eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Od sedmi útočníků k jednomu hrotovému. Jak se měnilo rozestavení v průběhu let? (I.)

📁 Homepage, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔5.1.2016

2355 útočníků? Tehdy běžná věc

Fotbal není pouze bezhlavé běhání za míčem, jak si myslí někteří jeho odpůrci. Základem je taktická příprava na soupeře, ze které pramení rozestavění hráčů na hřišti.

Jelikož profesionální kopaná existuje více než sto let, vzniklo za tu dobu mnoho rozestavění, ať už s důrazem na útok nebo defenzivu. Pro každé období je typický jeden dominantní systém, jež ale byl později překonán a nahrazen jiným.

V našem dvoudílném miniseriálu se podíváme do historie a připomeneme týmy a jejich taktiky, díky nímž slavily úspěch a sbíraly trofeje.

2-3-5, Preston North End. 1888

Dnes se Preston, klub ze severozápadu Anglie, pohybuje na pomezí druhé a třetí ligy, v časech fotbalového pravěku ale šlo o špičkový tým. Dvakrát vyhrál První Divizi i FA Cup a pravidelně se umisťoval v popředí tabulky.

Svůj první titul v roce 1888 vyhrál za použití pro nás těžko pochopitelné formace 2-3-5, kdy hlavní role patřila středovému  záložníkovi podporujícímu ofenzivu a vyplnění mezery při bránění. Preston zůstal po celou sezónu neporažen a za dvaadvacet utkání vstřelil sedmdesát čtyři branek a inkasoval pouhých patnáct, takže i při nasazení dvou obránců věnoval pozornost defenzivě.

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

SPECIÁL K MS PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace