eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Koubkovi se hymna Ligy mistrů líbí! Poslechne si ji na hřišti, nebo u televize?

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Procházka, Synot liga, Topstory 🕔13.7.2015

lafatadavid_zklamani fcviktoria.czDavid Lafata už se vloni touto dobou chystal na kvalifikaci o Ligu mistrů.

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Víte, co se dělo přesně na den před rokem – 13. července 2014? V Brazílii se právě hrálo finále mistrovství světa Německo – Argentina (1:0 prodloužení).

A hned za dva dny – 15. července 2014 – nastupovala pražská Sparta k úvodnímu zápasu 2. předkola Ligy mistrů proti Levadii Tallinn (7:0). To byl fofr, pořád se něco ve fotbale dělo. Teď? Z hlediska Česka skoro nic.

Pokud nepočítáme osmé místo vysokoškolského českého ženského výběru na Světové letní univerziádě Jižní Koreji. Minulý týden skončily Copa América, tedy mistrovství Jižní Ameriky, a MS žen v Kanadě, tradičně bez české účasti.

Nyní se hraje Gold Cup, tedy mistrovství Severní Ameriky a Střední Americky v USA a Kanadě, MS v plážovém fotbale v Portugalsku bez české účasti a ME hráčů do 19 let v Řecku, také bez české účasti – kdepak ty stříbrné Hřebíkovy časy z roku 2011 jsou?

Jaroslav HřebíkJaroslav Hřebík jako poslední měl úspěch s českou devatenáctkou.

A vzhledem k lepšímu koeficientu jdou do kvalifikace Ligy mistrů tentokrát dva české kluby – mistrovská Viktoria Plzeň a vicemistrovská Sparta Praha – nikoli už ve 2., ale až ve 3. předkole. Což je sice naopak dobře, ale okurková sezona je tak, co se týče fotbalu, v plném proudu.

To se pak i rozhovor s trenérem plzeňského mistra ligy Miroslavem Koubkem stane událostí dne. A den předtím se v Nedělním Sportu na titulní stranu (a další dvě první strany k tomu) dostane trenér třetiligových Domažlic Pavel Horváth a reportáž z jeho premiérového přípravného zápasu proti juniorce Viktorie Plzeň (6:1)…

Pavel HorváthHorváth v další sezóně už do FNL?

Horváth chce do druhé ligy až s Fořtem?

I když tady nechápu jednu věc, Domažlice získaly z ligové Příbrami exligového kanonýra se zahraničními zkušenostmi Pavla Fořta. „S ničím jiným, než s cílem postupu do druhé ligy bych sem ani nešel,“ nechal se Fořt slyšet v Nedělním Sportu.

No jo, ale v ČFL letos druhé Domažlice mohly přece místo prvních střížkovských Bohemians Praha, které jejich majitel Karel Kapr odvolal z velkého fotbalu, hrát druhou ligu už nyní. Svou druholigovou účast do poslední chvíle zvažovaly, ale nakonec řekly „ne“.

„Chuť nám nechybí, taková příležitost už se nemusí opakovat. Nebojíme se jít do rizika, ale nejsem hazardér. Šlo o šibeniční termín, kdybychom na jednání měli více času, možná všechno dopadlo jinak. Ale po zvážení všech okolností jsme se rozhodli, že pro příští sezonu zůstaneme v ČFL,“ vysvětlil pro idnes.cz prezident klubu Jaroslav Ticháček.

fortpavel_hra corgonliga.skPavel Fořt je nejznámějším Horváthovým podřízeným.

Asi proto, aby postup do druhé ligy mohl se svými svěřenci uhrát na hřišti až Pavel Horváth a být hned slavným. Lepší postup do druhé ligy, než sestup do třetí. Taková asi bude domažlická filozofie.

I když je to vskutku divná realita současného českého fotbalu. Hrajete o postup (Bohemians Praha/Střížkov) a skončíte o několik soutěžních pater níž. Hrajete o záchranu (Písek) a nabídnou vám administrativní postup. A co tomu máme říkat my, diváci?

koubekmiroslav_fcviktoria.czKoubek má před sebou velký úkol.

Nejsilnější plzeňský tým v historii?

Nedávný Horváthův spolupracovník, hlavní trenér Viktorie Plzeň Miroslav Koubek, bude ovšem hrát o úplně jiný postup, totiž o postup do hlavní soutěže Ligy mistrů. Musel se na to patřičně posílit.

„Posilování týmu je výsledkem konzultace vedení klubu, majitele a trenéra. Udělali jsme si závěr, kde potřebujeme doplnit. Podařilo se to, jak jsme si představovali. Máme silný kádr, prakticky každé místo v sestavě máme nyní zdvojené. Jsem spokojen. Věřím, že můžeme být lepší než v minulé mistrovské,“ prohlásil Miroslav Koubek ve svém zmiňovaném interview pro idnes.cz a sport.cz.

Experti tvrdí, že současná Viktoria Plzeň disponuje nejlepším kádrem ve své historii. To může být nejen pro Koubka zavazující.

„Historie pamatuje spoustu případů, že královské kluby ve světě nakoupily obrovské individuality a nefungovalo to. Jde o otázku denního procesu, o práci s týmem po všech stránkách. Po sportovní i komunikační, aby si to všechno správně sedlo,“ tvrdí třiašedesátiletý plzeňský trenér.

trener_koubek_slavia.czKoubek ještě před o plzeňském angažmá ani nesnil.

Boj o prestižní Ligu mistrů bude vskutku poněkud jinou premiérou než Horváthův přáteleček proti plzeňské juniorce.

„Člověk má vždycky nějaké sny a tužby dojít co nejvýš, ale že se dostanu k možnosti hrát o Ligu mistrů, to mě před pár lety nenapadlo. Bezprostřední napětí necítím. Ale všichni jsme se v Plzni zabývali tím, jaký balíček soupeřů můžeme dostat. Je potřeba říct, že ani jeden soupeř není outsider,“ je si dobře vědom Koubek a dodává, že Liga mistrů má pěknou hymnu, kterou by si mnohem raději poslechl „live“ na stadionu a nikoli jako dřív doma u televize.

vlcekstanislav_hra slavia.czStanislav Vlček byl jedním z hrdinů dvojutkání proti Ajaxu.

Role mistra a vicemistra se může otočit (jako v roce 2007)

Po delším čase ovšem do kvalifikace Ligy mistrů koncem července vstoupí zase dva české kluby.

To pak teprve případná účast v Champions League určuje, kdo byl vlastně v minulé sezoně úspěšnější. Role mistra a vicemistra by se tak mohly velmi rychle obrátit.

To se stalo před osmi lety, koncem srpna 2007, kdy titul získala Sparta, ovšem v kvalifikaci LM vypadla s Arsenalem, zatímco druhá Slavia slavně postoupila do Ligy mistrů přes amsterdamský Ajax. Což ji natolik povzbudilo, že pak vyhrála dvakrát za sebou i domácí titul – v letech 2008 a 2009.

Je pravda, že Viktorii Plzeň čeká schůdnější mistrovská část, zatímco Sparta musí do části nemistrovské, kde číhají i kluby z nejsilnějších fotbalových zemí – Německa, Španělska, Itálie či Anglie.

vacekkamil_radost sparta.czKamil Vacek Spartě v roce 2007 k postupu do Ligy mistrů nepomohl.

Ovšem z Letné, kde se snad už konečně také dobře posílili, je nyní slyšet velké odhodlání. A když se vrátíme k roku 2007, tehdy se přece hrála jen těžká nemistrovská část.

Chce to dvě věci – pořádnou formu a trochu štěstí, hlavně při losu.

Nejlepší by bylo, kdyby do hlavní části Ligy mistrů poprvé v historii postoupily dva české týmy. Ale i jeden účastník hvězdné Champions League by byl velkým úspěchem tuzemského klubového fotbalu. Vrbově Viktorii Plzeň se to v mistrovské části kvalifikace LM v letech 2011 i 2013 vždy podařilo.

Už aby ta kvalifikace ale začala. My, fotbaloví příznivci začínáme mít v tomto okurkovém čase – na rozdíl od loňska – pořádný soutěžní absťák.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fcviktoria.cz, uefa.com, corgonliga.sk, slavia.cz, sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace