eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

MOL Cup a vše okolo něj | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

MOL Cup a vše okolo něj

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, Homepage 🕔3.5.2017

jugasjakub_hra fcfastavzlin.czZlín vyzve v pohárovém finále Opavu!

molcup_logo_pngPrávě teď nastává období, kdy vrcholí pohárová liga jménem MOL CUP, které se účastní více než stovka týmů napříč různými fotbalovými soutěžemi různých úrovní celé České republiky. 17.5 se uskuteční finále této druhé nejprestižnější soutěže v kopané a to mezi Zlínem a Opavou. Jak asi tento zápas dopadne, vám říci nedokážeme, můžeme vám však přiblížit, jakou historií si MOL CUP prošel, co se změnilo a jaké tradice se stále udržují.

Jak to vlastně všechno začalo?

Na našem území se v historii vystřídalo hned několik pohárových soutěží. Jako nejstaršího předchůdce MOL CUPu je však považován tzv. Charity Cup, jehož existence sahá až do roku 1906. Tento pohár se však hrál výhradně mezi pražskými fotbalovými týmy. V té době mu dominoval celek SK Slavia Praha. Od roku 1918 byl Charity Cup nahrazen středočeským pohárem, kterého se již mohlo účastnit nejen hlavní město, ale také celé střední Čechy. S pauzami fungoval tento pohár až do roku 1948. poté byl definitivně zrušen. Nejúspěšnějším týmem tohoto poháru byly pražské týmy AC Sparta Praha a SK Slavia Praha. Paralelně startuje v sezóně 1939/1940 první Český pohár. Středočeský pohár tuto soutěž bral jako konkurenční a tak se prvního ročníku nezúčastnil ani jeden tým ze středních Čech. Druhého ročníku se však již zúčastnila jak pražská Sparta, tak Slavia. Po válce však chvíli pohár nefungoval. Od padesátých let týmy nejevily zájem o to, aby se poháru účastnil. V šedesátých letech však díky inspiraci ze zahraničí je Československý pohár založen znovu. Do roku 1993 byly nejúspěšnější dva pražské týmy – AC Sparta Praha a Dukla Praha, které získaly 8x titul. A kdo bude letošním vítězem? Sledujte sázky a živé přenosy na internetových stránkách!

Pohár bez Slováků a přejmenovávání

Po rozdělení republiky v roce 1993 se dělí i fotbalový svaz. Ten vytváří staronovou soutěž s názvem Pohár ČMFS (Českomoravského fotbalového svazu). Tento název však prošel změnami. V roce 2000 byl na dva roky Pohár přejmenován na Raab Karcher Cup. Pak se opět vracel názvu Pohár ČMFS, který se neměnil až do roku 2009. Pak se prostřídaly názvy Ondrášovka Cup, Pohár České Pošty, Pohár FAČR až k dnešnímu názvu – MOL CUP.

V MOL Cupu je uplatněn play off systém na jeden vítězný zápas, vítěz se kvalifikuje přímo do 3. předkola Evropské ligy UEFA a českého Superpoháru. Celá soutěž se skládá z osmi fází od předkola až po finálový duel, od ročníku 2016/2017 se soutěž vrací k jednokolovému systému, včetně finále, které se koná zpravidla na neutrálním hřišti.

Týmy letošního finále

FC FASTAV ZLÍN

Tento moravský tým byl založen v roce 1919 a od roku 2015/2016 soutěží v 1. české fotbalové lize. Barvami tohoto celku je žlutá a modrá. Do letošního ročníku byl Zlín nasazen ve druhém kole, ve kterém rozdrtil 4-0 Třebíč. Ve třetím kole se stejným výsledkem ukončil působení v soutěži Tachovu, v osmifinále porazil pražskou Spartu. Ve čtvrtfinále porazil v prodloužení FC Slovan Liberec 4-2. V semifinále položil na lopatky pražskou Slavii a probojoval se tak do finále.

SLEZSKÝ FC OPAVA

Druholigový tým, který byl založen v roce 1907 se do finále MOL CUPu probojoval poprvé za celou svou dobu fungování. Barva týmu je taktéž žlutomodrá. Jeho cesta v letošním MOL CUPu začala v prvním kole, kde porazila tým z Petřkovic 1-0. Ve druhém kole rozdrtila Šumperk 4-1, ve třetím kole v prodloužení Slovácko. V osmifinále si zařídila úspěch v podobě výhry nad prvoligovou Plzní. Čtvrtfinále opět proběhlo pozitivněji pro opavský celek, když porazil brněnskou Zbrojovku 2:1. V semifinálovém utkání si Slezský poradil s obhájcem titulu TJ Mladá Boleslav.

-red-

(zdroj fotky: fcfastavzlin.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace