eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kdybych nevěřil, tak by to bylo špatné, prohlásil jihlavský talent. Proč zvolil Slovensko?

📁 Domácí fotbal, Gambrinus liga, Hráči, Rozhovory, Topstory 🕔7.3.2014

klimentjan_hra fcvysocina.cz

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR – Talentovaný záložník Jan Kliment je odchovancem Vysočiny Jihlava a v tomto českém prvoligovém klubu prošel všemi žákovskými a mládežnickými kategoriemi až do A-týmu, tam se ovšem prozatím jeho vzestup zastavil.

Teprve dvacetiletý fotbalista na podzim pod trenérem Františkem Komňackým jenom paběrkoval a stihl nastoupit jen do šesti utkání Gambrinus ligy, a jelikož posun k lepšímu nepřišel ani s příchodem Petra Rady, rozhodl se Kliment pro prozatimní odchod do jiného klubu.

Rychlonohý hráč měl nabídky i ze druhé české nejvyšší soutěže, ale nakonec u něj vyhrála slovenská Corgoň liga. Další góly tak v Česku v nejbližším půlroce určitě nepřidá, ale třeba právě angažmá v Dukle Banská Bystrica mu pomůže prorazit i v reprezentační jednadvacítce. O změně působiště i dalších zajímavostech se Kliment rozpovídal v rozhovoru pro hattrick.cz.

Jaký jste měl sen, když jste začínal s fotbalem? Věřil jste, že se jednou stanete profesionálním fotbalistou?

Když jsem byl malý, tak jsem to tolik nevnímal a nepřemýšlel o tom, kde bych chtěl jednou být a čím, ale postupem času jsem věděl, že bych se chtěl živit fotbalem. Určitě jsem měl a stále mám velký sen zahrát si v zahraničí, hrát za reprezentaci, ale to jsou ty velké a vzdálené sny. Jinak se vždy zaměřuji na ty nejbližší, které zrovna jsou, jako vyhrávat zápasy dávat góly…

V podzimní části Gambrinus ligy se Jihlavě moc nedařilo, stejně jako vám osobně, jelikož jste moc nenastupoval. Jaké to bylo většinou pouze trénovat nebo hrát za juniorku?

Tak nebylo to úplně příjemné, ale nedalo se nic dělat. Tak to mladí hráči mají. Ještě k tomu, když se nedaří týmu a není v pohodě. Většinou se staví na starších hráčích a jejich zkušenostech.

Františka Komňackého před koncem podzimu vystřídal Petr Rada. Jak se na mužstvu projevila změna kouče? Byl to krok k lepšímu?

Já myslím, ze určitě to byl krok k lepšímu. Mužstvo potřebovalo něco změnit, ať to bylo cokoliv, protože takhle to dál už nešlo. Doufám, že v jarních bojích už to bude o moc lepší, než na podzim.

Věřil jste po výměně trenéra v lepší zítřky? Nebo jste věděl, že se vaše pozice moc nezmění?

Tak nějaká naděje tam určitě byla… Ale je to těžké prosadit se přes naše kraje, které jsou stálicí už rok a půl.

Nakonec odehrajete zbylou část sezóny na hostování v Banské Bystrici. Není to ale spíše krok zpátky poté, co jste před časem absolvoval testy v Nizozemsku?

Určitě to neberu jako krok zpátky. Naopak bych bral jako krok zpátky, kdybych zůstal v Jihlavě a vysedával tam. Je mi jedno, kde budu hrát, hlavně že budu. A Nizozemsko? To bylo spíše takové, abych se podíval, jak to tam chodí. A doufám, že do budoucna mi to bude platné. Určitě to pro mě byla dobrá zkušenost.

Jaké to je poprvé opustit mateřský klub a vyrazit do ciziny?

Neřekl bych, že to je nějaká velká změna. Hraji tu fotbal stejně jako v Jihlavě. 🙂 Spíše se mi změnil soukromý život…

Sice figurujete v širším kádru reprezentační jednadvacítky, ale do hry jste se dostal zatím pouze v rámci říjnového turnaje, který byl pro výběry do 20 let. Věříte v účast na domácím EURU jednadvacítek?

Kdybych nevěřil, tak by to bylo asi špatné. 🙂 Ale je to těžké. Musí se mi dařit a pak už to je na trenérovi.

Přece jen slovenská Corgoň liga není v Česku tolik sledovaná nebo alespoň jí není dávaná taková váha. Nebojíte se, že sejdete z očí?

Měl jsem nabídky i z 2. české ligy, ale přece jenom jsem se rozhodl pro 1. slovenskou. Myslím si, že je kvalitnější než 2. česká. Určitě to pro mě bude nová zkušenost, a když se mi bude dařit, věřím, že si toho někdo všimne.

Je na vaší pozici v Dukle menší konkurence, než byla v Jihlavě nebo musíte i na Slovensku hodně přesvědčovat o svých kvalitách?

Nikdo vás nevezme nikam zadarmo. Takže i já jsem tu musel přesvědčit trenéry a klub. Konkurence je tu určitě také jako v každém klubu, ale určitě menší než v Jihlavě.

Zatím jediný gól v Gambrinus lize jste vstřelil v dubnu minulého roku proti Teplicím. Jak na tuto trefu vzpomínáte?

Vzpomínám na ni moc rád. Byl to 1. ligový gól, na ten už nikdy nezapomenu. A k tomu byl vyrovnávací v 88. minutě na 1:1, takže jsem si jej i užil.

Jaké jsou vaše osobní cíle pro nejbližší roky? A máte nějaký vysněný klub nebo hráče, se kterým byste si chtěl zahrát?

Můj nejbližší cíl je vyhrávat za Duklu a pomoci co nejvíce mužstvu. Další cíl je určitě po návratu hrát stabilně Gambrinus ligu. Mám rád mnoho klubů a mnoho fotbalistů v zahraničí, žádný určitý nemám.

-Michal Hrabal-

(zdroj fotky: fcvysocina.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace