eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Mistrem bude Slovácko! Nevalné vyhlídky „Velké Moravy“ před startem Synot ligy

📁 Blog Jana Hrabálka, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, Topstory 🕔23.7.2015

libor_dosek_strili facebook.com/fcslovackoVytáhlý Libor Došek by měl být opět hlavním tahounem Slovácka.

BLOGKdo bude mistrem? Zřejmě Slovácko, na paty mu může šlapat Zbrojovka, možná restartovaná Olomouc. Ale tím to končí! Ne, to nejsou slova z úpalu či horka posledních dnů, to jsem si jen tak ze Synot ligy vyseparoval Moravu a bez jakéhokoliv nacionalistického pohledu vydedukoval, který tým z východní části České republiky bude v začínající lize nejlepší.

Ať to bude ten či onen, jedno je téměř jisté – mistrem Česka nebude po 30 kolech moravský tým, ba nebude ani na stupních vítězů. Na tuto variantu by mohl vsadit snad jen snílek.

Přitom Morava má po dlouhé době v šestnáctičlenné soutěži šest účastníků, podobně jako před osmi lety. V sezoně 2007/2008 skončil Baník třetí a Zbrojovka čtvrtá. Páni, to byla tučná léta. Těch se nyní nedočkáme.

Proč? Pomiňme, že na prvním místě jsou jako vždy peníze, že ano. Vzpomeňme na léta, kdy bývala Morava úspěšná. Za předpokladu pevné severojižní osy na trase Ostrava – Brno, s pevnou mezistanicí v Olomouci. Tyto tři středobody vždycky tvořily politiku moravského fotbalu, určovaly její trendy a co hlavně: byly důstojnou protiváhou silným českým klubům.

jiri_pavlenka facebook.com/JiriPavlenka1Pavlenka je jednou z mála opor, která ještě v Baníku zůstala.

A dnes? Baník si sám kope vlastní hrob, dělá jeden kopanec za druhým, od kádrového (ne)posilování, přes regionální politiku, až po naprosto žalostné vedení vlastní firmy. Ikony odcházejí, fanoušci se točí ke klubu zády, místo chacharských chorálů začínají ve Slezsku znít žalozpěvy. Suma sumárum: Baník jako opora Moravy? Ani náhodou, spíš berlička, o níž se nedá ani opřít.

Olomouc. Před rokem dostala pořádnou facku, když se vlastními přehmaty prokopala až do druhé ligy. Tvrdá lekce, jen co je pravda. Ale Sigma je zpět, v roli nováčka, který Synot ligu dobře zná. Nemusí mít vyloženě záchranářské starosti, ale že by měla být sebevědomou oporou Moravy, to asi nepůjde tak lehce.

Jsme na jihu, v Brně. Na vkus fanoušků trvá stabilizace týmu možná už dost dlouho. Trend ale začíná býti stoupající, zatím papírově. Až letos uvolnil extravagantní majitel klubu Bartoněk, muž s vizáží Abe Farii z Monte Crista, nějaké peníze.

Tým dostal impuls, Kotalova pevná a zkušená trenérská ruka by už měla celek katapultovat do lepšího středu tabulky, nejlépe do horní poloviny. Mužstvo má na soupisce hned devět útočníků, ale góly v přípravě nedával (skoro) nikdo. Zbrojovka je na cestě vzhůru, nicméně v současném personálním složení těžko může hrát roli moravského tahouna. A s rozpadajícím se stadionem na krku.

vladimir_kukol_radost facebook.com/fcvysocinaV Jihlavě dělají svou práci poctivě a fortelně.

Tím výčet „osy“ končí. Jihlava bude mít svých starostí dost a může celý rok přemítat, zda prodej Klimenta byl opravdu výhodný a vyplatil se celému klubu. Na Vysočině dělají svoji práci poctivě a fortelně, skoro by se dalo říct skromně. Jejich role na pomezí Moravy a Čech je stabilní, ale nikdy nemůže být a ani nebude vůdčí.

Zlín je po šesti letech opět mezi elitou. A rád by v ní zůstal i nadále. Toť jeho cíl a meta, chraň bože chtít po něm více. Díky za každé nové ligové ráno.

Zbývá Slovácko. Moravská stabilita, jistota. Krásný stadion ještě dočesalo malé EURO, klub jede v zažitých kolejích, bez větších výkyvů. Na hřišti, v ekonomice, ve sportovní politice. A v tom je ta potíž, vždyť do Prahy je to tři sta kilometrů, což tupí ostří bodrých slováckých patriotů.

Brousit jej ale může někdo úplně jiný, vždyť z Uherského Hradiště pochází majitel firmy, jejíž jméno je titulárním partnerem nejvyšší české soutěže. A to je nyní kalibr daleko těžší, než rozpadlá severojižní osa.

Mistrem Moravy bude Slovácko.

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/fcslovacko, facebook.com/JiriPavlenka1, facebook.com/fcvysocina)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace