eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Konec taktizování a užívání. Zkuste taky někdy vyhrát! Nesmyslný systém degraduje úroveň ME

📁 Aktuálně, Blog Jana Hrabálka, Blogy, EURO 2016, EuroBlog, Homepage, Reprezentace, Topstory 🕔23.6.2016

gaborkiraly_boxujemicportugalskoeuro16_facebook_com_uefaeuroKirály boxuje míč v zápase proti Portugalsku.

BLOG – Pomohu si starým dobrým českým klasikem. „A vám se ten fotbal jako líbil?“ Ivánkova otázka nesměřuje jen na vystoupení české reprezentace na EURO, ale týká se obecně všech zápasů. Tedy abych byl spravedlivý, skoro všech.

Kdo by to byl na začátku turnaj řekl, že na nejhezčí duel pro oko nezaujatého diváka budeme muset čekat až do posledního dne bojů v základních skupinách. A třešničku navrch v této absurditě dává fakt, že aktérem tohoto zápasu je Maďarsko, podceňovaný celek od Dunaje a Balatonu, který na mistrovství Evropy hraje po 44 letech a je tedy svým způsobem „nováček“. Jeho remíza s Portugalskem patřila zatím k vrcholům šampionátu, především tím, že s šesti vstřelenými góly nabídla dostatek koření a také dostatek prostoru pro drama. Tedy prvky, které v mnoha jiných zápasech chyběly až moc.

Čím to, že krása se až na výjimky vytrácela, do popředí se prodraly prvky jako „zaparkovaný autobus“ před šestnáctkou, sestavy s pěti-šesti obránci bez útočníků atd?

Je to absence matematického vzdělání v té nejzákladnější podobě u těch, který pustili do světa systém s 24 týmy v šesti skupinách. Vytvořit z polovičního počtu pavouka v násobcích osmi je početně nemožné. Dvanáct týmů na osm jednoduše nenaporcujete, kdybyste se rozkrájeli. A tak se kvůli tomu přibrali mezi postupující i čtyři ze šesti třetích týmů.

Podle mě je tohle nejhorší systém, který mohla UEFA pro své EURO vymyslet. První „žně“ má za sebou. Zápasy plné taktizování, počítání, kolik bodů bude stačit k postupu, a to jste ještě nekopli ani jednou do míče. Tu prosákne, že plichta s týmem X bude stačit, když mančaft A nedá mančaftu B více než dvě branky. To aby člověk komputer vyhledal a místo samotného kopání jen počítal.

turecko_radujesezvyhrynadceskem_facebook_com_uefaeuroTurecká radost z výhry nad Českem.

Přitom se ale ztrácí to, co dělá fotbal fotbalem a sport sportem obecně. Touha po vítězství, bez ohledu na to, co se děje vedle, bez kalkulace, zda mi pomůže někdo jiný. Ano, kalkulovalo se i dříve, ale vždy jen v rámci jednoho zápasu, jedné skupiny, nikdy napříč celým turnaje.

Korunu tomu dávají hráči. „My si jdeme ten zápas užít,“ slyšíte ze všech stran a je jedno, v kterém evropském jazyce. Do prčic, já jsem si vždycky myslel, že fotbal hrají tito borci proto, aby vyhráli. Asi jsem ze staré školy. Když si chci něco užít, jdu úplně jinam.

No nic, já si zvyknu. Ostatně, od soboty se snad užívání změní v opravdovou snahu o vítězství. Tady už žádnému mančaftu nepomůže soused od vedle, ale jen a jen vlastní síly. Přeji sobě i vám, abychom ve vyřazovací části viděli více dramatických a hezkých zápasů než v té základní. Pokud se tak nestane, skončí toto EURO brzo v zapomnění fandů v tratolišti vlastních dějin.

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/uefaeuro)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace