eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Legendární Gianluigi Buffon v novém HATTRICKU!

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Evropské poháry, Fanoušci, Homepage, Hráči, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔22.7.2017

Legendární Gianluigi Buffon v novém HATTRICKU!

UPOUTÁVKA – Žádný Evropan neoblékl reprezentační dres vícekrát než on. Gianluigi Buffon je důvodem, proč neznáte jiného italského brankáře a proč reprezentační dvojce a trojce není ani přes jednadvacet. Cpát se do branky nebylo pro mladé Italy posledních dvacet let příliš perspektivní, jenže možná už příští rok doba Buffonova skončí a Itálie poprvé v tomto tisíciletí otevře pozici mezi třemi tyčemi.

Začínal jako střední záložník, ale otcovy rady a výkony kamerunského brankáře Thomase N’Kona na světovém šampionátu v roce 1990 v Itálii, mu ukázaly, že je jen jeden způsob, jak se ve fotbale stát hrdinou, a tak se jednoho dne postavil mezi tři tyče a už tam zůstal. „Chtěl to osud,“ říká.

Ve třinácti letech se navzdory nabídkám Boloni a milánského AC rozhodl pro Parmu a zapálil zde doutnák své velkolepé kariéry. Díky zranění obou brankářů se téměř okamžitě stal jedničkou a jeho konkurenti si museli na šanci počkat až do roku 1995, kdy teprve sedmnáctiletý Gigi nastoupil ke svému debutu za áčko proti pozdějším vítězům Serie A z Milána a udržel v něm čisté konto.

V sezoně 1997/1998 si vysloužil u fanoušků z města šunky přezdívku Superman, když chytil penaltu pozdějšímu mistrovi světa Ronaldovi a zákrok oslavil skoro roztrháním svého dresu, zpod kterého vykukovalo supermanské tričko. V následující sezoně s Parmou vyhrál Pohár UEFA, stal se nejlepším brankářem Serie A, získal cenu Bravo, udělovanou nejlepšímu hráči mladšímu jednadvaceti let v Evropě, a nakoukl i do reprezentace.

V roce 2001 si mohl znovu vybírat. Zajímala se o něj Barcelona či AS Řím, ale on dal znovu na radu svého otce a za 52 milionů eur nahradil v brance Staré dámy nizozemskou legendu Edwina van der Sara. V Juventusu se během šestnácti let stal všemi milovanou zdí, když v klubu jako jeden z mála zůstal i po přeřazení do druhé ligy kvůli korupčnímu skandálu, a stejně jej fanoušci milovali i v italské reprezentaci.

V seznamu jeho týmových i individuálních úspěchů na Wikipedii, na který potřebujete přinejmenším tři monitory pod sebou, najdete třeba jednadvacetkrát trofej z italské ligy, poháru či superpoháru, titul mistra světa i Evropy (s italskou jednadvacítkou), jedenáctkrát cenu pro nejlepšího brankáře Serie A a také ceny pro brankáře roku, desetiletí i čtvrtstoletí. Jen ta jedna jediná tam stále chybí a její místo na Buffonově pomyslné poličce zůstane zřejmě navždy prázdné.

CELÝ PŘÍBĚH ITALSKÉ LEGENDY SI PŘEČTETE V KARTOTÉCE NOVÉHO ČÍSLA MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ JE NA TRHU OD PÁTKU 7. ČERVENCE 2017!

-red-

(zdroj fotky: facebook.com/uefaeuro)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace