eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

(Ne)úspěšný Dovalil? S národními celky dokázal zatím víc než Vrba

📁 Blogy, Články, Domácí fotbal, Homepage, ME do 21 let 2015, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory 🕔29.6.2015

Brazil vs Czech RepublicTrenér Jakub Dovalil odvedl u reprezentační jednadvacítky dobrou práci.

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Trenér české „21“ Jakub Dovalil nejspíš zítra u celku „lvíčat“ skončí. Má jej údajně nahradit odvolaný sparťanský trenér Vítězslav Lavička. Ten u týmu do 21 let už jednou působil – v sezoně 2007/2008 neuspěl, na rozdíl Dovalila nikam nepostoupil, ale tak už to holt na Strahově někdy bývá.

U českých juniorských a dorosteneckých výběrů se občas rozdávají trenérské trafiky za někdejší „zásluhy“. Ovšem Dovalil patří k nejúspěšnějším českým trenérům, pokud jde o úspěchy u národních celků.

A přitom mu v poslední době na Strahově spíše házeli klacky pod nohy, před českým ME „21“ 2015 mu nevěřili, netěšil se spolu s novým manažerem „lvíčat“ Jaromírem Šeterlem nějaké extra podpoře.

Třeba na jaře, když se Šeterlem usilovali o to, aby na domácím šampionátu hráli všichni nejlepší, tedy i kvarteto fotbalistů z „áčka“ – Krejčí, Václav Kadlec, Kadeřábek a Vydra, se nechal trenér „áčka“ Pavel Vrba zbytečně nahlas slyšet, že prioritu má a bude mít jeho celek.

Vítězslav LavičkaVítězslav Lavička by se měl stát Dovalilovým nástupcem.

Vše pak musel hasit předseda FAČR Miroslav Pelta, který donutil Vrbu s Dovalilem ke společnému vzájemně vstřícnému prohlášení.

OH jsou pro mnohé výš než kontinentální mistrovství

Přitom Vrba se ze světového hlediska poněkud pletl. Zatímco jeho celek hraje „jen“ o účast na ME 2016, ten Dovalilův usiloval o postup na OH v 2016. Ano, v provincionálních českých podmínkách se více cení účast na mistrovství Evropy, která přináší i slušný finanční efekt, ovšem mimo tento světadíl má olympijský start větší váhu než start na kontinentálním šampionátu.

Tak to berou i v Brazílii a Argentině. Lidé, kteří tvrdí, že olympijský fotbal nemá „žádný respekt“, většinou nikdy na OH nebyli a žijí si ve svém přesvědčení, že Česko, maximálně možná ještě tak Evropa, jsou pupkem světa.

Ovšem i ty největší hvězdy po olympijském startu velice touží, nemohou za to, že FIFA ve snaze uchovat exkluzivitu svému MS dovoluje na olympiádě start pouze tří starších hráčů ve výběrech omezených hranicí 23 let. Ostatně Zlatan Ibrahimovič po švédském postupu na OH 2016 už oznámil, že by jako povolený starší hráč v Riu velice rád startoval.

Sweden v England - International FriendlyZlatan Ibrahimovič by si chtěl zahrát na olympijských hrách 2016.

Němci jsou navzdory olomouckému semifinálovému debaklu s Portugalci (0:5) nadšeni, že se konečně od roku 1988 na olympiádu nominovali.

Brazilci v sobotu sice vypadli po penaltovém rozstřelu s Paraguayí už ve čtvrtfinále mistrovství Jižní Ameriky/Copa América v Chile, ale hlavním cílem pro ně stejně bude až příští rok olympijský turnaj u nich doma v Riu. Měl by na něm startovat i Neymar a dotáhnout Brazílii konečně k vytouženému olympijskému zlatu, které jí ve sbírce stále chybí.

O tom, jak se z medailí z OH radovaly hvězdy, jako Messi, Tévez, Ronaldinho, ale třeba i Guardiola a Luis Enrique, by se dalo rovněž sáhodlouze vyprávět.

Nebo o tom, jak byl velšský veterán Giggs nadšen, když se dostal do výběru Velké Británie pro OH 2012 v Londýně. Na rozdíl od Beckhama, jenž těžce nesl, že ho Stuart Pearce do tohoto olympijského výběru navzdory všeobecnému očekávání nakonec nezařadil.

vachalukas_hra profimedia.czLukáš Vácha pomohl připravit svým vyloučením česká lvíčata o OH v Londýně.

Lvíčata neměla na ME „21“ podporu jako Češi v Turecku

Proto je velká škoda, že Dovalilův tým nakonec na OH nepostoupil. Je to větší škoda, než neúčast v semifinále ME do 21 let 2015. Fakt, že na šestnáctičlenný turnaj do Ria mohou z Evropy jen čtyři celky, je mimochodem rovněž výsledek politiky zkorumpovaného blatterovského vedení FIFA.

Před čtyřmi lety unikl Dovalilovu bronzovému celku postup na OH v Londýně v baráži s Běloruskem, mj. proto, že ho svým nesmyslným vyloučením zradil Lukáš Vácha. Nyní, na českém malém EURO, nestačilo pět vydařených poločasů ze šesti. Druhá půle zápasu s Dánskem vše rozhodla.

Kdyby však měla česká „lvíčata“ podporu sudích jako třeba Vrbův tým při kvalifikaci ME 2016 v Turecku, postup by české „21“ neutekl. Stačilo, aby polští sudí v závěru utkání s Dánskem pustili malý ofsajd při vyrovnávací brance na 2:2.

Stejně je to paradoxní, Dovalil bude muset nejspíš kvůli tomu, že nedostal svůj tým mezi čtyři nejlepší evropské týmy, skončit, zatímco asociačně i mediálně podporovaný Vrba má nyní po velmi dobrém startu potíže proniknout mezi 24 mužstev Evropy.

Vrba_TK_28_3_2015_1Pavel Vrba nebyl s Dovalilem jednotný o tom, kdo by měl mít privilegium výběru hráčů.

Přitom na EURO 2016 do Francie poprvé v historii postupuje takřka každý druhý tým starého kontinentu – a ještě se z toho dělá věda.

Mimochodem, tolik kritizovaný a národem znectívaný Michal Bílek postoupil na EURO 2012, kde ještě hrálo jen šestnáct celků, vyhrál tam základní skupinu a dostal se v Polsku až do čtvrtfinále. A asistenta mu při tom postupu dělal právě Jakub Dovalil.

Když už jsme u těch reprezentačních úspěchů, Dovalil coby hlavní trenér kromě bronzu na ME „21“ v roce 2011 získal i bronz na ME „19“ v roce 2008 a stříbro na ME „17“ v roce 2006.

Pavel Vrba? Když vedl koncem roku 2003 české juniorské mužstvo na MS „20“ ve Spojených arabských emirátech, skončilo tam po závěrečné porážce s Kanadou v základní skupině na posledním místě. Taková jsou fakta.

Czech Republic v Iceland - EURO 2016 QualifierVrba ocenil výkony českých lvíčat na ME do 21 let v Česku.

Proto jsem rád, že Pavel Vrba v sobotním televizním rozhovoru na ČT Sport po utkání Portugalsko – Německo v Olomouci výkony českého týmu na ME do 21 let ocenil a připustil, že někteří jeho hráči dostanou příležitost i u něj v áčku.

Bylo by na čase. Když nestranný pozorovatel např. viděl na hřišti z Německa ošlehaného Petráka a srovnal to s produkcí některých borců z A-týmu při letošních zápasech proti Lotyšsku, na Slovensku či na Islandu, měl jasno. A divil se, co dělá reprezentační manažer a celý realizační celek národního mužstva, když fotbalista typu Petráka zcela unikne jeho pozornosti.

Dovalil se na rozdíl od jiných domluví v cizině

Přesto při chatu portálu iSportu s Jakubem Dovalilem jeden z fanoušků (?) pod zbabělým anonymem Ondra koučovi české „21“ napsal: „Jste blbý!“

Dovalil mu v klidu odpověděl: „Nemyslím si, mám vysokou školu a mluvím třemi jazyky.“ No právě, to je to, co některým lidem (nejen) ze Strahova chybí. Vzdělání a schopnost domluvit se v cizině. Proto některým z nich Jakub Dovalil, syn respektovaného univerzitního sportovního experta, nejspíš vadí.

dovaliljakub_akademiejakubadovalila lubormirekDovalil má bohaté jazykové znalosti.

Zatímco Dovalil se může chytit v cizině, třeba v Německu u svého kamaráda Ralfa Ragnicka, jiní by s sebou museli tahat do zahraničí asistenta coby překladatele.

Pokud jej FAČR skutečně uvolní, zaslouží si alespoň velký dík. I za pěknou hru na ME do 21 let 2015. A to přesto, že v semifinále celky z moravské skupiny vyhráli nad těmi ze skupiny pražské v součtu vysoko 9:1. Takové výkyvy se v mládežnickém fotbale občas stávají.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: profimedia.cz, MediaFax, isifa.com/Getty Images, Pavel Skramlík, isifa.com/MAFRA/Michal Šula, Lubor Mírek)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace