eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Lloydová předčila Pelého – koncert krásy! Proč FAČR na ženský fotbal kašle!?

📁 Blogy, Fotbal, Homepage, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory 🕔6.7.2015

lloydovacarli_hra fifa.comCarli Lloydová přispěla k vynikajícímu finále MS žen.

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Po dvou finálových bezbrankových stodvacetiminutových zápasech na vrcholných mezinárodních akcích – úterý: finále ME do 21 let v Praze: Švédsko – Portugalsko 0:0, sobota: finále Copa América v Santiagu: Chile – Argentina 0:0 – si v neděli konečně fotbalový fanoušek mohl spravit gólovou chuť.

Při sledování vynikajícího finále MS žen v kanadském Vancouveru: USA – Japonsko 5:2! Byla to oslava fotbalové krásy se vším všudy, festival (nejen) ženského fotbalu. Americkou odvetu za MS 2011 s třetím titulem světových šampionek pro USA viděl vyprodaný stadion s 53.341 diváky a miliony lidí na celém světě.

Bylo dobře, že noční finále od jedné do třetí hodiny z neděle na pondělí vysílala na ČT Sport i Česká televize a že jej potom opakovala o svátečním pondělním dopoledni. Eurosport to pak na svých dvou kanálech učinil během dne čtyřikrát.

Aby i čeští příznivci fotbalu viděli, že dnešní ženský fotbal, rovnocenný to a respektovaný olympijský sport, se stává světovým fenoménem. Ovšem v Česku vedení FAČR na fotbalistky kašle a staví je zcela proti světovému trendu na vedlejší, žebráckou, kolej.

Czech football female referee Dagmar DamkovaDagmar Damková v minulosti pískala na velkých ženských turnajích.

A to přitom Češky byly v rámci Československa v 60. letech 20. století díky populárnímu turnaji „O Srdce Mladého světa“ a díky v Evropě dlouho nepřemožitelné pražské Slavii (od roku 1966 do roku 1970!) průkopníkem kopané v podání něžného pohlaví.

Damková by měla ženský fotbal doma pozvednout

Je to vskutku hanebný tuzemský nezájem o ženský fotbal. Přitom třeba podzimní zápas Ligy mistryň mezi Slavií a FC Barcelona přivábil do hlediště v Edenu více diváků než na většinu utkání Synot ligy!

Ono by to šlo, kdyby se chtělo. A kdyby FAČR začala něco kloudného ve prospěch ženského fotbalu konečně dělat.

Kdo ale z členů výkonného výboru FAČR kdy něco kloudného o ženském fotbale veřejně řekl? Kdo se mu snažil pomoci?

damkovadagmar_isifaeduarderbenDamková by měla o český ženský fotbal více podporovat.

Možná předsedkyně komise ženského fotbalu Dagmar Damková. Jenže tato dáma, bývalá vynikající sudí, která si právě přes ženský fotbal udělala ve světě a v Evropě jméno, se raději věnuje svým jiným funkcím – v komisi rozhodčích UEFA a v čele komise rozhodčích profesionálního fotbalu FAČR.

Přitom by bylo mnohem prospěšnější, kdyby přestala být v mužském fotbale loutkou v rukou svého partnera a místopředsedy FAČR Romana Berbra, ale silnou a vlivnou funkcionářkou ženského fotbalu.

Funkcionářkou, která by do ženského fotbalu přinesla více peněz, zasloužila se o jeho výuku na školách, o to, aby školní turnaje jako McDonald’s Cup měly rovnocennou dívčí část atd.

Mužské vedení FAČR, tupě zahleděné do sebe, si nejspíš ani neuvědomuje, jak velikou sílu ženy ve fotbale mohou mít. Jak výchovnou, tak obchodní i politickou.

chladekmarcel_cssd.czChládka vystřídala v čele ministerstva školství Valachová.

Kdyby čeští „macho-funkcionáři“ občas přemýšleli hlavou a ne jiným orgánem, přišli by třeba na to, že matky vychovávají své syny a matky-fotbalistky mohou své kluky vést i k fotbalu, že výroba speciálních ženských dresů, trenýrek či kopaček představuje nový nemalý byznys, že jde o polovinu populace atd.

Nyní představitelé FAČR pláčou, že přišli o „svého“ ministra školství, mládeže a tělovýchovy, fotbalistu Marcela Chládka. Vystřídala jej Kateřina Valachová.

Kdybych byl šéfem fotbalu, okamžitě bych vytáhl šuplík s „Projektem rozvoje ženského fotbalu v Česku“ a – rychle s ním za paní ministryní. Jenže to bych něco podobného v tom šuplíku musel mít, že…

lloydovacarli_radost fifa.comCarli Lloydová dokázala to, co se nepovedlo ani Pelému.

Rozdíl mezi muži a ženami? Ve fotbale menší než v basketu!

Kdo se díval na nedělní finále MS žen USA – Japonsko (5:2), musí mi dát za pravdu, že to byla mnohem zajímavější podívaná než sobotní finále Copa América (Chile – Argentina 0:0 po prodloužení, 4:1 na penalty) s vyčichlým a nudícím se Messim, který alespoň zachoval soudnost a odmítl převzít cenu pro Nejlepšího hráče turnaje. Ty dostává nejspíš ze setrvačnosti.

Sledovat bleskový hattrick nejlepší střelkyně ženského MS Američanky Carli Lloydové v úvodu finále bylo balzámem na duši. Hlavně pak její třetí gól (na 4:0) z půlky hřiště, když si všimla vysunuté japonské brankářky, vejde do fotbalových videodějin (na fotbal.hattrick.cz si jej ostatně můžete prohlédnout).

Co nedokázal na MS 1970 v Mexiku v utkání Brazílie – Československo (4:1) Pelé, který sice čs. brankáře Ivo Viktora z půlky hřiště přehodil, ale netrefil branku, se v neděli 5. července LP 2015 povedlo šikovné americké fotbalistce!

Ovšem Japonky ani za stavu 0:4 neztrácely bojovnost, snížily na 2:4, takže se stále bylo na co dívat.

Portugal: 2014 FIFA World Cup Portugal QualifyingDoba, kde by bral Ronaldo stejné peníze jako ženy, ještě nepřišla.

Směle si troufnu říci, že mezi současným mužským a ženským fotbalem je z pohledu diváka mnohem menší rozdíl než třeba mezi mužským a ženským basketbalem – tento sport jsem vrcholově hrával, takže vím, o čem mluvím.

Přitom ženský basket se v Česku na rozdíl od ženského fotbalu těší mnohem větší podpoře.

Nebo si srovnejte ženský a mužský tenis, třeba teď ve Wimbledonu. To je rozdíl, že! A to si dámy vymohly stejné odměny jako muži, i když hrají nejvýše tři sety a vyčerpávající „pětiseťáky“ se jich netýkají. Dovedete si představit, že by Lloydová brala stejné peníze jako Messi nebo Cristiano Ronaldo? No, a v tenise to tak je!

Ve fotbale to naopak – třeba co se týče délky utkání – pomalu obrací. Zatímco pánové při utkáních Poháru FAČR nebo nyní při duelech Copa América (kromě finále, kde k penaltovému rozstřelu výjimečně došlo) – asi aby se moc neunavili – kopou rovnou bez prodloužení penalty, ženy na MS chodily běžně a neohroženě do půlhodinových prodlužovacích přesčasů!

Zurich FIFA press conferenceBlatter se neobtěžoval do Kanady dekorovat ženského mistra světa.

Blatter do Kanady raději ani nepřiletěl

Jsem ale rád, že jedna věc dámy a pany ve fotbale sjednocuje. Při závěrečném ceremoniálu a předávání cen na MS žen v Kanadě fanoušci na stadionu vypískali funkcionáře mezinárodní federace FIFA, nad níž visí korupční skandál.

Kvůli tomu ostatně zbaběle nedorazil do Vancouveru předseda Sepp Blatter a ceny předával viceprezident a šéf afrického fotbalu Issa Hayatou, který je rovněž podezřelý, že prodával svůj hlas při volbě pořadatele MS 2022.

Český fotbal, jenž je doma popelkou, na výraznější úspěch stále čeká. V Lize mistryň fotbalistky Sparty i Slavie sem tam nějaký dílčí malou výhru zaznamenají.

Ovšem národní tým? Z kvalifikační skupiny postoupilo bývalé Československo poprvé a naposledy do čtvrtfinále ME proti SRN ještě před Listopadem 1989, v roce 1988.

penickovablanka_hra slavia.czBlanka Pěničková si zahrála v Lize mistrů proti Barceloně.

Tým tehdy coby trenér vedl otec známého baviče z televizní „Partičky“ Pavel Genzer a kapitánka Eva Haniaková, která si podala ruku s tehdejší německou kapitánkou, dnes koučkou ženské reprezentace Německa Silvií Neidovou.

Pomůže Česku ME „17“ v roce 2017?

Samostatné Česko dosud nikdy na závěrečný turnaj ME, MS či OH nepostoupilo. To je velká škoda a zároveň ostuda. Alespoň částečně napravit reputaci a patřičně nastartovat tuzemský ženský fotbal by mohlo ME hráček do 17 let, které v roce 2017 uspořádá Česko ve čtyřech západočeských městech s centrem v Plzni.

Ano, alespoň v tomhle se FAČR nějak angažovala, ovšem chce to mnohem širší a razantnější podporu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fifa.com, isifa.com/Lidové noviny/Tomáš Krist, isifa.com/Eduard Erben, cssd.cz, isifa.com/SIPA, profimedia.cz/SIPA, slavia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace