eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Německá béčka vyhrála ME „21“ i Konfederační pohár. Fotbal důležitější než život a smrt!

📁 Aktuálně, Blogy, Fanoušci, Homepage, ME do 21 let 2017, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔3.7.2017

Němci ovládli Konfederační pohár i ME do 21 let!

PONDĚLNÍ PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – „Fotbal je hra pro dvaadvacet hráčů na devadesát minut, kterou vždycky nakonec vyhrají Němci,“ pravil už v devadesátých letech minulého století slavný anglický internacionál a dnešní televizní komentátor Gary Lineker. „Nejsem jistý, jestli jsem to už zmínil, ale Němci opravdu vědí, jak vyhrávat,“ doplnil svou světově proslulou hlášku Lineker koncem minulého týdne. Německo totiž v Krakově v pátek získalo zlato na ME hráčů do 21 let (ve finále nad Španělskem 1:0) a v neděli vyhrálo v Sankt Petěrburgu Konfederační pohár FIFA (ve finále 1:0 nad dvojnásobným mistrem Jižní Ameriky z posledních let, Chile, 1:0). Uvidíme, co nyní předvedou mladí Němci na probíhajícím ME do 19 let v Gruzii (naštěstí jsou v jiné skupině než Češi). Senzačním faktem ovšem je, že oba turnaje vyhráli prakticky s náhradními, jakýmisi B-týmy.

V A-mužstvu nechali po sezoně své největší hvězdy odpočívat. A nahradili je talentovanými mladíky, převážně z „21“. A ta přesto s dalšími talentovanými hráči turnaj v Polsku vyhrála, stejně jako německé „béčko“ triumfovalo v Rusku na Konfederačním poháru FIFA, což je tradiční generálka vítězů kontinentálních šampionů na MS v roce 2018.

Fotbal vytváří v Německu miliardové obraty

Čím to je? Nejspíš tím, že i v ekonomice to dlouhodobě vypadá na velké německé fotbalové vítězství. Už před sedmi lety byla zveřejněna odborná studie, kterou v Česku publikoval server Aktuálně. Psalo se v ní o tom, že v Německu fotbal dává práci 110 tisícům lidí. A že je pro největší evropskou ekonomiku stejně důležitý jako jedna z největších automobilek světa – Volkswagen.

Podle historicky první studie, která zkoumala ekonomický význam profesionálního fotbalu, totiž toto sportovní odvětví a zábava pro statisíce fanoušků v Německu vytvářelo ročně obrat převyšující pět miliard eur. To bylo v roce 2010, dnes budou tato čísla ještě vyšší.

„Fotbal je důležitější než život a smrt,“ citoval tehdy deník Die Welt slova legendárního trenéra FC Liverpool Billa Shanklyho. A ekonomická studie poradenské společnosti McKinsey jasně potvrdila, že kromě zábavy je to také byznys, který ovlivňuje životy stovek tisíc lidí. Alespoň v Německu to platí.

Podle studie tak každé pětisté euro v německém HDP vytvářelo už v roce 2010 profesionální fotbalový byznys. „To odpovídá ekonomickému výkonu velkého města,“ uvádějí experti.

Fotbal dohání automobily

Fotbalový průmysl v Německu ve výkonnosti stíhá automobilové nebo strojírenské firmy, které tvoří základ hospodářství. Úplně se pak vyrovná těžebnímu průmyslu nebo zásilkovému prodeji.

Týmy první a druhé Bundesligy jsou přínosné i pro stát – na daních a poplatcích v hotovosti dostával německý stát z fotbalu už před sedmi lety ročně 1,5 miliardy eur čistého zisku. „Kluby mohou být hrdé, že přispívají k výkonnosti ekonomiky,“ komentoval tenkrát výsledky studie Christian Seifert z Německého fotbalového svazu.

„Fotbal neživí jenom fotbalisty, trenéry a funkcionáře. Na plný úvazek v profesionálních klubech pracuje na sedmdesát tisíc lidí, další jsou napojeni na tento byznys v různých distribučních nebo výrobních firmách,“ citovalo Aktuálně z vědecké fotbalové studie.

„V německých hotelích a pohostinstvích je vytvořeno na deset tisíc míst díky fotbalu, v německém oděvním průmyslu pak na fotbale závisejí tři procenta zaměstnanců firem,“ uváděli experti společnosti McKinsey.

A co v Česku? Žádné údaje nemáme

„Německý fotbal může být vzorem pro zástupce českého fotbalového svazu, zmítaného v poslední době spíše skandály. O hospodaření klubů v Česku neexistují téměř žádné relevantní údaje, o přínosu pro místní ekonomiku se nemluví už vůbec,“ napsalo v roce 2010 Aktuálně.

Doslova to platí – i s těmi skandály – i v roce 2017. I když Sparta a Slavia v létě v historicky nejvyšším objemu nakupují nové hráče včetně zahraničních hvězd.

Stále je to ale ve srovnání s Německem jiný svět. Přesto se v pátek 1. září 2017 v Praze-Edenu chce Jarolímův český tým postavit německým mistrům světa z roku 2014 a čerstvým vítězům Konfederačního poháru 2017 v důležitém utkání kvalifikace MS 2018 a být jim důstojným soupeřem. Jakýkoli bod by v dané situaci byl zlatý.

Jenže jsme to viděli v pátek i v neděli: „Fotbal je hra pro dvaadvacet hráčů na devadesát minut, kterou vždycky nakonec vyhrají Němci.“

Třeba bude v pátek 1. září 2017 německý vlk po letních hodech dostatečně nasycen. Nespoléhejme se ale na to.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: facebook.com/uefaeuro)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

SPECIÁL K MS PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace