eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kotal by měl mít v Brně pomník aneb Proč Zbrojovka připomíná Leicester

📁 Aktuálně, Blog Jana Hrabálka, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, Topstory 🕔12.5.2016

KotalKotal odvedl v Brně skvělou práci!

BLOG – Nic lepšího si fandové Zbrojovky nemohli na závěr tohoto ligového ročníku přát. Vyprodali stadion na Srbské, porazili arcirivala ze Sparty a rozloučili se tak více než důstojně s trenérem Václavem Kotalem, jehož tříletá mise v Králově Poli se v sobotu uzavře.

Zbrojovka skončí v lize šestá, s rekordním ziskem bodů, jaký v novodobé éře po návratu do nejvyšší soutěže nikdy nezískala. Brno zase na chvíli zachvátila fotbalová horečka, která po dlouhých letech trumfla tu hokejovou. Kometa byla letos na jaře až dvojkou, ne-li trojkou (po stříbrných volejbalistech).

Mužem, který tohle „spískal“ byl právě Václav Kotal. Zkušený a pragmaticky uvažující kouč si tvrdě šel po své vlastní linii, věřil své práci a především věřil kádru, který měl k dispozici. A hlavně: vytřískal z něj maximum, tento tým jel především na jaře na více než sto procent. I v momentě, kdy přišel o Pavla Zavadila, tedy o špílmachra, bez něhož byla hra Zbrojovky ještě na podzim a na začátku jara takřka nemyslitelná. „Za svoji práci by měli Václavu Kotalovi postavit na Srbské pomník,“ napsal mi sms jeden známý a fanda „Flinty.“ Jistě, je to nadsázka, nicméně vystihuje současnou obrodu brněnského fotbalu, do níž zapadá i vyprodání Srbské a nedávné zveřejnění makety budoucího nového stadionu za Lužánkami.

Zbrojovka mi tak trošku připomíná anglický Leicester. Nestala se sice mistrem, ale byla ještě před rokem podobným otloukánkem jako klub ze střední Anglie. Také dosáhla svého maxima s průměrným kádrem, „vytuněným“ na maximum. A taky ji čekají po jarních hodech obyčejné dny, kdy bude muset potvrdit to, co na jaře zasela. Pravda, Leicester tak bude činit v Lize mistrů za miliony liber, Zbrojovka za „pár korun“ v podmínkách české ligy.

Tady ale ta umělá podobnost končí. Zatímco v Leicesteru bude pokračovat kouč Ranieri, v Brně dojde ke změně. Místo Kotala přijde Svatopluk Habanec. Absolutně nepochybuji o jeho odborných i morálních kvalitách, nicméně jeho příchod je datován do doby, kdy majitel Zbrojovky Václav Bartoněk plánuje zatočit se starými modely řízení, vzít to „západním“ stylem, kdy trenér je zároveň sportovním ředitelem a má k dispozici početný realizační tým.

Na jedné straně je to cesta, jak se vymanit ze zkostnatělosti českého fotbalového prostředí, jak nastartovat novou vlnu. Ale je to i cesta, která není krátkodobá. Bude vyžadovat vedle tvrdé práce i řadu zkoušek, testů, prověrek. A to jak známo, hned nepovede k ideálním výsledkům.

Svatopluk Habanec tohle ví, nebo je mu to aspoň mnoha lidmi z fotbalového prostředí naznačováno, že jej v Brně nečeká žádná procházka rozjásaným sadem. V příští sezoně nebude na Srbské pokaždé vyprodáno.

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fczbrno.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace