eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Martin Malík: Když se z Berbra nepoděláte, tak vás respektuje

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔15.11.2017

Martin Malík: Když se z Berbra nepoděláte, tak vás respektuje. (ilustrační foto)

UPOUTÁVKA – Začínal jako mladý policista u mordparty, pracoval jako marketingový šéf Slavie a letos v červnu se chtěl stát předsedou jednoho z největších spolků v Česku, Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Sedmačtyřicetiletý Martin Malík, dnes ředitel obchodní a marketingové společnosti FAČR jménem STES, zvažuje, zda do toho půjde v prosinci na mimořádné valné hromadě v Nymburce znovu. Před prázdninami jej mj. podporovala pražská Sparta. Ale také kontroverzní místopředseda FAČR Roman Berbr se svou skupinou, což logicky vzbudilo řadu spekulací. V české komoře Malík vyhrál, v moravské měl navrch jeho soupeř, fotbalový diplomat Petr Fousek. Takže pat. V říjnu poskytl Martin Malík magazínu HATTRICK velmi otevřené interview.

Zaslechl jsem ve fotbalovém zákulisí, že se prý Miroslav Pelta chystá na velký comeback. Jeho kauza kolem státních dotací má být po parlamentních volbách rychle vyřešena, takže by se očištěný Pelta mohl slavně vrátit do čela českého fotbalu. Co vy na to?

Ve fotbalovém zákulisí se dá slyšet cokoli. Upřímně si myslím, že stihnout uzavření této kauzy do 12. prosince 2017, kdy se v Nymburce koná mimořádná volební valná hromada FAČR, není možné. Na to, aby se jakýkoliv funkcionář mohl vrátit do čela fotbalu, musí být jednoznačně deklarováno, že se ničeho nedopustil. A to i ze strany soudů. Jenže vyšetřování stále probíhá. To se nestihne.

Takže se vás zeptám, půjdete po neúspěšné červnové volbě předsedy FAČR v prosinci znovu do toho? Začátkem září jste tvrdil, že to není jisté.

Jsem na to připraven. I když zatím čekám, jak se situace i uvnitř FAČR vyvine. Je ovšem jasné, že český fotbal v dané situace potřebuje vedení a předsedu.

Možná ho mohlo mít, kdyby jistí lidé nedělali naschvály a nevyřadili během červnové valné hromady některé moravskoslezské kluby z hlasování kvůli (ne)členství ve FAČR, přestože si ho ještě během jednání přímo v sále daly do pořádku. Myslím si, že byste už dnes mohl být předsedou. Jenže akce vyvolala reakci.

Máte možná pravdu, tohle bylo zbytečné.

A na co se teď vlastně tak dlouho s novými kandidatury čekalo a stále čeká? Na výsledek parlamentních voleb?

To také. Mezitím u nás byli představitelé UEFA a FIFA a řešili jsme se zástupci obou komor společně otázku našich stanov, tak, aby mohl být předseda FAČR zvolen. Aby volba nebyla opět zablokována. Ta jednání by měla na podzim před prosincovou valnou hromadou pokračovat. Jinak já jsem třeba v létě očekával, že se v těžké situaci, v níž se český fotbal nachází, objeví uznávaná osobnost, kterou všichni přijmou.

Jak by taková osobnost měla vypadat?

Byla by to osobnost typu Pavla Nedvěda. Jenže žádná taková se nepřihlásila.

Takže jste tedy rozhodnutý znovu do toho jít?

Zatím je to tak na padesát na padesát procent, uvidím, jak to bude vypadat s mou podporou dál.

V čem byste jako předseda FAČR chtěl český fotbal pozvednout?

Jsou to tři základní oblasti. Za prvé sportovní, za druhé mediálně komunikační a za třetí finanční, tedy, jak získat do fotbalu co nejvíc peněz. V té sportovní oblasti nejde jen o to říci, že národní tým hraje špatně a že se okamžitě musí zlepšit. Ale jak je třeba vytvořit systém, který nám bude umožňovat, že své fotbalové talenty patřičně podchytíme, nezničíme a že je neotrávíme. To má celou řadu aspektů. Musíme vytvořit podmínky k tomu, aby děti měly kde sportovat, aby je měl kdo trénovat atd. A stát by měl na základě expertízy odborníků jasně říci, že bude přispívat dejme tomu tisícikorunou na každého plavce, dvěma tisícovkami na každého fotbalistu a třemi tisícovkami na každého biatlonistu, protože se shodneme na tom, že ty lyže a flinty stojí víc než trenky s hřištěm nebo plavky a pronájem bazénu. Tuhle metodiku by nám někdo měl dát. A mělo by to být čistě politické rozhodnutí a mělo by to mít nějakou zpětnou vazbu. Pak budeme mít ty neinvestiční dotace pro jednou vyřešené.

Nemáte obavu, že pokud budete zvolen, a to s podporou Romana Berbra, tak budete vnímán jako loutkový předseda? Jako byl třeba v letech 2005 až 2009 předseda Pavel Mokrý pod vlivem silného místopředsedy Vlastimila Košťála. Nebo se dostanete do špatného světla i proto, že Berbrova mediální vystoupení nejsou zrovna nejšťastnější, viz dvě obsáhlá interview po deník Sport po červnové valné hromadě FAČR.

To, že bychom se s Romanem Berbrem dostali do třecích ploch, je jisté. Je to ale jednodušší, než se na první pohled zdá. Na tohle se mě ptali i zástupci moravské komory během jednání na červnové valné hromadě. Řekl jsem jim, že jsem se s Berbrem v minulosti už srazil ohledně několika věcí, a když jsem důsledně trval na svém, tak on nakonec ustoupil. Není to tak, že bych dokázal Berbra ovládat a řídit, ale mám zkušenost, že když se před ním člověk nepodělá a když mu snese logické argumenty, tak vám to neshodí a respektuje vaše rozhodnutí a názory. Já jsem zažil lidí, kteří řvali: „Tak to bude a hotovo!“ Mám zkušenost, že s Romanem Berbrem se dá jednat.

Dobře, jenže tu ještě existuje jeho image směrem k veřejnosti. Když se někdo chlubí tím, že ho zocelila práce u Státní bezpečnosti, tak to těžko lidem mimo fotbal a jeho sociální bublinu vysvětlíte.

Já si tohle nebezpečí a úskalí uvědomuji a je mi to jasné. Na druhou stranu říkám, že kdyby se Roman Berbr rozhodl nekandidovat, tak bude historicky geniálním předsedou a vítězem ten, kdo začal ve FAČR pracovat jako šéf bez něj. Ať už má Berbr na věcech takový, či makový podíl. Tohle vnímání veřejnosti je dané.

I kdyby se člověk snažil to takto nebrat, tak ho to samozřejmě hned napadne. Už před červnovou valnou hromadou.

Dobře, ale nejde alibisticky říkat, že s tím nemám nic společného. Protože, pokud delegáti zvolí mě i Berbra, budeme spolu muset nějak komunikovat a spolupracovat.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík vede s místopředsedou FAČR válku a vy pak spadnete na tu druhou stranu k Berbrovi. Existuje vůbec nějaká cesta dohodnout se i se Slavií? Aby třeba slávisté začali ohledně prosincové valné hromady spolupracovat se Spartou, nebo naopak?

Ta možnost dohody, myslím si, stále existuje. Celá řada lidí ze Slavie mě ještě z mého předchozího působení v Edenu zná, jsme v kontaktu nejen s generálním ředitelem Martinem Krobem. Ti lidé vědí, jaký jsem povahově, jak pracuji. Určitá komunikace probíhá.

Jaký máte vůbec vztah s vaším protikandidátem Petr Fouskem? Jste schopni se domluvit?

Pokud mám mluvit za sebe – a věřím, že by to Petr potvrdil – my jsme na tom co se vzájemných vztahů týče, velmi dobře, tykáme si, respektujeme se. Ostatně Petr pracoval coby mezinárodní poradce Miroslava Pelty.

Takže vlastně nejde mezi vámi o nějaký názorový nesoulad, ale jen o to, kdo koho volí?

V lidské rovině je to v pohodě, v pracovní jsme si také dokázali vyjít vstříc. Myslím si ale, že některé věci vidíme jinak. Spíše jde o problémy a řešení jejich priorit. Ale to je asi logické.

A není pak řešením obrousit ty voličské hrany a říci si, že jeden z nás bude předsedou a druhý místopředsedou a táhnout to spolu?

Ale jo, možná jo. I tohle je věc, která by se mohla projednat.

CELÉ OBSÁHLÉ EXKLUZIVNÍ INTERVIEW S MARTINEM MALÍKEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. LISTOPADU 2017.

-red-

(zdroj fotky: uefa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace