eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Marek Matějovský exkluzivně: Sestup? Tohle slovo jsem nezaslechl. Zdraví a chuť jsou u mě stále na dobré úrovni

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Evropské poháry, Fanoušci, Het liga, Homepage, Hráči, Reprezentace, Rozhovory, Rozhovory Jana Hlocha, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔18.1.2018

Marek Matějovský v dresu Boleslavi na Letné, kde dříve působil.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVORLigový podzim nebyl z pohledu Mladé Boleslavi bůhvíjak radostný. Klub z automobilového města znovu vyhořel v předkole Evropské ligy, v tabulce navíc v úvodu soutěže dlouho kroužil kolem sestupových pozic. I díky svému kapitánovi se ale Boleslav probojovala do čtvrtfinále domácího poháru, v HET lize přezimuje na solidní jedenácté pozici. Řeč je pochopitelně o zkušeném 36letém středopolaři Marku Matějovském, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil o současné situaci v klubu, o bývalých štacích ve Spartě a anglickém Readingu nebo o svém fotbalovém kempu, který letos čeká už osmý ročník!

Jedenácté místo v tabulce, sedmnáct bodů na kontě, taková je současná bilance Mladé Boleslavi. Do jaké míry jste spokojen z dosavadním průběhem letošní sezony?

Samozřejmě spokojenost panovat nemůže. Všichni jsme si to představovali jinak, lépe.

Padlo v kabině někdy během podzimu slovo ‚sestup‘, nebo jste si tohle vůbec nepřipouštěli ani v té nejhorší chvíli?

Popravdě řečeno jsem slovo ‚sestup‘ během podzimní části sezony v kabině nezaslechl. Věřil jsem, že se to brzy zlepší a budeme stoupat ligovou tabulkou vzhůru.

Pokud byste měl vybrat nejlepší a nehorší zápas podzimu z pohledu Boleslavi, které dva duely by to byly?

Z mého pohledu bylo povedeným utkáním to domácí v Boleslavi proti Korce v předkole Evropské ligy, které bylo pohledné pro diváky, akorát se nám nepodařilo vstřelit více branek. Šancí k tomu bylo dost a ve finálním zúčtování nás to stálo postup. Nepovedených zápasů bylo bohužel více. Pro mě to byly domácí duely s Libercem a Bohemians, venku především na Spartě a na Slavii.

Právě v Evropské lize jste měli slušně nakročeno do 4. předkola, ale na penalty jste v Albánii s Korkou vypadli. Tahle soutěž je zdá se pro Boleslav v posledních letech zakletá, hrála v tom hodně roli psychika?

Bohužel, jak v domácím, tak i venkovním utkání jsme měli dostatek šancí k tomu, abychom si postup vybojovali. Penalty jsou vždy loterie a nepodařilo se na postup dosáhnout, nicméně o psychice bych v tomto případě nemluvil. Každopádně všichni jsme byli zklamání, především proto, že postup jednoznačně byl v našich silách.

Matějovský se nebál sestupu ani v těch nejhorších okamžicích.

Jeden gól, k tomu tři asistence. V předfinálních přihrávkách a přihrávkách do gólové šance patříte k nejlepším hráčům v lize! Jste s individuálními statistikami letos spokojen? Nebo je ani příliš nesledujete?

Co se statistik týče, nikdy jsem na ně přehnaně nekoukal a nevyhledával je. Vždy beru hodnocení sezony podle týmových výsledků, a jelikož ty nebyly podle představ, stejné je to i s hodnocením mojí osoby.

S jakým pocitem jste předloni opouštěl Spartu? Přišlo vám to líto, nebo jste se spíše těšil na návrat do Mladé Boleslavi?

Přiznám se, že v moment odchodu ze Sparty jsem byl smutný a nebylo to veselé, jelikož jsem tam strávil velkou část své kariéry. Odehrál jsem tam spoustu skvělých i velkých zápasů a poznal jsem tam mnoho úžasných lidí a přátel. Život jde ale dál. Sparta chtěla tvořit tým beze mě, vzal jsem to jako fakt a vrátil jsem se zpět do Mladé Boleslavi. Tady jsem zažil v mládí moc hezké časy a také úspěchy, navíc tu bydlím, tudíž bylo vše ulehčeno.

Angažmá ve Spartě vám utkví v paměti v dobrém? Během šesti sezon jste tu vyhrál titul, pohár, dvakrát superpohár…

Na Spartu mám jednoznačně pozitivní a radostné vzpomínky. Vždy jí budu fandit a přát jí vše nejlepší.

Zahrál jste si anglickou Premier League v dresu Readingu, to je zkrátka sen. Máte na tohle angažmá jen ty nejlepší vzpomínky, nebo se najdou i nějaké negativní?

Myslím si, že zahrát si anglickou ligu je snem všech kluků, co fotbal hrají, takže jsem velmi šťastný, že se mi to podařilo. Vzpomínám na to v dobrém, bohužel se nám v Readingu nepodařilo udržet Premier League, což je kaňka na tomto angažmá. Jinak fotbal a atmosféra během zápasů v Anglii jsou nezapomenutelné věci, přál bych všem to zažít.

Před návratem do české ligy si zahrál i anglickou Premier League!

Připomenete si občas ještě svůj premiérový gól na Anfield Road proti Liverpoolu, kdy jste v 5. minutě dokonale z první napálil míč od břevna do sítě?

Přiznám se, že si tohle sám nepřipomínám. Ale i dnes se najde spousta lidí, kteří se mě na to ptají, tudíž k těm vzpomínkám dojde. (úsměv) Každopádně je to moment, na který nikdy nezapomenu.

Vy ani „ošklivé“ debutové góly snad dávat neumíte, ne? Ať už jde o první ligu, pražskou Spartou nebo třeba reprezentaci.

Především moc gólů nedávám, takže si skoro všechny pamatuji. Ale je pravdou, že jsem pár hezkých branek vstřelil.

Sledujete výsledky nebo zápasy svých bývalých klubů, když to čas dovolí? Především mám na mysli anglický Reading a Spartu Praha. Co na jejich současnou situaci říkáte?

Spartu samozřejmě sleduji pravidelně a přeji jí jen to nejlepší. Reading tak bedlivě již nesleduji, jelikož v klubu od mého odchodu již nikdo z lidí, které jsem tam potkal, není. Ale i Readingu přeji úspěch.

Čeho ve své kariéře litujete nejvíce? Existuje vůbec takový okamžik? Mě napadá přestup do Jablonce, kvůli němuž jste do jisté míry přišel o stříbrnou jízdu české reprezentace U20 na MS v Argentině…

Nelituji ničeho, jelikož to nic nezmění. Pochopitelně bych nejspíše našel pár momentů, kde by šlo udělat některé věci jinak, ale je to už pryč. A co se týká MS do 20 let, to je rovněž už dávno. Trenéři si tehdy vybrali jiné hráče, a to jsem musel akceptovat. Nikde není psáno, že kdybych do Jablonce nepřestoupil, na MS bych jel.

Reprezentační bilance Marka Matějovského? Patnáct zápasů, jeden gól.

V reprezentačním A-týmu jste pak odehrál patnáct zápasů, dal jste i gól do sítě Německa v Allianz Areně. Je právě tohle ta nejhezčí vzpomínka na národní dres?

Jednoznačně to je pro mě nejhezčí moment. Na tento zápas a gól nikdy nezapomenu. Jsem hrdý na to, že jsem měl tu možnost za národní tým pár zápasů odehrát a potkat se tam s tolika hvězdnými hráči našeho fotbalu.

Během své kariéry jste utrpěl několik zdravotních problémů. Který byl tou největší překážkou ve vaší kariéře?

Musím říct, že mě dost přibrzdily problémy s třísly, které vyřešila až druhá operace v Mnichově. A poté i časté problémy s kotníky, které začaly na mistrovství Evropy 2008.

Ne všichni určitě vědí, že pořádáte svůj vlastní fotbalový kemp. Letos vás čeká už osmý ročník! Můžete trochu přiblížit, o co přesně jde?

Je to fotbalový kemp pro děti žákovského věku, který má na starosti především můj bratr. Sám bych byl velice rád, kdyby takový kemp být v době, kdy jsem vyrůstal a mohl ho navštívit. Je tam pestrý program a zatím máme pozitivní ohlasy. Vše je možné prohlédnout na mých webových stránkách.

Jakým způsobem si vybíráte trenéry a kolegy pro kemp? Je jejich složení rok od roku téměř totožné?

Jsou to všechno kvalifikovaní lidé, kteří mají zkušenosti s mládežnickým fotbalem. Je pravda, že složení je téměř neměnné.

Věděli jste, že Matějovský pořádá svůj vlastní fotbalový kemp?

Jak se vy sám do kempu zapojujete? Práce s dětmi a nadějnými fotbalisty vás naplňuje?

Stále profesionálně hraji a kempy jsou v termínu dětských prázdnin, kdy už jsme většinou v přípravě. Čili vždy, když mi to můj program dovolí, přijedu, podebatuji, zatrénuju si s nimi, vyfotím a tak dále. Pravidelně se těchto kempů účastní i moji dva synové, takže mám i zpětnou vazbu od nich. (úsměv)

Zpět ale k Mladé Boleslavi a zimní přípravě. Na koho se během ledna a února těšíte nejvíce? Síly změříte s polským Slaskem Wroclaw nebo německým Dynamem Drážďany, čekají vás i soupeři ze Srbska či Běloruska.

Abych řekl upřímně, spíše si přeji, abychom se co nejlépe připravili a vše poté zúročili v jarní části sezony. Takže úplně nekoukám na to, s kým se potkáme, ale jak vše zvládneme.

Na post sportovního ředitele nově přichází Jaroslav Bílek, který naposledy spolupracoval v Liberci s Janem Nezmarem nebo Jindřichem Trpišovským. Jak vnímáte jeho příchod?

Beru to jako signál pro to, aby přišlo zlepšení a my se posunuli tabulkou vzhůru. Jinak já si ho pamatuji pouze ze hřiště, když ještě pískal, blíže ho neznám.

A co rozšíření realizačního týmu o Jaromíra Blažka coby trenéra gólmanů? Za to jste rád?

Tak s Blážou se znám a samozřejmě jsem rád, že přišel. Nicméně na druhou stranu je mi líto Jirky Malíka, který podle mého odváděl profesionální práci, takže z toho mám smíšené pocity.

Cíl Boleslavi? Rozhodně vylepšit jedenáctou příčku v tabulce.

S jakým cílem vstoupí Mladá Boleslav do jarní části sezony? Existuje nějaká bodová hranice, kterou jste si stanovili? Předpokládám, že se po tristním podzimu změnila.

Zkrátka co nejrychleji se posouvat tabulkou ke klidným místům. Bodové cíle nejsou třeba. Když hra a výsledky půjdou nahoru, vše bude dobré.

Jak dlouho ještě fanoušci uvidí Marka Matějovského běhat po hřišti? Blížící se konec kariéry zatím není na pořadu dne?

Až to přijde, tak se to všichni dozví. Nedávám si žádné termíny. Zdraví a chuť jsou stále na dobré úrovni.

VIDEO: Podívejte se na parádní premiérové góly Marka Matějovského!

Záložníkovi FK Mladá Boleslav Marku Matějovskému děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.

-Jan Hloch-

(zdroj fotek: fkmb.cz, sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace