eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Mladý Nedvěd, nový Maradona | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Mladý Nedvěd, nový Maradona

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Fanoušci, Homepage, Hráči, Idol, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔5.5.2017

hattrick_cerven17_nahled

neapolUPOUTÁVKABěží za branku, bije se do prsou a mohutně řve. Do sítě soupeře právě napálil svůj 116. gól v upnutém dresu Neapole a italského komentátora dostal do nekontrolovatelného transu. Ochozy stadionu San Paolo bouří, lidé zběsile mávají šálami a nemohou uvěřit tomu, co se právě stalo. Rekord místní legendy a jednoho z nejlepších fotbalistů historie Diega Maradony je minulostí a novým králem Neapole je devětadvacetiletý slovenský elegán s natuženým kohoutem na jinak vyholené hlavě. Marek Hamšík se právě stal nesmrtelným.

Tak přesně tohle se stane možná už tento měsíc, nejpozději pak o letních prázdninách. Rodákovi z Bánské Bystrice totiž v době, kdy jsou tyto řádky tvořeny, chybí do vyrovnání rekordu legendárního Argentince v počtu vstřelených branek v barvách Neapole jen tři góly. „Doufám, že Maradonův rekord pokořím. Když to nebude tuhle sezonu, tak tu příští určitě. Jsem rád, že se blížím,“ říkal v únoru poté, co nastřílel do sítě Boloně s Ladislavem Krejčím v základní sestavě svůj první hattrick v životě.

A kde se vlastně spasitel Neapole vzal? Nejlépe to vystihují tři čínské znaky, které má vytetované na rameni a které symbolizují talent, energii a poctivost. O jeho talentu nelze vést spory, poctivosti se zase naučil od svého největšího vzoru Pavla Nedvěda a pávě energie, kterou do jeho kariéry investoval jeho otec, je důvodem, že je dnes na Slovensku za národního hrdinu formátu Juraje Jánošíka, ve fotbalem poblázněné Neapoli ho pozná i zelinářka na Frutta e ortaggi a bere téměř sto milionů korun ročně. A jaký příběh stojí za vytáhlým chlapíkem a trojnásobným otcem, který brzy oslaví třicítku?

Spartě proklouzl mezi prsty

Že asi bude o něco lepší než ostatní, bylo znát už ve starších žácích, kdy v dresu Jupie Podlavice sbíral jedno ocenění za druhým a z každého turnaje vozil sošky a diplomy za nejlepšího střelce a hráče. Když je pak na poličce nebylo už kam skládat, přišla doma řeč na to, zda by někde nemohl svůj talent rozvíjet lépe, a tak děda Hamšík, bývalý trenér, oprášil svůj starý diář s kontakty a domluvil vnoučkovi zkoušku na Letné.

Od rozdělení Československa už sice uběhl nějaký ten pátek, ale sláva a jméno Sparty stále mocně znělo až za Tatrami, a tak v zimě roku 2002 odcestoval čtrnáctiletý Marek v doprovodu svého otce na týden do Prahy, aby se tu ukázal.

Jinak stydlivý chlapec si nepřipouštěl žádnou trému a svůj talent v tréninku i přípravném zápase s Olomoucí prokázal a svým přehledem ve hře, který ho zdobí dodnes, všechny zaujal. Na to otci na Spartě doporučili, aby si vyřídil pracovní povolení, našel si v Praze zaměstnání a se synem se do hlavního města přestěhoval nastálo. Hamšík starší slíbil, že se o to pokusí a spolu se synem se vrátili domů.

TRENÉR SLOVANU BRATISLAVA IGOR BOBIK: „NA PRVNÍM TRÉNINKU JSEM ŘEKL, ŽE HO BEREM. OBOUNOHÝ HRÁČ, SKVĚLÁ HRA HLAVOU, PŘEHLED A ELEGANCE… NEUVĚŘITELNÝ TALENT.“

S vyřízením povolení však nastaly komplikace, a protože ze Sparty stále nikdo nevolal, začínal Richard Hamšík pochybovat o vážnosti letenského zájmu o jeho syna. On však v jeho talent věřil a nechtěl ztrácet čas. Prodal auto, napůjčoval si od známých, za 125 tisíc slovenských korun jej z Jupie vyplatil a přivedl do Slovanu Bratislava. „Na prvním tréninku jsem řekl, že ho berem. Obounohý hráč, skvělá hra hlavou, přehled a elegance… neuvěřitelný talent,“ říkal o něm trenér Slovanu Igor Bobik. Jen dva roky v dorostu a šest zápasů za áčko stačily k tomu, aby na něm o dva roky později Slovan vydělal šedesát tisíc eur a poslal do Itálie teprve třetího Slováka v historii.

Setkání s idolem

V hledáčku lombardské Brescie byl Hamšík už od dorostu a s prvními sousty dospělého fotbalu, které mu Slovan v sedmnácti letech začal opatrně dávkovat, a prvním gólem, který ve slovenské lize vstřelil, se její vedení usneslo, že už není na co čekat. V první sezoně odehrál teprve sedmnáctiletý Marekiaro jen jeden zápas a Brescie po ní sestoupila do Serie B, ve které tenkrát válčila i Stará dáma s Pavlem Nedvědem.

K prvnímu střetnutí s největším vzorem došlo v březnu roku 2007 na neutrálním hřišti, kde Brescia senzačně porazila Juventus 3:1, ale Marek si euforické návaly, které se dostaví v prvních vteřinkách po závěrečném hvizdu vítězného zápasu, neužil. Strachoval se totiž, aby mu Grande Paolo nezmizel v útrobách stadionu i se svým dresem. Dnes už jich má doma několik a jsou vystavené ve zvláštní místnosti v domě jeho rodičů, který jim nechal postavit. Po zápase spolu ještě mohli posedět a pokecat na dopingové kontrole a za chvíli už se o Hamšíkovi v italských médiích psalo jako o novém Nedvědovi. On sám si na takové srovnání ale nikdy netroufal. „Nemyslím si, že bych někdy mohl vyhrát titul nejlepšího fotbalisty roku na světě,“ připomněl neopakovatelný hráčský úspěch viceprezidenta Juventusu.

KDY A ZA JAKÝCH OKOLNOSTÍ PŘESTOUPIL DO FOTBALEM POBLÁZNĚNÉ NEAPOLE, KDE SE TÉMĚŘ OKAMŽITĚ STAL BOHEM? JAK SE MU ZDE DAŘÍ A JAKÝM JE VLASTNĚ SLOVENSKÝ ELEGÁN ČLOVĚKEM? CELÝ PŘÍBĚH IDOLA HATTRICKU MARKA HAMŠÍKA SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 4. KVĚTNA 2017.

hattrick_cerven17_titulka

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace