eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Nasazení Ardeleánua na duel Liberec – Slavia? Výsměch boji o titul!

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔20.3.2017

karvinaplzen_spornygol_brezen2017Poslední gól plzeňské Viktorie v Karviné byl hodně sporný.

epojisteniczliga_logo_150PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM – Karty se před reprezentační pauzou a derby zápasem Slavia – Sparta (v neděli 2. dubna) vyměnily. Devět kol před koncem ligy vede tabulku opět obhájce trofeje Viktoria Plzeň o bod před druhou Slavií (navíc mají Západočeši při případné bodové shodě lepší bilanci ze vzájemných utkání – 3:1, 0:1). Oba týmy podaly o víkendu na hřištích soupeře patrně své nejlepší jarní výkony. Zatímco však Viktorka v Karviné svůj závěrečný tlak a šance proměnila, když otočila vývoj utkání z 0:1 a 1:2 na 3:2 ve svůj prospěch, Slavia v Liberci spoustu svých příležitostí za stavu 1:0 a hlavně 1:1 promarnila. Třetí Sparta se ani s novým koučem Petrem Radou nezlepšila, remizovala se Zlínem 0:0 a ztrácí na první dvě místa deset, resp. devět bodů.

Co je však skandální, jsou nominace komise rozhodčích. Jak může důležitý zápas Slavie v Liberci rozhodovat západočeský sudí Ardeleánu (více zde)? Jak může být na utkání Sparty se Zlínem nominován sudí Příhoda, o němž se spekuluje, že by měl v létě nastoupit do funkce v letenských kancelářích? Středeční dohrávku Bohemians 1905 – Plzeň (0:1) rozhodoval zase za éry Damkové nejhojněji nasazovaný „viktoriánský“ sudí Karel Hrubeš? Dělají si z nás pánové Listkiewicz s Mlsnou legraci, nebo vůbec neznají nedávnou historii? Nebo to dělají schválně a nabízejí dvěma rivalům – Plzni a Spartě – jejich oblíbené arbitry? Ovšem, jak k tomu přijdou ti ostatní?

O tom, že by měl sudí, jako je Petr Ardeleánu, z listiny prvoligových rozhodčích zmizet, psal kolega Petr Adam na serveru isport.cz už před třemi roky (více zde). Přesto se dostal v Královcově týmu až na EURO 2016 ve Francii. Mimo jiné proto, že na rozdíl od svého kolegy Radka Příhody ochotně podepsal dopis, nazývaný ve fotbalovém prostředí jako „anticharta“, proti sudímu Liboru Kovaříkovi. Ten se předloni na podzim dostal s duem Berbr – Damková do velkého sporu a raději předčasně ukončil svou kariéru.

Potočného bodyčkem ke gólu?

Slavia si v Liberci vytvořila spoustu šancí, které spálila nebo které bravurně zneškodnil skvělý gólman Slovanu Dúbravka. Za stavu 1:0 měli červenobílí v první půli zcela odevzdaného soupeře dorazit, tak, jak to udělali v Příbrami (8:1). Ovšem svým nedůrazem před bránou to neučinili, dostali soupeře do hry a ten z jediné vydařené střely na bránu vyrovnal – a nakonec bral i nečekaný bod. Za ztrátu dvou cenných bodů tak mohou červenobílí „poděkovat“ především sami sobě.

To je jedna věc. Ovšem druhou věcí je, jak Slovan vyrovnal. Potočný doslova zbořil slávistu Bořila, a dostal se tak k míči a centru, po němž neobsazený Ekpai nádhernou ranou vyrovnal. Zajímavé bylo, že se Roman Potočný po získání balonu na chvíli zastavil a podíval se na sudího, protože i liberecký hráč patrně očekával, že mu Ardeleánu odpíská faul. Ovšem nestalo se, akce pokračovala až do gólového vyznění.

Že to byl tvrdý a férový souboj? Ano, v ledním hokeji jistě, tam jsou bodyčeky vítány. Proč tedy ale Ardeleánu neudržel tento trend až do konce? Proč ve druhém poločase podobný zákrok Zmrhalovi odpískal a ocenil jej navíc žlutou kartou?

Za směšné nastavení by Ardeleánua v Anglii lynčovali

Znovu, už asi podesáté, tu musím zmínit výrok legendárního sekretáře Klokanů ve zlaté éře Bohemky, Zdeňka Svobody. Ten ve své skvělé knize „Fotbalová chobotnice“, popisující zákulisí československého fotbalu z konce minulého století, říká, že vždy přesně poznal, kam chce rozhodčí dovést výsledek utkání podle toho, kolik minut v závěru nastavil a jak si v tom nastavení počínal.

Petr Ardeleánu se stal v utkání Liberec – Slavia (1:1) učebnicovým případem tohoto konání. Navzdory četným prostojům a střídáním nastavil pouhé dvě minutky. Během nich pak správně vyloučil libereckého Bosančiče, ovšem situace, jež se měla stát pro Slavii výhodnou, se pro červenobílé paradoxně změnila v nevýhodu. Hra se zastavila asi na půlminuty, než hráč vyloučený hráč odešel ze hřiště, a pak Ardeleánu zápas „zkušeně“ ukončil. Nenastavil za prostoje kolem červené karty ani vteřinku. Za tohle by ho v Anglii lynčovali. Neříkám, že by Slavia v nastaveném čase vstřelila vítězný gól, když se jí to nepovedlo za celý druhý poločas, ale počínání sudího bylo jasným důkazem, o co mu v tomto duelu před svým návratem domů, do západních Čech, šlo.

josefhusbauer_soubojsdockalem_slavia_czHušbauer trefil v Liberci břevno hned dvakrát!

Příhoda by se měl Spartě raději vyhnout

Radka Příhody si cením jako nejlepšího současného českého arbitra. Ale pokud chce po sezoně skutečně pracovat po Krulově vzoru na Spartě, neměl by její zápasy pískat. Anebo by je měl zdvořile odmítnout. Ať je to ale, jak chce, už kvůli pouhým spekulacím tohoto typu si má komise rozhodčích počínat jinak.

Protože, když sudí v duelu se Zlínem (0:0) nepotrestá Váchovo kung-fu ani Mazuchův „volejbal“ druhou žlutou kartou a pak na druhé straně (správně) vyloučí Matejova, čímž poskytne Spartě přesilovku, jen tyhle spekulativní řeči podpoří.

Marně při Mazuchově ruce ukazoval zlínský trenér Páník Příhodovi, že to měla být druhá žlutá kartička. Ani tohle však jalové Spartě nepomohlo. Protestům fanoušků proti letenskému vedení rozumím, ale proč si berou na paškál Jaroslava Hřebíka, který se na Letné stará o mládež a s áčkem momentálně nemá mnoho co do činění, to opravdu nevím. Jsou ti fandové někým navedení? Vždyť jediné, co na Letné v poslední době funguje, je právě Hřebíkova mládež. Petra Radu do funkce trenéra jistojistě neinstaloval Hřebík. Ten by mj. určitě věděl, kdo má v týmu kolik karet, i to, kdo byl v minulém kole kapitánem týmu. Což Michal Kadlec v případě své čtvrté žluté a Petr Rada, který udělal z Kadlece při Lafatově absenci proti Zlínu kapitánem, v případě Marečkovy kapitánské pásky minule v Jablonci nevěděli.

No nic, ve světle současné formy se však Kadlecova karetní absence v derby jeví spíše jako nevýhoda Slavie než Sparty. Na rozdíl od stopky Sýkorovi, jenž v Liberci v závěru utkání také uviděl čtvrtou žlutou. Ten o ni ovšem moc dobře věděl.

Pivarník devítibodový úkol splnil

Hodně emocí přinesl velmi kvalitní nedělní duel Karviná – Plzeň (2:3). Klobouk dolů před plzeňským vzepětím v závěru utkání. Když houževnatí karvinští bojovníci odpověděli na vyrovnání hostí na 1:1 čtvrt hodiny před koncem gólem na 2:1, málokdo asi věřil, že Západočeši vstřelí ještě dvě branky a výsledek dokonale otočí. Trvalo jim to vždy sedm minut. Za sedm minut se rakouský náhradník Ivanschitz skvěle uvolnil, perfektně vyrovnal a ukázal, že by se Viktorce přece jen mohl vyplatit. A za dalších sedm minut, v 89. minutě, rozhodl svou přesnou ranou o velmi cenných třech bodech pro obhájce titulu Hořava.

Trenér Pivarník se smyčkou kolem krku zvládl týdenní trojboj s Libercem (1:0), na Bohemce (1:0) a v Karviné (3:2) s plným počtem devíti bodů a díky libereckému zaváhání Slavie Plzeň zase vede tabulku. Bude to ale Paclíkovi a Šádkovi stačit? Uvidíme během reprezentační pauzy, nebo možná po ní (první dubnový víkend přivítají Plzeňští doma Teplice a Slavia Spartu).

Jak to bylo s Hejdovým postavením?

Nejvíc se diskutovalo o tom, zda při vítězné Hořavově brance stál jeho spoluhráč Hejda v ofsajdu a zda clonil karvinskému brankáři Laštůvkovi ve výhledu. Osobně se přikláním spíše k tomu, že to byl regulérní gól. V první fázi jsem za důkaz považoval snímky s čárami, které se snažily doložit, že Hejda v ofsajdu nebyl. Při důkladném rozboru a zamyšlení jsem si ovšem musel říct, že není zcela jasné, kdy Hořava vystřelil. A hlavně jsem si vzpomněl na to, že asi jako jeden z mála současných fotbalových novinářů mám maturitu z matematiky a geometrie. Takže dávám za pravdu spíš čtenáři idnes.cz Marku Svobodovi, který v internetové diskuzi napsal:

„Osobně se spíš přikláním k tomu, že to ofsajd nebyl, ale ta fotka krásně ukazuje, jak lze manipulovat s fakty. Namalujeme čáru a je to jasné. Ta čára je ovšem vedena špatně. Je rovnoběžná s brankovou čarou, což zvýhodňuje postavení hráče Plzně. Správně by měla být vedena šikmo, vzhledem k perspektivě záběru. Stačí si změřit poměr, který dělí na levé boční čáře malého vápna a poměr na pravé (z pohledu brankáře). Takže celý ten obrázek je silně manipulativní a rozhodně nic nedokazuje.“

Tak, nic to nedokazuje, ale jak říkám, podobně jako hlavní rozhodčí Zelinka bych ten gól asi uznal.

Miroslavu Zelinkovi vyčítám jiné věci, třeba to, jak loni svými verdikty pomohl Olomouci k sestupu do druhé ligy, resp. Příbrami k záchraně.

Ovšem Zelinka nespadá do kategorie, v níž si lebedí výše zmínění arbitři, jako Královec, Hrubeš, Proske, Ardeleánu, později i Franěk, dříve z listiny už naštěstí vyškrtnutý Paták. Jak řekl jeden z jeho nejmenovaných kolegů: „Ten si jede to své blues“.

Ovšem i to je někdy poněkud falešné, zeptejte se třeba v Karabachu, jemuž Zelinka a spol. v prosinci 2014 zamezili v historickém postupu do jarní fáze Evropské ligy, když mu v posledních vteřinách nepochopitelně neuznali postupový gól proti Interu Milán. Dál šel tenkrát Dněpropetrovsk (Inter Milán už měl postup předem zajištěný), za který dřív shodou okolností hrával Zelinkův krajan Mazuch (a také brankář Laštůvka). Co se tehdy stalo? V 94. minutě jeden z domácích fotbalistů z levé strany odcentroval. Hostující obránce míč odkopl jen k Brazilci Richardovi a ten jej s pomocí teče milánského Donkora poslal za záda gólmana Carriza. Zelinkova parta ovšem zřejmě viděla v ofsajdu stojícího hráče Karabachu, který měl ovlivnit hru. Záběry z televize však nic takového nepotvrdily. V neděli v Karviné se už Zelinka rozhodoval přesně opačně.

davidlimbersky_vzapasenahristiteplic_fcviktoria_czLimberský zahrál v závěru zápasu rukou, sudí si toho nevšiml.

A co Limberského ruka za stavu 2:1?

Ale jak říkám, gól to byl asi opět regulérní. Co ovšem média (kromě večerního pořadu „Dohráno“ v ČT Sport) média příliš neřešila, byla situace z 80. minuty utkání. Domácí už pět minut vedou 2:1, karvinský Wágner běží se spoluhráčem Puchelem (číslo 7) na plzeňskou branku. V cestě jim mezi nimi stojí jen viktoriánský obránce Limberský, Wágner přihrává balon vzduchem Puchelovi, který by šel na brankáře Kozáčika zcela sám. Jenže přihrávka se zastavuje o ruku běžícího Limberského. Puchelova šance se nekoná, sudí Zelinka nechá pokračovat ve hře Wágnera, k němž se míč od Limberského ruky odráží. Pokud uděluje domácím výhodu, je to dosti nevýhodné… A kdyby to nechal být zcela?

Dívám se do posledního vydání Pravidel. Tam se doslova píše: „Za úmyslnou hru rukou je třeba považovat, jestliže hráč zadržením nebo zahráním míče rukou získá pro sebe nebo pro své družstvo výhodu.“

Přesně to se v Limberského případu stalo. Navíc by šlo o zmaření vyložené šance. Takže by to mělo být logicky za červenou kartu, není-liž pravda? Nejen já se domnívám, že by pak Plzeň deset minut před koncem v deseti lidech zápas dvěma góly už neotočila. A upřímně řečeno, nějaké „podvýklady“ o ruce u těla či přirozeném pohybu, které jsou v logickém protikladu proti výše zmíněné citované větě, by neměly obstát.

Osobně mě leze na nervy tzv. „korektnost“ ve vyjadřování médií, jež občas jen papouškují výroky a výklady komise rozhodčích a samotných arbitrů, aniž by se přemýšlelo o (ne)logičnosti některých z nich.

Na druhou stranu je třeba ocenit Zelinkovu „statečnost“, když v závěru první půle za stavu 1:0 pro Karvinou neuznal Bakošův vyrovnávací gól, protože si všiml, že plzeňský útočník předtím karvinského soupeře v souboji o míč přistrčil. Bakoš se ani moc nerozčiloval, spíš byl jen zklamán, že si toho Zelinka všiml. Mezi námi, šlo o mnohem menší přistrčení než v případě Potočného (na Bořila) před gólem Slovanu den předtím v Liberci.

S kým se ještě Plzeň a Slavia utkají?

Bude to ještě divoké. Slavia má ve zbylých zápasech doma Spartu, Hradec Králové, Jablonec, Duklu a Zbrojovku Brno (tu kvůli koncertu skupiny Rammstein v Edenu musí přivítat na Strahově). Jede do Karviné, na Slovácko, na Bohemians a do Mladé Boleslavi. Plzeň doma postupně přivítá Teplice, Slovácko, Duklu, Mladou Boleslav a Jihlavu, venku ji čeká Hradec Králové, Sparta, Jablonec a Zbrojovka Brno.

Pokud jde o spodek tabulky, předposlední Jihlava naprosto vyhořela v Jablonci (0:5). Takže i když Hradec Králové doma zase jen remizoval 0:0 se Zbrojovkou Brno, zvýšil svůj náskok před sestupovou propastí na dva body. I tak trenér Pilný se slzami v očích na pozápasové tiskovce nabídl vedení klubu svou rezignaci. To ji zatím nepřijalo. Co však bude dál?

Jinak Klokani z Bohemians 1905 sice konečně vstřelili první jarní gól, vedli nad Duklou záhy 1:0, jenže malé derby doma v Ďolíčku nakonec prohráli 1:2 a ocitli se rovněž mezi ohroženými druhy (mají jen o pět bodů víc než Jihlava).

Teď si dejme na dva týdny od ligy pokoj. Česko hraje ve středu v Ústí nad Labem přípravný duel s Litvou a v neděli nastoupí v San Marinu k prvnímu letošnímu utkání kvalifikace MS 2018. Pak už to pojede až do konce května bez jediné přestávky!

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: video, slavia.cz, fcviktoria.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace