eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kanál La Manche dělí dva rozdílné fotbalové světy

📁 Aktuálně, Blog Jana Hrabálka, Blogy, Homepage, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔29.1.2016

ibrahimoviczlatan_hra profimedia.czZlatan Ibrahimovič a spol. nemají ve Francii konkurenci!

BLOG – Na jedné straně kanálu La Manche to vře, na druhém je klid, nikoliv před bouří, ale úplně bez bouře. Přeloženo do fotbalové mluvy: v Anglii fičí sezona na plný plyn, ve Francii se sice taky neflákají, ale hraje se tam „jen“ o druhé místo. Paris St. Germain je totiž někde úplně jinde a jakoby do toho francouzského prostředí ani nepatřila, čímž nijak nenarážím na jejich arabské majitele.

Je to poměr dvou fotbalových světů, nutno připomenout, že vyspělých. Každý z nich má svoji hodnotu, i když s jiným nábojem, v každém z nich hrají skvělí fotbalisté, kteří zápas co zápas přesvědčují zaplněné tribuny o svých kvalitách.

Nahlédněme nejprve do Francie. Tam vede Paris St. Germain ligu o nepřekonatelných 21 bodů. Vivat mistr, mohou skandovat fandové celku z hlavního města. Tým Laurenta Blanca, samozřejmě za vydatných finančních injekcí šejků, tamní lize jasně dominuje. Pokud neprohraje v neděli se St. Etienne, dospěje k číslici 32, značící šňůru neporazitelnosti. Tím překoná 21 let starý rekord Nantes.

Fotbaloví králové Francie jsou tak jasní. Otázka zní: je to dobře, či špatně? Jak se to vezme. Na jedné straně PSG dobře reprezentuje zemi v evropských pohárech. Liga mistrů se stává cílem katarských šejků, neboť francouzský rybník je pro tyto štiky už příliš malý. Na druhé straně je ale nejvyšší soutěž tak trochu degradována, mistr je znám, hraje se „jen“ o další místa. Podobně v národním i ligovém poháru…

ozilmesut_arsenal.comDokáže Arsenal po dlouhých dvanácti letech získat titul?

Z tohoto pohledu je Anglie úplně jiný svět. Žádná zimní přestávka, ba naopak, největší porce kvalitního fotbalu se na Ostrovech servíruje od Štěpána po Nový rok. Jede se naplno, taky ve třech rovinách, ligové a dvou pohárových. Jeden zásadní rozdíl tady ale je.

Neexistuje v Premier League tým, který by se mohl pyšnit podobnou dominancí jako PSG ve Francii. Ba co víc: každý tady může porazit každého, což neplatí jen o Premier League, ale i o druhé nejvyšší soutěži. Další důkazy o až nezdravé vyrovnanosti podává rok co rok FA Cup, kdy si kluby z nižších soutěží pořádně vyšlápnou na elitu. Žádný suverén jako PSG ve Francii tady nevévodí.

Který z těchto stylů či fotbalových mechanismů je lepší? Francouzská suverenita jednoho klubu či obrovská vyrovnanost mnoha subjektů? Záleží, jakou optiku si nasadíte a jakým úhlem pohledu se na to budete dívat. Tak příště…

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: profimedia.cz, arsenal.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace