eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Koupili si Němci mistrovství světa v roce 2006?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Fanoušci, HATTRICK Téma, Homepage, Kauza, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔10.5.2017

hattrick_cerven17_nahled

UPOUTÁVKA – V Německu tomu říkali „Letní pohádka“ – mistrovství světa v roce 2006. V posledních letech se ovšem vynořují závažná podezření, že si Němci turnaj koupili. Osvětlit celou situaci měla zpráva právní kanceláře Freshfields, kterou Německý fotbalový svaz pověřil prošetřením možných nečistých praktik při přidělování turnaje. Vzbudila ale spíše rozpaky. V minulých týdnech se vynořil další pochybný dokument ze dnů, kdy se o pořádání MS rozhodovalo.

Letní pohádka, nebo aféra? Byla volba, která určila pořadatele fotbalového mistrovství světa pro rok 2006, čistá, nebo ne?

Nedávno měl viceprezident Německého fotbalového svazu (DFB) Rainer Koch přednášku v Kolíně nad Rýnem. Téma: „Uplácení ve sportu“. Kdo ale čekal nějaká nová zjištění v případu týkajícího se udělení světového turnaje, neuslyšel nic. Všechna podezření o koupených hlasech se během času pomalu vytratila. Rainer Koch se nechal slyšet, že právní kancelář Freshfields Bruckhaus Deringer všechno vyšetřovala a hledala velmi důkladně. A jak je známo, žádný důkaz pro prodané mistrovství nenašla.

Aféra je vyřízena?

Vypadá to, jako by si nové vedení DFB aféru odfajfkovalo jako vyřízenou – bez ohledu na pokrytectví, které z toho čiší. Korupce? Jak? Kde? Ne u nás. A všichni se stále odvolávají na závěrečnou zprávu kanceláře Freshfields. Ta dostala od nového vedení DFB zadání přezkoumat okolnosti volby výkonného výboru FIFA, která určila Německo jako pořádající zemi. A kancelář před rokem skutečně poskytla snový výsledek. Obsah závěrečné zprávy byl dost alarmující na to, aby se odůvodnil odchod starých šéfů DFB – skupiny kolem Wolfganga Niersbacha, ale ne dost na to, aby ukázal na Německo jako zemi, která si špinavými penězi turnaj koupila. Tím by totiž navíc zhasly i krásné naděje na novou pohádku: mistrovství světa v roce 2024, o které se Německo uchází.

Teď by ale mohla německému svazu 380 stránek dlouhá obhajoba kanceláře Freshfielsd vybuchnout před nosem. Vynořil se totiž návrh smlouvy z roku 2000, z roku, kdy se rozhodovalo o přidělení MS. Pochází z rozpadlé říše mrtvého mediálního magnáta Lea Kircha.

Otázkou je, jaký to bude mít význam. Právníci kanceláře Freshfields už tak všechny dříve odhalené informace vedoucí k podezření, že pravděpodobně došlo k nákupu hlasů, nebrali příliš v potaz. Už v roce 2003 vyšla na světlo jedna smlouva z Kirchova impéria. Už tenhle kontrakt smrděl úplatky – penězi pro zkorumpované muže ve výkonném výboru FIFA. Přesto o tom nebyla v reportu kanceláře ani zmínka. A nová zjištění ukazují, že tehdy evidentně teklo přes černé kanály ještě mnohem více peněz, než bylo doposud známo.

Důvěrníkovy poznámky

Dne 6. června 2000, přesně jeden měsíc před volbou výkonného výboru FIFA v Curychu sepsal blízký Kirchův důvěrník jisté poznámky.

Kirchův mnichovský koncern získal tehdy práva na televizní vysílání zápasů MS 2006 a Kirch přesně věděl, co chce: světový turnaj v Německu. Kdyby totiž volbu vyhrála Jihoafrická republika, nejsilnější konkurent, zaplatil by Kirch pár stovek milionů marek navíc při dalším překupu práv. Tak to měli jeho lidé spočítané. A Kirch, aby přetáhl členy výkonného výboru FIFA na německou stranu, udělal, co uměl – uvolnil peníze. Jak a kam platit mu poradil Fedor Radmann, člen německé uchazečské komise a pravá ruka jejího šéfa Franze Beckenbauera.

V poznámkách je zmíněno i setkání, které se uskutečnilo téhož dne mezi Radmannem a Kirchovým důvěrníkem, který poznámky psal. Jednali o čtyřech plánovaných přátelských zápasech klubu Bayern Mnichov. Šlo o to, že všechny se konaly v zemích, z nichž pocházeli členové výkonného výboru FIFA. A o to, že Kirch zaplatil za vysílací práva na tyto zápasy absurdně vysoké ceny. Peníze z Německa šly k domácím svazům těchto funkcionářů, ale část – ačkoli to dodnes všichni popírají – pravděpodobně i do jejich peněženek.

A v poznámkách se popisuje ještě jeden zvláště pozoruhodný milionový obchod: smlouva o poradenství mezi společností KirchMedia a Libanoncem jménem Elias Zaccour. „Zaccour už podepsal,“ píše se v poznámkách. Oficiální smlouva mezi Kirchem a Zaccourem stanovovala, že Libanonec bude radit Kirchově mediální skupině ohledně obchodu s filmovými právy. Ovšem o filmu měl Zaccour jen nepatrné povědomí, rozhodně menší než Kirch sám. I lobbista Radmann, který smlouvu zprostředkoval, nemá s filmovými právy nic společného. K čemu tedy smlouva byla?

Zaccour byl známý svou slabostí pro dostihové koně a tím, že má excelentní kontakty se členy výkonné komise FIFA. Pravděpodobně s Brazilcem Ricardem Teixeirou, Jackem Warnerem z Trinidadu a Tobaga a s Mohamedem Bin Hammmamem z Kataru. Všichni tři platí dnes za notorické korupčníky. Warner a Bin Hammam už byli z FIFA doživotně vyloučeni.

Ještě 6. června 2000 podepsala smlouvu se Zaccourem i Kirchova strana. Jeden milion dolarů pro Zaccoura splatných ve čtyřech splátkách během čtyř let, poslední měla přijít 30. června 2003.

Tato smlouva byla odhalena už v roce 2003, ovšem zapadla ve všeobecném rozsáhlém nadšení, že Německo turnaj dostalo. Freshfields nenašla důvod, proč se jí blíže věnovat, ani v roce 2015. Kancelář mohla mít silný důkaz poukazující na možné korupční praktiky, po nichž tak přičinlivě pátrala. Přesto o tom ve zprávě není nic, jen lapidární odkaz, že by se mělo promluvit s Kirchovým důvěrníkem a se Zaccourem. Bohužel Kirch a Zaccour jsou už po smrti. A ostatní nechtějí mluvit.

CELÝ OBSÁHLÝ ČLÁNEK O OKOLNOSTECH PODIVNÉHO PŘIDĚLENÍ ORGANIZACE MS 2006 V NĚMECKU, VZNIKLÝ NA ZÁKLADĚ ANALYTICKÉHO MATERIÁLU RESPEKTOVANÉHO NĚMECKÉHO TÝDENÍKU DER SPIEGEL, PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 4. KVĚTNA 2017.

hattrick_cerven17_titulka

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace