eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Ngadeu za 10 milionů eur? Uhrin přiblížil Slavii Lize mistrů

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Hráči, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Reprezentace, Topstory 🕔6.2.2017

michaelngadeu_slavigolvlize_slavia_czNgadeu ovládl s Kamerunem APN 2017!

epojisteniczliga_logo_150PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Bude to v sobotu 18. února 2017 v 16.30 hodin v Edenu veliká sláva. Slavia před jarní ligovou premiérou s Jihlavou s fanoušky přivítá nového mistra Afriky, Kamerunce Michaela Ngadeua. Jelikož slávistický defenzivní záložník či stoper vyfasoval v posledním podzimním dějství ve Zlíně čtvrtou žlutou kartu, nemůže proti Vysočině nastoupit a bude tedy mít na oslavy patřičný klid. Je to obří úspěch, který se však na mistroství Afriky, jež skončilo v Gabonu nedělní finálovou výhrou Kamerunu nad Egyptem 2:1, čekal spíše od obhájců cenné trofeje z Pobřeží slonoviny, tedy od dalšího slávistického obránce Simona Deliho.

Jenže „Sloni“ překvapivě vypadli už v základní skupině, zatímco Kamerunci považovaní po odřeknutí sedmi hráčů (z toho tří obránců Nyona, Poundjého a Matipa z Liverpoolu) za outsidery, tak navázali na svůj poslední africký triumf z roku 2002. Či na historické olympijské zlato z OH 2000, kde v Sydney Eto’o a spol. zdolali před 104 098 diváky silné Španěly v sestavě s Puyolem, Xavim či Gabrim (2:2 po prodloužení, 5.3 na penalty), když v poločase prohrávali 0:2. Ngadeu se nyní zařadil mezi tyto kamerunské legendy. Samozřejmě, že neúčast řady hráčů pomohla i Michaelovi, ovšem šestadvacetiletý slávista si s nabízenou šancí poradil skvěle. Zatímco ve Slavii nyní hraje spíše defenzivního záložníka, na mistrovství Afriky zářil na pozici stopera, odkud však stihl vstřelit v průběhu šampionátu i dva důležité góly.

Nehoda: „Bude to cukrová cena“

„Kdyby Kamerun titul vyhrál, současná cena Ngadeua by mohla na francouzském trhu vyskočit až na deset milionů eur (270 milionů korun),“ prohlásil pro deník Sport před nedělním finále hráčský agent Zdeněk Nehoda.

„Záleží, kdo by o něj stál. Paris Saint-Germain jistě ne, ale kdyby tento typ hráče nutně potřebovaly silné kluby jako Lyon nebo Marseille, tak takovou sumu dají,“ odhadoval ve Sportu mistr Evropy z roku 1976 Nehoda.

„Při zájmu jiných klubů by suma klesla na pět či, šest milionů eur (cca 150 milionů korun), ale i tak je to pro české kluby za defenzivního hráče cukrová cena,“ dodal Nehoda.

No a Kamerun s Ngadeuem v základní sestavě titul skutečně vyhrál. Pokud by tedy slávisté za svou oporu v létě utržili 10 milionů eur, čili 270 milionů korun, znamenalo by to z finančního hlediska téměř, jako kdyby postoupili do základní skupiny Ligy mistrů. Za ten se nyní inkasuje 12,7 milionů eur. Tedy něco před 340 milionů korun.

simondeli_rozhovorvzime_slavia_czNaopak Simon Deli skončil na turnaji už ve skupině.

V záloze poprvé v Portugalsku proti Ave

O tuto částku by se významně zasloužil na přelomu srpna a září 2016 odvolaný slávistický trenér Dušan Uhrin mladší, který loni v létě kamerunského stopera do Slavie přivedl z rumunského FC Botosani za 13,5 milionu korun a během začátku sezony jej ze stopera přeškolil na defenzivního záložníka.

Poprvé se tak stalo v postupové odvetě 3. předkola Evropské ligy na hřišti portugalského Rio Ave (1:1) ve čtvrtek 4. srpna 2016. „Michael Ngadeu nastoupil ve středu zálohy, protože jsme chtěli zhustit střed pole,“ vysvětlil tenkrát Dušan Uhrin.

„Jestli se Michael nezraní a bude nadále hrát dobře, tak ho Slavia v létě prodá. Jeho cena za obránce bude vysoká a bude to výhodné. Má cit pro hru a tím se nemůže příliš Afričanů chlubit,“ prohlásil teď Uhrin mladší ve Sportu.

„I my jsme Michaela původně kupovali jako stopera vedle Deliho. Tam se mu moc nedařilo, ale úplně jeho chyba to nebyla. Za obdržené góly mohl víc Deli, který přišel po zranění ramena do týmu nepřipravený. Rozhodl jsem se proto, že Ngadeua předělám na štítového defenzivního záložníka, protože dobře čte hru. Nebyl s tím úplně spokojený. Mluvil s trenérem kamerunského týmu, jestli mu to neublíží, jestli se i v této roli dostane do reprezentace a na africký šampionát. Pamatuju si jako dneska, jak jsem ho ubezpečoval, že ve středu zálohy je jeho ideální místo. Nakonec tomu uvěřil. V Gabonu hrál sice stopera, ale nevadilo mu to, zapracoval se výborně. Je to hráč pro oba posty a v záložní řadě je podle mě ještě platnější,“ vysvětlil Dušan Uhrin mladší.

Ten ho postavil nejprve na stopera vedle Deliho ve velmi nepovedeném úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy v Tallinu, Levadia doma porazila Slavii 3:1 a kritici včetně autora těchto řádků psali o tom, že stoperská dvojice složená ze dvou Afričanů, kteří neumějí pořádně česky, nemůže řídit obranu a dirigovat tým zezadu. Uhrin tedy Ngadeua posadil na lavici náhradníků a postavil ho potom po třech týdnech v Portugalsku do středové řady. Tam Michael už zůstal i poté, co Jaroslav Šilhavý za měsíc vystřídal Uhrina mladšího ve funkci hlavního trenéra pražské Slavie.

Jen v Jablonci (0:0) stáhl Šilhavý kvůli absenci zraněného Deliho Ngadeua do obrany, jenže ten pak ve středu pole Slavii citelně chyběl. Jaroslav Šilhavý potom prohlásil, že utkání v Jablonci bylo za jeho účinkování v Edenu na podzim z hlediska výkonu červenobílých nejhorší a Michaela v příštích duelech opět vrátil do zálohy.

Dušane, děkujem!

Když se slávistům na startu podzimu herně ani výsledkově nedařilo, byli mj. vysmíváni kvůli tomu, že si Ngadeua vybírali i pomocí počítače, tedy systému na vyhledávání posil prostřednictvím počítačových dat. Nyní tedy možná nastal pravý čas na omluvu.

„Michael Ngadeu byl famózní v mnoha ohledech, ale nechtěl bych komentovat naše know-how a matematické modely,“ řekl pro isport.cz fotbalový analytik Jakub Dobiáš, s nímž Slavia od loňska spolupracuje. „Spíš bych chtěl dodat, že to nebyla pouze má zásluha. Skautingový tým odvedl skvělou práci a opravdu těžké a dlouhé vyjednávání vedl tehdejší trenér Dušan Uhrin mladší. I přes spoustu překážek se mu nakonec Michaela podařilo přivést. Nebylo to vůbec snadné. Byla to práce celého týmu lidí ve Slavii,“ dodal Dobiáš.

„Dušan Uhrin!“ skandovali oslavně slávističtí fanoušci, když červenobílí na podzim roku 2015 porazili v Edenu Spartu, a zvali trenéra na svou děkovačku. „Uhrin ven!“ znělo naopak Edenem, když se za necelý rok na to posílenému týmu Slavie v srpnu 2016 moc nedařilo.

Jednou jsi dole, jednou nahoře. Už kvůli angažování novopečeného afrického šampiona Michaela Ngadeua by se asi slušelo v Edenu zvolat: „Dušane, děkujem! Měl jste dobrý odborný čich.“

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: slavia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace