eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Nový model Synot ligy? Vzorem může být Belgie, Polsko, Nizozemsko či Turecko

📁 Domácí fotbal, Homepage, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔2.4.2016

martinlatka_soubojomicsesuralem_facebook_com_ACSpartaPrahaV novém herním systému bychom mohli vidět derby častěji.

Česká nejvyšší soutěž by v blízké době mohla projít historickými změnami. Předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) předložil klubům návrh na rozšíření stávajícího herního systému ligy o nadstavbu, do které by se zapojilo všech 16 ligových účastníků. Nejednalo by se tedy o systém play off, jaký známe z hokeje, ale o způsob, jak rozšířit počet počet zápasů za sezónu, zkrátit zimní přestávku a zajistit týmům motivaci bojovat až do posledního kola.

Jak by tedy nový model měl podle Dušana Svobody fungovat? Po odehrání 30 kol by se týmy rozdělily do tří skupin, podle umístění v tabulce. Týmy na 1. až 6. místě by hrály jednou každý s každým o titul a pohárové příčky. Rovněž týmy na 7. až 10. místě by měly možnost poprat se o místo v předkole EL. Vítěz této skupiny by se utkal s týmem, umístěným na poslední pohárové pozici v baráži na dva zápasy. Týmy na 11. až 16. příčce by sehrály bitvu o udržení, přičemž by sestupovaly stále dva týmy.  Body získané v základní části by se přenášely do i do nadstavby.

To je ovšem zatím jen návrh, který budou spolu kluby diskutovat a dají se tak předpokládat dodatečné změny. Pro srovnání můžeme tento návrh postavit proti jiným, již zavedeným nadstavbovým systémům, které již nějakou dobu fungují ve srovnatelných evropských ligách. Konkrétně se bude jednat o ligu belgickou, nizozemskou, polskou a tureckou.

Turecko

Nový ligový formát aplikovali v Turecku pro sezónu 2011/12, kdy se po základní části čítající 34 kol vytvořily dvě skupiny, do kterých se zapojilo pouze prvních osm celků tabukly. Body ze základní části se dělily dvěmi s případným zaokrouhlením nahoru. První skupina hrála o titul, respektive o místa zajišťující účast v Lize mistrů a Evropské lize. Druhá skupina týmů z 5. až 8. místa se poprala o poslední vstupenku do evropských pohárů.

Tento model se však neujal a po ročním experimentu se turecká Süper League vrátila ke klasickému modelu, ve kterém hraje každý s každým dvoukolově. V této jediné sezóně nedošlo v nadstavbových skupinách k žádným rošádám, titul obhájil ze základní části Galatasaray, byť ne tak suveréně, jako tomu bylo po 34 klasický kolech. Právě Galatasaray byl od začátku proti změnám a při návratu k původnímu modelu zřejmě uplatnil svůj vliv. Nejvíce z experimentu těžil Bursaspor, který původně skončil na osmém místě, ale ve skupině pak své soky předskočil a vyfouknul jim účast v EL.

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace