eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Má Jarolím zůstat u reprezentace? Když neprošel ani do baráže, tak asi ne!

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Homepage, Kvalifikace MS 2018, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Reprezentace, Topstory 🕔9.10.2017

Karel Jarolím neprožil zrovna úspěšnou kvalifikaci.

PROCHÁZKA REPREZENTAČNÍM DĚNÍM – Alespoň výsledkově, když ne herně, čeští reprezentanti říjnový závěr kvalifikace MS 2018 jakžtakž zvládli (Ázerbájdžán – Česko 1:2, Česko – San Marino 5:0). Skončili tak ve skupině C třetí, zachránili tím lepší koš při losování kvalifikace ME 2020 a dostali se ze třetí do kvalitnější druhé divize v nové soutěži zvané Ligy národů. Ta začne příští rok na podzim a vítězné týmy čtyř divizí z ní rovněž mohou proklouznout na EURO 2020. Zásadní otázka, kterou bude v úterý dopoledne řešit neúplný (po Peltově a Hrubčíkově odstoupení jen jedenáctičlenný) výkonný výbor FAČR zní: Zůstane u týmu i po tomto neúspěchu trenér Karel Jarolím ve své funkci? Sám by totiž podle svých slov chtěl. Přestože se ve vedení asociace údajně vytvořila jistá skupinka jeho odpůrců, je možné, že to Jarolím po předložení své analýzy ustojí. Zvlášť když půjde se svým platem z Peltovy rozhazovačné éry dobrovolně na polovic. Ovšem ani říjnový dvojzápas kritiky nemohl uspokojit.

Osobně jsem se Jarolíma dlouho zastával, zvlášť když národní tým převzal na poslední chvíli po Vrbově náhlém útěku ve stylu „po nás potopa“. Přestože někteří kolegové z deníku Sport chtěli kvalifikaci MS 2018 odpískat už loni v říjnu po třetím utkání, jsem stále věřil, že Česko alespoň do baráže může z druhého místa postoupit.

Že to je v téhle, kromě suverénního třicetibodového Německa, slabé skupině v podstatě povinnost – dostat za sebe velmi průměrné Severní Irsko a Norsko v totální přestavbě národního týmu a v útlumu. O Ázerbájdžánu ani nemluvě.

Stačilo doma vyhrát nad Ázerbájdžánem a Severním Irskem

Mnozí hráči dnes tvrdí, že se postup ztratil dvěma domácími bezbrankovými remízami se Severním Irskem a Ázerbájdžánem v září a v říjnu 2016. To je sice pravda, tyhle čtyři „povinné“ body by na baráž bohatě stačily, ale i tak to šlo letos dohnat.

To by ale Jarolímův výběr musel dotáhnout slibně rozjetý červnový, nakonec remízový (1:1), zápas v Norsku (1:0 po půli a velké šance na začátku té druhé) a pak v září vyhrát v Severním Irsku (0:2). A tady vidím Jarolímovo selhání – v Norsku se to dalo za stavu 1:0 mnohem lépe odkoučovat a v Severním Irsku měla nastoupit úplně jiná sestava (nikoli ta defenzivní z předešlého pražského duelu s německými mistry světa – 1:2).

Jinými slovy, kdyby Jarolím dotáhl svůj soubor do listopadové baráže a tam s ním podlehl třeba Itálii, nevolal bych po jeho konci u národního týmu. Ostatně má pravdu, že samostatné Česko postoupilo na MS jen jednou, v roce 2006 za Brücknerovy zlaté generace. Ovšem baráž po velmi průměrné skupině C byla povinností.

A jsou tu i jiné věci a „záhady“. Nekonečný seznam zkoušených hráčů, reprezentační „exoti“ typu Droppy, oblíbenci typu Nováka, Klimenta atd. A neustálé skryté, ovšem na veřejnosti či v médiích, bohužel, nikdy nevyřčené kritické hlasy některých expertů o tom, že reprezentaci údajně s Jarolímem (i s jeho některými předchůdci) stavěli či staví hráčští agenti. Pokud je to pravda, ať to někdo řekne veřejně nahlas, nebo ať raději mlčí.

A co třeba takový Hapal?

Kdo by měl tedy národní tým vést místo Jarolíma? Nebál bych se jít na Slovensko. A tam třeba najít úspěšně Čechy, jakým je např. Pavel Hapal u tamní „21“. Nebo i progresivní slovenské kouče, o něž měla před časem zájem pražská Sparta. Kdyby některého z nich vzala, vsadím se, že v tuto chvíli nebude v lize až pátá s dvanáctibodovou ztrátou na první místo.

Buď, jak buď, i když Karel Jarolím u národního týmu zůstane, je třeba na Strahově už konečně pracovat koncepčně a systémově. Jak navrhl po nedělním utkání se San Marinem ve studiu ČT Sport jeho předchůdce Jozef Chovanec, nezbytností by měla být silná oponentní skupina, v níž by zasedli experti typu Dušana Uhrina staršího, Jaroslava Hřebíka, Brücknerova úzkého spolupracovníka Miroslava Beránka a Františka Cipra. A dalších, Chovance samozřejmě nevynímaje.

A jak také říkal Chovanec, je v případě českého národního týmu bezpodmínečně nutné ve smlouvách zapomenout na výstupní klauzule všeho typu (viz Vrba, ale i další trenéři u juniorských výběrů).

A hlavně mít na paměti, že mistroství Evropy je sice důležitá soutěž, ovšem vrcholem každého čtyřletého cyklu musí být světový šampionát, který stojí všude na zeměkouli o „level“ výše. A ne že trenér (Pavel Vrba) po neúspěšném ME sám uteče dva roky před MS 2018 v Rusku od (po)rozdělané práce.

Takhle povedený závěr nevypadá – celá půle bez gólu

Na závěr pár slov k nedělnímu plzeňskému závěru nepovedené kvalifikace MS 2018 se San Marinem (5:0). Dlužno podotknout, že ve čtvrtek nad tímto soupeřem vyhrálo Norsko na jeho půdě dokonce 8:0. A že Češi v březnu v San Marinu zvítězili 6:0, když pět gólů nastříleli soupeři na úrovní krajského přeboru (hovořit o druholigových kvalitách je urážkou všech účastníků FNL) už v prvním poločase.

Takže mluvit o povedeném či hezkém závěru kvalifikace (kanonýr Michael Krmenčík) je velmi nadnesené. Poklud se Češi chtěli s kvalifikačními boji rozloučit pěkně a důstojně, měli San Marinu v Plzni, kam dorazilo v neděli večer jen 5625 diváků, nasázet dvojnásobný příděl. Ostatně mezi třetí Kopicovou brankou (27. minuta) a čtvrtým Novákovým gólem (71. minuta) s jednominutovým nastavením první půle uběhlo dlouhých 45 minut. Tedy celý poločas. Úplně jalový poločas!

„Spokojen proto nejsem, v gólových šancích si naši hráči často počínali až příliš laxně,“ uznal Karel Jarolím po zápase. A měl pravdu, stačí si vzpomenout na Janktovy opakované příležitosti, na Kopicovo lajdácké zakončení vyložené šance v závěru úvodního dějství atd.

„Ten stadion byl doslova poloprázdný. Nevím, proč lidé na národní tým nechodí. Přitom jsme se s kvalifikací rozloučili hezky,“ říkal plzeňský kanonýr Michael Krmenčík, nejspíš pod dojmem svých úvodních dvou branek.

Fandové to Krmenčíkovi vysvětlili

Fanoušci mu to vysvětlili sami po svém. Stačí si přečíst nejlépe hodnocené a „olajkované“ diskuzní příspěvky na serveru idnes.cz:

Petr Báča: „Honit si triko na amatérech, to by jim šlo, ale porazit směšný Severní Irsko, to už je problém.“

Jan Kahovec: „Vůbec se nedivím, že bylo v Plzni tak málo fanoušků. Když jsem viděl, kolik chtějí za vstupenky – no hanba vedení české reprezentace. Proč nedali vstupenku za 50 Kč třeba jako omluvu za špatnou kvalifikaci. Proč? Nechápu.“

Václav Kovář: „Takže Sýkora, který ve Slavii moc nehraje, je na place. Kadlec odehrál dobře ve Spartě asi jeden a půl zápasu… na place. Úplně marnej Kliment na place. Na co tam toho Faltu, kterej má formu, teda bral? Aby tam nosil jako bažant bagáže? Doufám, že Jarolím v neděli trénoval repre naposledy.“

Dan Rubín: „To je fotbalové porno zase. Jarolím s rukama v kapse se rozhodl rozdrtit amatérského soupeře, aby zanechal dobrý dojem po ostudné kvalifikaci. Návštěva jak na Příbram se Slováckem. Atmosféra jak na Spartě bez kotle.“

Pavel Rathouský: „Sobotní televizní zápas I. A třídy v rámci projektu ČT Sport Vroutek-Ervěnice/Jirkov byl proti tomuto Liga mistrů.“

Jaroslav Bedrna: „Krmenčík řekne do TV něco, jakože má u pi..e fanoušky. Mám dost…“

Jakub Zeman: „Ti rozhodčí z Faerských ostrovů dodali tomu zápasu tu správnou šťávu.“

Vladimír Bezděk: „Třetí Klimentův zápas za sebou, nechápu. Dvakrát naprostý krach, tak proč?“

Ladislav Pavlata: „Gratulace! Už zbývá příště jen porazit nějaké profesionály.“

Co k tomu dodat? Že fanoušci bývají občas lepšími komentátory než příliš opatrní, bázliví a falešně „korektní“ experti.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: Michal Šula / MAFRA / Profimedia)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace