eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Milan LUHOVÝ: Vrba ublížil českému fotbalu!

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, EURO 2016, Fanoušci, Homepage, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔12.11.2016

hattrick_prosinec2016_nahled

UPOUTÁVKA – Tentokrát se Zdeněk Kudela v DUELU magazínu HATTRICK utkal s bývalým československým reprezentantem a čtvrtfinalistou MS 1990 v Itálii MILANEM LUHOVÝM, známým kritikem místních fotbalových poměrů (stránky mluhovy.com).

Nevím, jestli Milan Luhový je, či není v českém fotbale infant terrible (zlobivé dítě). Každopádně toho ve své hráčské kariéře mnoho dokázal a na hřišti si nenechal nic líbit. A v tom pokračuje i poté, co definitivně svlékl fotbalový dres a odložil kopačky. Myslím tím i ty dvě Zlaté kopačky určené nejlepšímu střelci ligy. Ty má sice někde doma ve skříni, určitě jsou však natrvalo uloženy v jeho paměti a také v paměti fotbalových fanoušků. Milan Luhový je v posledních patnácti letech otevřeným kritikem poměrů v českém fotbale. A stejně jako dnešní fotbal takřka nemá žádné útočníky Milanových hráčských kvalit, nemá ani jemu podobné lidi, kteří si na veřejnosti otevřeně dovolí říkat své názory.

Zdeněk Kudela: Milane, když byl v roce 2001 zatčen a vzat do vazby tehdejší předseda fotbalového svazu František Chvalovský, ty jsi veřejně prohlásil, že český fotbal udělal první krok ke své očistě. Teď se píše rok 2016 – jsme o patnáct let starší – a s tím tuzemským fotbalem to jde tak nějak víc a víc z kopce, té očisty jsme moc nezaznamenali.

Milan Luhový: Ta očista, v podobě zatčení pana Chvalovského a odstoupení několika lidí s ním spojených, byla jen očistou personální. Ale očista fotbalu, myslím tím, že by se český fotbal vydal na cestu vzhůru, to se u nás nenastalo. A teď jsme v opravdovém průšvihu. Spoustě lidí odpověděl na otázku, kde je problém, přímý přenos z poslední tiskové konference dvojice Pelta – Vrba. Neúspěch a herní propadák na EURO ve Francii byl vysvětlen větou: „Škoda, že jsme Turecku nedali gól.“ To byla celá analýza mistrovství Evropy. Podle nich by bylo velkým úspěchem, kdybychom ten gól vstřelili.

ZK: Výše zmíněný František Chvalovský v jednom svém nedávném rozhovoru zmínil, jakým byl, na rozdíl od Miroslava Pelty, úspěšným předsedou. Dosáhl třeba na stříbro na mistrovství Evropy.

ML: To je všechno pěkné, ale Chvalovský neměl na tehdejší generaci Nedvědů a spol. jakoukoli zásluhu. Ta generace byla vychována ještě v komunistické éře. Samozřejmě, byla to jiná a těžká doba, trénovalo se na škváře. Kdo to tehdy nepoznal, dnes těžko uvěří. Ale pak se otevřely hranice, silná generace hráčů se prosadila v zahraničí a Chvalovský a lidi ve vedení svazu kolem něj se s tím zkrátka svezli. Tahle generace se z fotbalu postupně vytratila a dnes sklízíme ovoce práce lidí, kteří se k veslu dostali na přelomu století. A pod jejich vedením, a myslím tím i trénováním, nám dorostla a dorůstá fotbalová současnost. Podívej se, dnes slyším o talentech z jedenadvacítky, jací plejeři jsou Schick nebo Jankto. Ale kdyby to byli hráči kategorie Nedvěda nebo Rosického, tak už se ve svých letech dneska venku silně prosazují.

ZK: Teď si, Milane, vybavuji jednu vzpomínku. Byl jsem s tehdejší jedenadvacítkou, složenou z Poborského, Nedvěda, Šmicera a dalších skvělých hráčů v italském Salernu, na utkání kvalifikace mistrovství Evropy. Tenkrát jsem pracoval v Českém rozhlasu jako sportovní redaktor a po neúspěšném, prohraném, zápase jsem dělal na letišti rozhovor s Pavlem Nedvědem. Měl tehdy slzy v očích, když mi říkal, že se zase musí vrátit na Spartu k trenéru Dobiašovi, který s ním vymetá. On tam u něj neměl tenkrát pevné místo v sestavě. Až o něco později, když si jej přivedl do Lazia Řím trenér Zeman, vylétl jako kometa.

ML: To mám na mysli. Když máš tady v Česku talent, je to pěkné. Ale až výchova v zahraničí, tamní profesionalismus, z tebe utvoří hvězdu. Toho Nedvěda, Poborského, Bergera. Když někdo říká, ať si fotbalista nejdřív odehraje českou ligu a potom ať jde do zahraničí, tak ho tím zabíjí. Česká liga špičku nevychová, když nejsi venku do třiadvaceti let, tak pak už je to dál o ničem.

ZK: Ale jak trenér Pavel Vrba do EURO ve Francii, tak i nyní Karel Jarolím je zastáncem názoru, že česká liga má a stále je schopna vychovat dostatek kvalitních hráčů pro reprezentaci.

ML: No, je tady dost mladých hráčů a možná i nadějných. Ale ta naděje sama o sobě neznamená, že z ní skutečně vyroste hvězda. Musí mít jasný charakter profesionála a obrovskou vůli se prosadit. Když si třeba vezmu příklad Václava Kadlece. To byl obrovský talent, o němž se spekulovalo ve velkých klubech. Ale on od svých šestnácti let do jedenadvaceti zakrněl. Dostal jeden lepší kontrakt do Frankfurtu a tím podle mě jeho kariéra skončila. Dál se neposunul, protože na něm nevidím potřebnou vůli. On se uspokojil prvním lepším angažmá. Pro mě je to devalvace profesionálního myšlení. Z Frankfurtu přes Dánsko do Sparty šel za pohodlím. Nešel za lepším prostředím, u něho to byl chladný kalkul – pohodlí.

ZK: Teď nedávno jsem si přečetl, že majitel Sparty, Daniel Křetínský, je už v žebříčku nejbohatších lidí u nás na třetí pozici. Skvělý obchodník a kupuje pohodlného Kadlece, herně nepoužitelného Tomáše Rosického a další hráče s prošlou lhůtou. Jak ty tomu rozumíš?

ML: To se zase dostáváme k té personální politice. Ti lidé, které má pan Křetínský ve vedení klubu, se za odborníky vydávají a doktor Křetínský věří, že těmi experty skutečně jsou. Takže společně dohromady neumějí rozlišit a pochopit tu odbornost. Jeden před druhým nerozpozná, co je odborné a co účelové. A skutečná fotbalová odbornost tomu chybí, protože tomu nerozumějí. A to je ten problém. Teď tam k A-mužstvu dali mladého Davida Holoubka. Určitě talentovaného trenéra, s nadějí, že něco udělá. Je jako by neušpiněný minulostí. On je však jenom trenér. Ale lidé, kteří za to odpovídají, jsou nad ním. Jsou v kontaktu s majitelem, zase mu říkají, co je odborné, co neodborné. Ovšem na základě svých rozlišovacích schopností. A ty rozlišovací schopnosti jsou znovu na velice nízké úrovni, protože tomu zkrátka nerozumějí.

ZK: Jsme tedy v začarovaném českém fotbalovém kruhu. Když u nás řekneš odlišný názor od názoru současných šéfů a jejich poskoků, jsi škůdce fotbalu a rozvraceč.

ML: Jasně. Podívej, já své názory říkám z pozice toho, kdo přeje národnímu mužstvu, českým klubům, zkrátka českému fotbalu. A ne nějakému trenérovi, funkcionáři, prostě kamarádovi. Když budu hájit národní mužstvo, nemohu hájit trenéra Vrbu. A to lidi vnímají jako konflikt. Že Vrba prchnul? To přece ublížilo českému fotbalu – a to pak musím říci, že ho poškodil.

CELÝ, NEZVYKLE OTEVŘENÝ A OBSÁHLÝ, DUEL ZDEŇKA KUDELY S MILANEM LUHOVÝM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 10. LISTOPADU 2016!

hattrick_prosinec2016_titulka

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace