eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Na co, sakra, fotbal pořád čeká? Video už používá spousta sportů

📁 Aktuálně, Blogy, HATTRICK Téma, Homepage, Kauza, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔16.8.2016

kamera_nadstadionem_fifa_comKdy do fotbalu konečně přijde video?

BLOGTenis, plážový volejbal, volejbal, pozemní hokej, badminton, atletika, ragby, šerm, dokonce i judo. Díváte se na letní olympijské hry v Riu de Janeiro? A víte tedy, co všechny tyto hodně vzdálené sporty spojuje? VIDEO. Tedy používání videa při sporných situacích. A představitelé těchto sportovních odvětví si to také – BEZ VÝJIMKY – náležitě pochvalují. Jejich sporty jsou nyní mnohem spravedlivější, pravidlových křivd v nich výrazně ubylo. A rozhodčí i sportovci jsou mnohem klidnější. Jedině nejpopulárnější sport na světě – FOTBAL – stále spí. Já vím, na velkých akcích nyní používá video alespoň při sporech o gól. Jenže kolik takových momentů nastane? Jeden za uherský rok. Při posledním EURO 2016 ve Francii, pokud mě paměť neklame, se nemuselo použít ani jednou. Důležitější jsou penaltové zákroky, góly z ofsajdu, nesprávná vyloučení. Nejdřív se ale prý musí řádně experimentovat a video ve fotbale teprve opatrně vyzkoušet…

Plánují i to i představitelé české nejvyšší fotbalové soutěže a Ligové fotbalové asociace (LFA). Konečně. Ještě nedávno se totiž předseda LFA Dušan Svoboda vůči tuzemským propagátorům zavedení videotechniky do fotbalu – bývalému rozhodčímu Robertu Hennovi a televiznímu komentátorovi Tomáši Radotínskému – choval přezíravě a odmítavě.

Prý je krásné, když o všem rozhoduje chybující lidský faktor, fanoušci se alespoň mají v hospodách o čem bavit, argumentoval Svoboda, jinak též místopředseda FAČR a pražské Sparty. Zvlášť pak, když Česko v roce 2011 díky Rezkově podvodné penaltě po remíze ve Skotsku postoupilo do baráže o ME 2012…

Šéf ligy konečně změnil názor

„První technologií, která by se mohla zavést v české lize, je ta, kterou by využíval videorozhodčí. Před časem už jsme se přihlásili k pilotnímu projektu Mezinárodní pravidlové komise,“ prohlásil však před startem nového ligového ročníku šéf již autonomní české ligy Dušan Svoboda. No budiž, tonoucí se stébla chytá a názory nemění jen idiot, tak nějak to říká pan prezident, že.

„Následující rok je zkušební. Technologie by byla využita jen při určitém počtu přípravných zápasů, zřejmě především během zimní přestávky. A jinak by to v praxi fungovalo tak, že na zápase by byl přítomný další hlavní rozhodčí, nemůže to být jen nějaký odborník, který bude sledovat televizní přenos. Seděl by na pracovišti se střižnou a měl možnost dívat se na záběry ze všech kamer. A tento sudí by byl komunikátorem spojený s hlavním rozhodčím na trávníku. Ten by pak mohl v jasně definovaných situacích situaci konzultovat, případně se sám na záběr podívat. Protože hlavní zodpovědnost za řízení utkání bude mít stále on. Bude možné i to, že naopak hlavní sudí u videa kolegu na hřišti upozorní na něco, co mohl přehlédnout. To mi přijde důležité. Ta komunikace by se měla hodně podobat tomu, jak je nyní nastavena například mezi hlavním a brankovým rozhodčím. Jediným cílem tu je maximálně eliminovat případná chybná rozhodnutí, která by mohla vážně ovlivnit průběh a výsledek zápasu. A opět je to cesta k důvěryhodnější soutěži. Ve vybraných televizních zápasech by to mohlo fungovat od sezony 2017/2018. Tedy v těch, které budou vysílány dle televizních standardů,“ vysvětlil Dušan Svoboda na isport.cz.

gol_technologie_francie_honduras_fifaGoal Line Technology funguje alespoň při velkých akcích.

Proč to musí trvat tak dlouho?

No hurá! Ale, proč se, ksakru, všechno musí takhle zdlouhavě zkoušet? Vždyť technicky to měli Henn s Radotínským vyzkoušené ještě na Nově už před pár lety? Jen to spustit.

To se snad dává šance některým rozhodčím, aby proti videu ve fotbale na důležitých místech protestovali, nebo aby si ještě mohli nahrabat jako za starých zlatých časů?

Na co pořád dokola experimentovat? To nejde drobné nejasnosti vypilovat za chodu? Copak v ostatních sportech takhle dlouho s videem experimentovali?

Těžko.

Je to jen vliv stále mocných konzervativních lidí, kteří dotáhli fotbal se svou FIFA téměř ke zločinecké organizaci, jejíž zkorumpované vedení musela rázným zásahem loni zklikvidovat až americká FBI!

Fotbal je krásný sport, ale jeho přední funkcionáři jej svými zpátečnickým chováním ničí a nikam neposunují. Kdyby takhle v 19. století postupovali jejich progresivní a pokrokoví předchůdci, nikdy by se fotbal nejpopulárnějším sportem na světě nestal.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fifa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace