eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Konaté se zbláznil? | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Konaté se zbláznil?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Kauza, Pavel Skramlík, Synot liga, Topstory 🕔14.8.2016

konatetiemoko_hra sparta.czKonaté si chce vydupat přestup ze Sparty.

GLOSA – Česká I. fotbalová liga sotva začala a objevil se první malér, který se neodehrál na hřišti, v tunelu nebo v kabině, ale v šedé zóně. Postaral se o něj hráč Sparty Tiémoko Konaté z Pobřeží slonoviny. Chce si vyvzdorovat přestup do rumunského klubu Steaua Bukurešť tím, že bojkotuje tréninky a vzkazuje vedení Sparty, že za ni už nechce hrát, i když má smlouvu do 30. června 2018. Případně si tím chce vymoci, aby mu Sparta vylepšila smlouvu, čert ví.

Nikdy jsem neschvaloval praktiky klubů, které posílaly své hráče do béčka, juniorky, případně je vykázaly z kabiny a umožnily jim jen to, aby trénovali individuálně, když nechtěli prodloužit smlouvu.

ZBLBLI HO RUMUNI

V případě Konatého jde o jinou operu. Má ještě smlouvu na dva roky a bere velmi slušný plat. Na jaře 2016 si vydobyl místo v základní sestavě Sparty, předtím spíše alternoval, ale vypracoval se, příležitosti dostával. Zblbnul ho majitel rumunského klubu Becali po prvním zápase 3. předkola Ligy mistrů, poslal mu nabídku a s jeho manažerem (nyní je oficiální termín pro hráčského agenta „zprostředkovatel práce“) vyjednal podmínky. Šestadvacetiletý Konaté se zřejmě zbláznil a zapomněl, proč do Evropy vlastně přišel v roce 2012. Chtěl se stát fotbalovým profesionálem.

Zcela bych se přiklonil na stranu Sparty, když bude chtít Konatému dát pěkně „zahulit“. Buď ho přimět k dodržení smlouvy, nebo ho vyřídit. Aby nevyměkla.

PROFÍK PLNÍ SMLOUVU A OBCHOD JE OBCHOD

Konatého vzala v létě roku 2012 Sparta na hostování do rezervy z klubu Africa Sports v Abidjanu. O rok později se hostování změnilo v přestup za 100 tisíc eur. Prostě investice. Na Letné s ním měli trpělivost, v roce 2013 byl zařazen do kádru A mužstva s profesionálním kontraktem, postupně se zlepšoval.

Etika profesionálního fotbalisty je vlastně jednoduchá. Plň povinnosti vyplývající ze smlouvy, trénuj, hraj, dostáváš za to peníze. Když budeš dobrý, tak můžeš jít dál, do jiného či lepšího klubu, pokud proběhne obchod. Máš-li platnou smlouvu, tak musí dojít k dohodě klubů. Nedojde-li k ní, tak zůstaneš, případně si můžeš sám či přes manažera vyjednat vylepšení kontraktu. Vyskakovat si můžeš až půl roku před jeho ukončením.

VESNICKÁ AGENTURA

Co je však zarážející? Konatého zastupuje manažerská firma pod názvem More than Sport GmBH z dvoutisícové rakouské vesnice Bad Vigaun poblíž německých hranic. Jejím lídrem je zrzavý tlouštík Frank Schreier, jenž se prezentuje jako licencovaný agent. Zastupuje zhruba 110 hráčů, většinou Rakušanů, nic moc, kromě jednoho Turka žádná klasa, asi 10 Slováků, Balkánce, pár spíše podřadných Japonců. V Konatém vidí zlatou žílu.

Tahle agentura Konatému určitě radí. Nejspíš mu nakukala, že se má postavit „na zadní“ proti bývalým poddaným z Prahy.

Jenže nejsme v Rakousko-Uhersku, ale v Evropské unii. A tohle jistě není evropská kultura.

Určitě by mne zajímalo, zda má tato agentura registraci u Fotbalové asociace ČR (FAČR) působit na českém trhu a co na to říká česká asociace hráčských agentů.

Sparta do Konatého investovala 100 tisíc eur a náklady na jeho smlouvu, za čtyři roky ho zhodnotila. Má právo požadovat více než milion eur, který nabízí Becali. A má právo požadovat od Konatého dodržení smlouvy. Nechcete, neberte.

I na trhu v Abidjanu se za kilo banánů platí smluvní cena.

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace