eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kozel českým Fergusonem? Krizové období Slavie lze svést i na častou změnu trenéra

📁 Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, Topstory 🕔21.11.2014

kozel_ondrej hanus

STATISTIKA – Je všeobecně známé, že české kluby se většinou nechovají k trenérům příliš férově a při první krizi raději sáhnou k výměně jich, než aby nějak zasahovaly například do hráčských kádrů, a je to vidět i na jejich fluktuaci za posledních 5 let. Celkem se vystřídalo v klubech první ligy za tu dobu 84 koučů.

Četnost trenérských výměn má většinou velký vliv na to, jak moc se jednotlivým klubům daří v rámci Synot ligy. Pokud jsou pro vedení výsledky dostačující, pak většinou do realizačního týmu nesahá, ale pokud spokojeno není, pak si na koučích pořádně zgustne a klidně jich vymění třeba i několik za sezónu. To pak nemůže být o koncepční práci řeč.

Podle statistiky Synot ligy je vidět, že nejvíce jsou spokojeni s prací svého lodivoda dlouhodobě v pražské Dukle, kde působí od roku 2009 na trenérské pozici Luboš Kozel, a to už od působení armádního celku v druhé nejvyšší české soutěži. A není divu nepříliš známými jmény nabitý tým se pravidelně umisťuje v horní polovině tabulky.

Kozel tak má naběhnuto k tomu, aby se stal takovým českým Alexem Fergusonem. Slavný Skot působil v Manchesteru United dlouhých 27 let, do čehož má kormidelník Dukly ještě hodně daleko, ale i 5 roků je na české poměry úctyhodný výkon. Taková Slavia by mohla jenom závidět.

beranekmiroslav_slavia.cz

Trápení Slavie je odvislé od trenérů nebo je způsobené trenéry?

Fanoušci sešívaných jenom marně vzpomínají na mistrovské sezóny 2008 a 2009, vedení střídá trenéry pomalu jako vlastní ponožky a návrat klubu z Edenu na přední příčky je v nedohlednu. Jedenáct vládců lavičky za pět let, to je skutečně alarmující bilance.

Většina lidí možná myslí, že dlouhodobě špatné výsledky Slavie mají na tyto časté změny vliv, ale ono to může být i naopak. Tedy že za aktuální slávistickou krizi může práce trenérů, ale i jejich dosazování. Nenadarmo se říká, že na každém šprochu je pravdy trochu.

Když vidím, že to nejde, tak proč třeba podruhé v krátké době dosadili na lavičku sešívaných Karla Jarolíma, anebo Michala Petrouše? Totálním krokem zpátky potom bylo angažování zarytého sparťana Františka Straky, kterého stejně nakonec vlastní fanoušci z Edenu za pět měsíců vyštvali.

Naposledy nevyšel ani experiment s nasazením cizince Alexe Pastoora, pod jehož vedením Slavia málem sestoupila, a tak má momentálně důvěru už pátý měsíc zkušený Miroslav Beránek. Někdy to ovšem není jenom trenérem, ale i hráči a nad tím by se měli při příštím řešení výsledkové krize pozastavit nejenom v Edenu, ale i v Příbrami nebo v Ostravě.

Je logické, že jeden trenér se odvolává snadněji než x hráčů, ale třeba v hokejové KHL nemají s hráčským vyhazovem žádné problémy a v této soutěži (možná jediné na světě) má snad trenér větší životnost než hráči. Není tedy i v Synot lize čas na změnu?

trenerisynotligy_vernostfluktuace synotliga.cz

-red-

(zdroj fotek: fkdukla.cz/Ondřej Hanuš, slavia.cz, synotliga.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace