eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kde udělali soudruzi z EU chybu? O papírových dresech, děravém míči a oraništi za 250 mega

📁 Aktuálně, Blog Jana Hrabálka, Blogy, EURO 2016, EuroBlog, Fanoušci, Homepage, Reprezentace, Topstory 🕔20.6.2016

paulpogba_soubojsvycarskogolmaneuro16_facebook_com_uefaeuroPogba v souboji se švýcarským gólmanem Sommerem.

EUROBLOG – Je to největší paradox právě probíhajícího mistrovství Evropy. Na jedné straně rozhazuje UEFA miliony eur zúčastněným zemím, pořádající Francie vynakládá obrovské prostředky na bezpečnost, ale mnohdy a stále častěji se zapomíná na to nejzákladnější: kde, s čím a v čem se fotbal hraje!

Obnažení až téměř do saunového oděvu ukázal nedělní zápas v Lille mezi Francií a Švýcarskem. Na stadionu, který by mohly této lokalitě v severní Francii závidět všechny kluby v Česku i přilehlém okolí, se jaksi při investovaných 250 milionech euro zapomnělo na to téměř nejzákladnější – trávník. Teď otočím role, za lillskou kvalitu by se zase všechny české prvoligové kluby mohly vysmát tamnímu trávníkáři.

Oraniště nehodné evropskému šampionátu, tak vypadala zelená plocha během duelu Francie se Švýcarskem. Nemám detailní zprávy z Francie, ale nejsem zdaleka sám, kdo se ptá: jak to vůbec možné, když UEFA podniká vždy velmi důkladné a podrobné inspekce, kdy zkoumá každou „ptákovinu“ v útrobách stadionu, ale jaksi „zapomene“ na základní materiál, resp. plochu, na níž se hraje? To mi rozum nebere. Tady udělali soudruzi (odkud vlastně?) pořádnou chybu.

Beau Jeu. To francouzsky znamená „krásná hra“. Tato dvě slova jsou napsána na bílém míči, který speciálně pro EURO vyrobila jistá tříproužková firma. „Neskutečně drží na noze, tolik neodskakuje, to určitě bude hráčům vyhovovat,“ povídal loni při křtu mj. Pavel Nedvěd.

granitxhaka_roztrhlydreseuro16francie_facebook_com_coyg_czŠvýcarské dresy byly poněkud nekvalitní.

Nevím, co říkal v neděli večer, když v jednom souboji bílých a červených pískl sudí faul, ale nikdo se jaksi neměl k rozehrání standardky. Z důvodu, který je ve vrcholovém fotbale téměř neviditelný a neznatelný. „Krásná hra“ totiž nevydržela nápor kopaček a najednou se v něm objevila díra jako do … však víte kam. Což o to, takový ojedinělý případ se jednou za čas stát může, ale jak pořadatelé a UEFA vysvětlí, že hráči na turnaji velmi často reklamují tlak v míči, resp. jeho neustálé podhuštění? To vám taky hlava bere, stejně jako mně? I tady udělali soudruzi někde chybu.

A teď ještě ke striptýzovému faux-pas, v němž jsou pořadatelé i UEFA z obliga, ale hlavu v pejru z toho musí mít Švýcaři a jejich oficiální dodavatel dresů. Ve znaku nosí dravou šelmu. Čtyřikrát nevydržela červená garderoba nápor francouzských „trhačů“ a tak kustod musel do kabiny pro čtyři náhradní kousky. Luděk Zelenka ve studiu ČT tyto dresy nazval jako papírové. Daleko od pravdy nebyl. Přední firmy se často holedbají tím, že vyrábí tyto dresy z recyklátů. Proč ne, vždyť jsou doslova a do písmene na jedno použití. Bývá na nich datum, vlaječky obou soupeřů. Pěkný dárek při výměně, památka jako hrom, případně prostředek na zpeněžení na charitu v rámci aukce. Jen ten dres musí vydržet celý po dobu devadesáti minut. A to zjevně u Švýcarů neklaplo.

Tipnul bych si, že v pondělí nastal ve švýcarské šatně poprask. V čem budeme hrát osmifinále? Jistě sad dresů mají ještě dost, výrobce tam určitě přidá k helvétskému kříži i vlaječku protivníka. Ale červíček pochybnosti tam hlodat bude. Jestli náhodou zase neudělali soudruzi někde chybu.

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/uefaeuro, facebook.com/coyg.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace