eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Konaté rozdělil fandy, na Spartaforever vyšla výzva k jednotě

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔13.2.2017

konate_soubojsteclemkveten16_facebook_com_ACSpartaPrahaKonaté v zápase proti Jablonci.

epojisteniczliga_logo_150PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM„Sparťanský fanoušek je krutý, ale spravedlivý,“ říká s oblibou velký příznivec Sparty, herec David Novotný, známý také jako Jarda Kužel z kultovního seriálu „Okresní přebor“. Ale který sparťanský fanoušek? Ten, jenž při sobotní letenské generálce se Žilinou (1:1) na Tiémoka Konatého, hráče z Pobřeží slonoviny, pískal a bučel, nebo ten, který mu pak tleskal? Na respektovaném fanouškovském serveru Spartaforever vyšel komentář (od autora s přezdívkou „Woytamar“) vyzývající k umírněné jednotě.

Jak známo, loni v srpnu si Konaté trucováním chtěl vynutit přestup do Steauy Bukurešť, s níž se Sparta utkala v kvalifikaci Ligy mistrů. Jak vysvětlil v sobotním interview pro MF Dnes hráčský zprostředkoval Dalibor Lacina:

„Konaté si našel polocvoka (myšleno jiného agenta – pozn. aut.) z Nigérie, který má na Spartě plot a nesmí se k ní přiblížit. A to ještě klidně v době, kdy měl podepsanou platnou smlouvu s jiným agentem. Konaté pak předvedl, co předvedl. Být pod námi, nikdy by se to nestalo.“

Omluvil se za měsíc přes facebook

Už v září se Konaté, přeřezaný do juniorky, prostřednictvím facebooku omlouval. „Dobré odpoledne všem mým fanouškům. Rád bych vysvětlil, proč jsem o sobě v poslední době nedával vědět a proč jsem třikrát nedorazil na trénink: byl jsem fyzicky i duševně vyčerpaný. Chci se omluvit jak vám, mým fanouškům, tak i spoluhráčům. Doufám, že mě brzy budete mít zase ve svém srdci. Díky,“ kál se šestadvacetiletý záložník z Pobřeží slonoviny.

Na konci roku pak můj redakční kolega Zdeněk Kudela napsal na efotbal.cz.:

„Již dříve jsem zmiňoval, že jestli jsou funkcionáři na Letné zkušení a chytří, případ Konaté musí ku prospěchu Sparty vyřešit co nejdříve. Ano, Konaté porušil profesionální smlouvu a musel být potrestán. Byl po právu přeřazen do juniorky a přišel o status hráče A-mužstva. Ale co ta slova, že kabina a fanoušci Timiho zavrhli, že už jej nechtějí? Cožpak na Spartě o osudu fotbalistů rozhodují hráči nebo fanoušci? Silné sportovní vedení v čele s trenérem předsudky hráčů okamžitě srovná do latě. A nevraživost fanoušků? Jak jsem již zde také psal, na vlastní oči jsem při pohárovém utkání Sparty s Interem Milán viděl nadšení a přetahování sparťanských příznivců o to, kdo se s Konatém dříve vyfotí. Tátové od rodin, kluci, holky, ti všichni měli na krku sparťanské šály, dresy, kulichy…. Tak jaképak nepřátelství, vždyť Tiémoko je jejich hráčem. Ta jeho ‚blbost‘ se udála pod vedením jeho afrických našeptávačů a rádoby agentů. Navíc hráči je už dvacet šest let. Kdo jej, navíc skoro půl roku bez soutěžního utkání za první mužstvo, koupí? To by byl sportovně obchodní propadák.“

Sparťanské vedení nakonec vzalo Konatého na milost, stejně tak jeho spoluhráči. Za dané situace rozumné řešení, ostatně Tiémoko patřil v přípravě k nejlepším hráčům. Jenže… Letenští fanoušci se rozdělili, tvrdé jádro z kotle Tiémoka nadále odmítá, což se při sobotní generálce se Žilinou projevilo v plné nahotě.

Konaté nesmí stát v cestě za titul

V pondělí ráno proto vyšel na toto ožehavé téma na respektovaném fanouškovském webu Spartaforever zásadní komentář, který napsal příznivec s přezdívkou Woytamar. Ten mimo jiné píše:

„Patřím ke skupině, která se stavěla proti tomu, aby Tiémoko Konaté dostal ve Spartičce druhou šanci. Jeho děsivý srpnový čin je nejen naprostou urážkou hodnot, hrdosti a tradice našeho klubu. Vidím v něm i ohrožení něčeho, co už Spartu přesahuje – samotné podstaty smluvních vztahů a jejich respektu v celém fotbale…

… Aktuální otázka, kterou bychom si v sobě měli jako fanoušci ujasnit, zní jinak – jak ho jako hráče nyní přijmout? Odpověď naznačila sobota 12. února a generálka Sparty se Žilinou na Letné.

Na Konatého, který nastoupil v základní sestavě, od začátku nemalá skupina obecenstva bučela a pískala při každém setkání s míčem. Nemluvě pak o pokřicích a upřímně radostných reakcí, kdykoli se mu něco nepovedlo. V průběhu zápasu se však spontánně vyprofilovala ještě další část, která se hráče naopak zastávala. To se projevovalo doslova frenetickým povzbuzováním, kdykoli se Konaté nějak zapojil do akce našeho týmu.

Čí reakce mají vzhledem k okolnostem větší opodstatnění? Ke které skupině se přidat? K žádné. Neexistuje žádný důvod k přehnanému povzbuzování a podpory hráče, který provedl to, co provedl. To se pochopitelně netýká situace, když vstřelí gól či provede něco jiného, co si ovace skutečně zaslouží.

Ale pískání a urážení je také úplně špatně. Nikomu a ničemu to totiž nepomůže. V první řadě tím samozřejmě bude trpět samotný Konaté. Můžete být profesionál jako hrom, ale to neznamená, že jste robot, který nemá city a nervy. To, že na vás pokřikuje vlastní publikum, prostě váš výkon ovlivní. Budete si s míčem dovolovat čím dál tím méně a radši ho alibisticky někam přihrajete, než byste něco vymýšleli. Speciálně u Konatého, jehož hra v podstatě stojí na skvělém driblinku, technice a precizním držení míče, to může být velký problém.

Ať už patříte k jedné nebo druhé skupince, jedno však musíme uznat všichni. Tiemoko Konaté patří v současné době ke klíčovým a rozdílovým hráčům Sparty. Jeho hra může představovat účinnou zbraň pro dosažení lepších výkonů a výsledků celého týmu. Když se však bude bát dotknout míče, zůstane tato zbraň nevyužita. Naopak. ‚Deka‘ z reakcí publika se může brzo přenést i na ostatní.

jakubbrabec_slavibrankuvevillarrealuskonatem_facebook_com_ACSpartaPrahaRadost s Jakubem Brabcem ze vstřelené branky.

Rozkol sparťanského kotle?

Je tu však ještě jedna věc, která se začala plíživě projevovat během zmiňované generálky. Rozkol sparťanského publika. To se ono sobotní odpoledne vlastně rozdělilo na dva tábory a v jistých chvílích ‚fandilo‘ proti sobě.

V hledišti nebylo ani 2300 lidí a bylo to znát. Co až jich tam bude pětkrát tolik? Nemůže se takovéto protichůdné vyjadřování sympatií, respektive antipatií jednomu hráči přeměnit v konflikt uvnitř letenského kotle? Nemůže se stát, že místo toho, aby se celý letenský chrám jako jeden muž soustředil na podporu Spartičky, bude se jedna názorová část snažit o překřičení té druhé? Nepřenese se to potom na zbytečné diskuse se vzájemnými invektivami (snad jen) na sociálních sítích a fórech?

Buďme jednotní

Sparťanská obec musí zůstat jednotná a plně se soustředit na vrácení titulu na Letnou. A jeden Konaté tomu nesmí stát v cestě. Jen ať si kvalitními výkony zvedne svojí tržní cenu. Po sezoně ho náš management může výhodně prodat. Nechme ho, ať ukáže to nejlepší, co v něm je. Jsem přesvědčen, že s tím máslem, které má na hlavě, bude teď opravdu poctivě jezdit a makat. Jen ať dělá svojí práci v klidu. A my se nerozptylujme spory zevnitř. Ať už v hledišti, tak směrem k hráčům.

Však bychom sami ve své nedávné historii našli dost odpovědí na otázku, kam vedla nejednotnost sparťanského národa. Když kotel bojuje proti vedení. Když deptá vlastní hráče. K titulu to nebylo. Věřte tomu, že ani letošní sezona by nebyla výjimkou.”

Kde je sparťanská hrdost?

Zní to v dané chvíli jako velmi rozumný názor z letenského kotle. Jenže ne všichni ho, jak se zdá, sdílejí. Fanda s přezdívkou Dub v reakci na výše zmíněný komentář například napsal:

„Kde je sparťanská hrdost? Jaká shovívavost??? Ten parchant řekl, že za Spartu hrát nechce, tak co řešíte? Prostě na něj budu pískat vždycky a radovat se z každýho jeho neúspěchu a když se zraní, tak to oslavím, doufám, že to bude brzy. Nenávist stejná jako k Limberskýmu nebo Hušbauerovi. Nezaslouží si nosit rudej dres. Vedení Sparty dokázalo opět fanoušky postavit proti sobě. Bohužel, jednotnost žádná, mnozí svým chováním ukazují, že jim nevadí, když se plive na rudý dres, a ještě mu budou tleskat. Proberte se!!“

Nebučím ani netleskám

Nebude to tedy ještě jednoduché. Některým fandům navíc hráčova zářijová facebooková omluva zjevně nestačí, požadují, aby se jim Konaté omluvil osobně, přímo před kotlem.

Žádá to třeba fanoušek, který si na Spartaforever říká Drobek 1: „Poté, co si v létě chtěl Konaté vynutit odchod, tak to se mnou taky lomcovalo. Měli se ho ihned zbavit, bohužel vedení věří v jeho polepšení a spoluhráči mu odpustili. Ale ještě tu máme skupinu fanoušků, která čeká(la), že se Konaté omluví tím, že předstoupí před tribuny. Velmi dobře si vzpomínám na to, že Matušovič to dokazal. Ale Konaté na to nemá koule. NEBUČÍM ANI NETLESKÁM.”

Jak si s tím vedení Sparty a poradí?

Vedení Sparty má zaděláno na problém, který musí rychle řešit. Mohla by to třeba zařídit schůzka Konatého s fanoušky a ještě jedna hráčova jasná omluva.

Navíc je tu i jiný aspekt celé záležitosti. UEFA už na podzim kvůli rasistickým projevům části obecenstva v utkání Evropské ligy s Interem Milán Spartu potrestala. Kvůli rasismu odehrála duel s Hapoelem Beer-Ševa bez kotle.

Je sice pravdou, že většina fandů, kteří na Konatého v sobotu bučeli, tak činili nikoli kvůli barvě jeho pleti, ale kvůli tomu, že ho stále mají za „zrádce“, ale vysvětlujte to UEFA.

Už proto je dobře, že první zápas play off Evropské ligy hrají Letenští ve čtvrtek v Rostově a nikoli doma. Do té doby se dá ještě leccos vyřešit a vysvětlit.

Pokud jde o domácí scénu, bude důležité, co rozhodčí sobotní generálky Radek Příhoda uvedl do zápisu. Patrně nic, když ani v průběhu duelu nijak výrazně nereagoval. Nechtěl dle zřejmě dle místních zvyklostí situaci v přátelském utkání „hrotit“.

Vyhrotit by to ještě mohla Bačkova disciplinární komise, ale ani to nelze příliš předpokládat. Zvlášť když šéfem LFA (Ligové fotbalové asociace), jež nyní nejvyšší soutěž řídí, je sparťanský místopředseda Dušan Svoboda.

Marketing fotbalová Sparta, stejně jako ta hokejová, umí v Česku jako málokdo. Ovšem svých radikálních fanoušků se obává každý klub. Řešit to ale na Letné musejí. Jinak se stane to, čeho se na serveru Spartaforver obává fanda, jenž si říká Woytamar. ¨

Pokud jde o Konatého, ten už se dostatečně za svou hloupost potrestal sám. Krom toho, co nyní prožívá, přišel i o možnost nominovat se do reprezentace Pobřeží slonoviny, dostat se na nedávné mistrovství Afriky a zahrát si po boku současného slávisty, dříve rovněž sparťana, Simona Deliho. Přitom v květnu 2016 byl Tiémoko nominován k utkání s Maďarskem (0:0).

Pavel Procházka, šéfredaktor magazín HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/ACSpartaPraha)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace