eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kapitán Amerika aneb Christian Pulišič v novém HATTRICKU!

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Evropské poháry, Fanoušci, Homepage, Hráči, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔1.4.2018

Dortmund chce za Pulišiče rovných 100 milionů eur!

UPOUTÁVKA„Štve mě, když slyším, že nejsem pořádný Američan, že jsem vyrůstal v dortmundské akademii a tak podobně. Není to pravda. Až do šestnácti let jsem byl součástí amerického mládežnického systému, procházel jsem všemi kempy, akademiemi, programy a vším, co k tomu patří,“ vzkazuje světu Christian Pulišič, jeden z největších talentů současnosti, kterého byste podle příjmení na Američana nejspíš netipovali.

Právě posuzování toho, kdo je a není opravdový Američan, jej dokáže zaručeně rozpálit. Doufá, že se tohle téma ze společnosti podaří brzy vymýtit. Jedno je však téměř jisté. Dříve, než tenhle tichý a přemýšlivý mladík oblékne dres jednoho z největších klubů anglické Premier League a stane se nejdražším americkým fotbalistou všech dob, to nebude.

Dnes devatenáctiletý Pulišič se narodil v roce 1998 v Pensylvánii a už z jeho prvních krůčků bylo zřejmé, že na pohybové aktivity bude mít talent.

K fotbalu přičuchl v sedmi letech v Anglii, kde se svými rodiči necelý rok žil, a věnoval se mu i po návratu do Spojených států, kde byl stále považován spíše za kroužek mladých středoškolaček, které nevezmou k roztleskávačkám, než za plnohodnotný sport pro muže. To se však mělo s příchodem Davida Beckhama do Los Angeles brzy změnit.

JSEM MOC MALÝ

Na základní škole Christian exceloval snad ve všech sportech. Byl rychlý, silný a obratný, rozený atlet. Zvlášť si zamiloval americký fotbal a basketbal, jak je ve Spojených státech dobrým zvykem, ale k tomu, aby to s nimi myslel opravdu vážně, mu chybělo několik centimetrů.

K radosti obou rodičů, kteří se evropskému fotbalu v mládí věnovali (jeho otec je dnes v USA profesionálním trenérem), Christian nedezertoval a rozhodl se pokračovat v rodinné tradici. Dnes 173 centimetrů vysoký záložník Borussie Dortmund, o němž si rodiče protihráčů vždy mysleli, že je jen něčím mladším bratrem do počtu, nebyl americkému fotbalu dost dobrý.

„Když chcete být nejlepší, musíte hrát s těmi nejlepšími,“ říká Pulišič o tom, proč se v šestnácti letech rozhodl odjet z Ameriky do Německa.

Ve Spojených státech je totiž celkem běžné, že výška je na střední škole víc než talent a ti nejvyšší studenti s alespoň základními předpoklady stát se dobrým obráncem v americkém sportu číslo jedna jsou automaticky rekrutováni právě k americkému fotbalu.

Možná proto se také v reprezentaci Spojených států nehoní za kulatým míčem nikdo vyšší 190 centimetrů a Willu Pulišičovi, jenž strávil po boku svého bratrance Christiana v devatenáctce Dortmundu jednu celou sezonu, stačí 180 centimetrů k tomu, aby se každý víkend postavil mezi tři tyče.

Spolu také v roce 2015 odjeli reprezentovat svou zemi na mistrovství světa hráčů do sedmnácti let v Chile, které pro Spojené státy skončilo katastrofou. Mladí Američané zde skončili poslední ve skupině, když si připsali jediný bod za remízu 2:2 s Chorvatskem, odkud pochází Pulišičův dědeček, a po týdnu jeli domů. Čerstvě šestnáctiletý Pulišič si zde připsal jednu branku a zaujal celý svět.

KRITIKA AMERICKÉHO SYSTÉMU

Tou dobou už byl přes půl roku členem dortmundské akademie. Ještě před tím však absolvoval několik stáží v Anglii, Španělsku, Portugalsku a Nizozemsku, kde trénoval po boku nejlepších hráčů na světě a poprvé si pořádně vyzkoušel evropský fotbal.

„Čas od času se musím podívat do papírů, abych uvěřil, že je tak mladý,“ říkal jeho první trenér v áčku Borussie Thomas Tuchel.

Díky dědečkovi totiž mohl požádat o chorvatský pas a s občanstvím státu Evropské unie nemusel na přestup do Evropy čekat až do osmnácti let, čehož si s vědomím toho, že právě mezi patnácti a osmnácti lety dochází u mladých fotbalistů ke klíčovému rozvoji jejich potenciálu, nesmírně váží. „Lidé si asi ani neuvědomují, jakou jsem s chorvatským pasem získal výhodu. Bez něho bych dnes možná nebyl tam, kde jsem,“ říká kometa bundesligy, jež dala před reprezentací Chorvatska přednost Americe. K její výchově a zacházení s mladými hráči má však několik připomínek, které mu přes jeho nízký věk nemohou mnozí američtí funkcionáři odpustit.

„Frustruje mě, když sleduji MLS a vidím naše talentované a schopné sedmnáctileté hráče jen sedět na lavičce. Na hřiště je nikdy nepustí. Koukám na to a přemýšlím, jak velkou jsem vlastně dostal šanci. Opravdovou šanci – a jak mi to změnilo život. Proč tedy tak váháme v tom, jestli dát těmhle talentům šanci se rozvinout?“ srovnával americký systém s německým či holandským, které na vlastní kůži okusil.

JAK SE RODÍ TALENT

Jeho příběh se napsal neobyčejně rychle. Po příchodu z americké akademie PA Classics strávil jen půl sezony v dortmundské sedmnáctce, než byl přeřazen o kategorii výš – do devatenáctky. Tam v pouhých patnácti zápasech nasázel deset branek a na dalších osm přihrál a na zimní soustředění už odjel s prvním týmem.

Hned v prvním přípravném zápase dokázal dát gól a jeden připravit a v druhém to samé zopakoval. Tehdejší kouč Borussie Thomas Tuchel si jej nemohl vynachválit a pro jarní část sezony si jej ponechal v kádru. A co víc, pravidelně mu dával šanci.

Důvěru trenéra, na kterého dodnes s láskou vzpomíná, začal okamžitě splácet. Rychlý úspěch mu nestoupl do hlavy, ale naopak se začal ještě víc soustředit na trénink a zůstal pokorný. Jestliže se o Američanech říká, že jsou to přehnaně sebevědomí excentrici, on je pravým opakem. Věří si, to ano, „je to na něm vidět i v tréninku, jak vede balon a přihrává. Není vůbec nervózní,“ chválí jej Tuchel, „ale je klidný, skromný a přemýšlivý,“ dodává. A také precizní.

Co o něm říká jeho maminka a jaké velkokluby a z jakých důvodů o něj svedou v létě nevídanou bitvu? To se dočtete v novém HATTRICKU, který vyšel ve čtvrtek 8. března 2018.

-red-

(zdroj fotky: bvb.de)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace