eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Messi ze sebe raději udělal hlupáka, než aby šel do vězení

📁 Aktuálně, Blogy, Homepage, Pavel Procházka, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔6.7.2016

messi_hra_uefa.comLeo Messi dostal trest, do vězení ale nemusí.

BLOG – Mnoha fanouškům chybí na vrcholícím EURO 2016 Lionel Messi. Hraje sice léta za FC Barcelona, ale coby Argentinec ve Francii být nemůže. Navíc neprožívá zrovna dobré období. Poté, co nedávno neuspěl v dalším finále Copa América s Chile (když neproměnil penaltu v rozstřelu a senzačně se pak vzdal reprezentační kariéry v dresu Argentiny) dostal, stejně jako jeho otec, u soudu v Barceloně za daňové podvody trest 21 měsíců vězení. Jak píše ČTK, za mříže však nemusí. Podle španělských zákonů si totiž mohou odsouzení za nenásilné trestné činy s dosud čistým rejstříkem odpykat tresty kratší než dva roky na podmínku na svobodě.

Podle agenturní zprávy musí hvězdný útočník navíc podle verdiktu soudu zaplatit pokutu dva miliony eur (54 milionů korun). Jeho otec Jorge musí doplatit 1,5 milionu eur (40 milionů korun). Oba se mohou proti rozsudku odvolat k nejvyššímu soudu.

„Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Messi neodvedl v letech 2007 až 2009 španělským úřadům na daních více než čtyři miliony eur z příjmů z osobnostních práv. U soudu se bránil tvrzením, že o daňových záležitostech nic nevěděl a věřil svým právníkům,“ píše se ve zprávě ČTK.

Já nic – to tatínek…

„Koncentroval jsem se jenom na fotbal a věřil jsem otci a právníkům, které jsem pověřil, aby se o vše postarali,“ vysvětlil devětadvacetiletý Messi v červnu před soudem. Proto prý bez váhání podepsal předložené smlouvy a o víc se nezajímal.

To potvrdil jeho otec Jorge, který za věc převzal plnou zodpovědnost. „Jediné, co jsem synovi řekl, že o jeho práva se postará určená společnost,“ uvedl.

Jen pro úplnost: Messi je podle letošního žebříčku časopisu Forbes druhým nejlépe vydělávajícím sportovcem světa. Za uplynulý rok vydělal 81,4 milionu dolarů (1,993 miliardy korun). Do částky jsou zahrnuty smluvní platy, bonusy i reklamní činnost.

Co k tomu dodat? Podobným potížím v souvislosti s podivnými částkami kolem svého přestupu do Barcelony musí čelit – rovněž ve dvojici se svým otcem – další útočník Barcy, Brazilec Neymar.

Vím, že mě za tahle slova budou četní fandové Messiho nenávidět, ale co vám příroda někde nadělí v míře více než hojné, vám zpravidla jinde sebere. Tihle hoši to skvěle umějí s nohama (a míčem), tak se jimi živí a hlavou si život nekomplikují.

Takže jsou dvě možnosti, buďto jsou tak naivní až hloupí, že podepíšou bezmyšlenkovitě kdejakou pitomost, nebo ze sebe udělají raději blbce, než aby šli do vězení. Troufnu si tvrdit, že obojí bude částečně pravdivé. „Já nic, to tatínek a hlavně proradní pravníci.“

Nicméně si myslím totéž, co prokurátor: že totiž Messi musel mít o svých finančních záležitostech dostatečný přehled na to, aby za ně mohl nést zodpovědnost.

messilionel_hra isifaafpOdpovědnost hodil na svého otce.

V USA by to měl Lionel nejspíš těžší

Co si budeme vyprávět, normální smrtelník by se z toho takhle hladce ani v Evropě nedostal. Ten by šel nejspíš bručet.

Messi ale může být rád, že nehraje v USA. Tam je totiž daňový únik po vraždě druhý největší zločin. A navíc – celebrita typu Lionela Messiho by měla být příkladem a vzorem mládeži, tohle je pro ni spíš odstrašující příklad. Krom toho se v USA s fotbalovými zástupci v poslední době moc nepářou – viz totální rozprášení zkorumpovaného vedení FIFA.

Ovšem v Argentině je to jinak. Tam prezident země žádá, nebo spíš prosí, daňového podvodníka, aby si to rozmyslel a nadále reprezentoval stát.

U nás to naštěstí takhle daleko nedošlo, v Česku se usvědčeného opilého řidiče v kopačkách zastával zatím jen reprezentační trenér. A sám na to pak po všech stránkách „dojel“. Nutno ovšem říci, že Limberský je přece jen o dost horší fotbalista než Messi.

Zpět k hvězdnému útočníkovi FC Barcelona. Opět se vynořuje otázka, zda je mravné, aby špičkoví fotbalisté brali takto hříšné peníze, když pak navíc daňově unikají. V této souvislosti mi ty jejich různé charitativní akce připadají jen jako nanejvýš pokrytecké šaškárny.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: uefa.com, isifa.com/SIPA)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace