny i ostatním s tím, že to bude platit svaz. Jenže nedávno někdo do usnesení výkonného výboru FAČR propašoval usnesení, že to budou platit kluby. Kdopak to asi mohl být? – hádejte jednou a uhodnete.

Teplický ředitel František Hrdlička proti tomu na půdě Ligové fotbalové asociace vznesl protest. Jenže pak nečekaně zemřel a tenhle protest po něm v LFA zůstal.

Předseda FAČR a jablonecký majitel v jedné osobě Miroslav Pelta rozhodl, že když kluby dostaly od svazu bonus ve výši dva miliony a dvě stě tisíc, tak to holt zaplatí z něj. V tu ránu se vzbouřily druholigové oddíly, které žádný bonus nedostaly. „Tak to druholigové kluby platit nebudou, jen ty prvoligové,“ rozhodl „systémově“ Miroslav Pelta.

pelta2

Jenže to je ve stylu „vylej, nalej“. Nebo dokonce „nechci tu slevu zadarmo“. Ligoví sudí stojí klub půl milionu ročně. K tomu přijdou další povinné platby navíc a bonus je fuč. Hlavně ale, že se s ním můžete chlubit ve volební kampani.

Jak Babiš slyšel nadávky na Peltu a Damkovou

O volební kampani ví leccos lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Ten v neděli zavítal v doprovodu Pelty i na ligový fotbal do Boleslavi, na duel s Plzní, kde mj. viděl báječný výkon sudího Bílka. „Tak já pozvu Babiše na fotbal, chci od něj vytlačit čtyři miliardy na stavbu Národního stadionu a on pak slyší z hlediště, že Pelta je č.rák a Damková pí.a,“ měl si údajně postěžovat mezi svými na Ligovém shromáždění Miroslav Pelta. Těžký to život.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: isifa.com/Eduard Erben, uefa.com, PFS, Jakub Syrůček)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace