eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Jaký je rozdíl mezi Ronaldem a Limberským? Dva zkraty, dvě různé omluvy

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Procházka, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔26.1.2015

ronaldocristiano_hra isifaafpCristiano Ronaldo přidal na své konto další červenou kartu

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Dva víkendové zkraty. Ronaldo na hřišti Córdoby ve španělské lize udeřil vztekle protihráče do obličeje a za chvíli jej kopl nohou bez balónu, Limberský v přátelském utkání s Legií Varšava dlouhodobě zranil soupeře nešetrným zákrokem. Jedno bylo úmyslné, druhé nejspíš neúmyslné, přesto zbytečné. Jedno se stalo v mistrovském utkání, druhé v pouhém přáteláku.

Ronaldo se omluvil veřejně na Twitteru, Limberský říká, že to udělal dvakrát osobně – na hřišti i v hotelu. Jaký je rozdíl mezi těmito činy? Nejspíš takový, jaký je mezi Ronaldem a Limberským.

Případ první – Cristiano Ronaldo.

Útočník Realu na hřišti Córdoby deset minut před koncem vyfasoval červenou kartu. Udeřil totiž protihráče Edimara do obličeje! Oslabil navíc Real za stavu 1:1, kdy jeho tým bojoval o dva body. Frustrovaný Cristiano byl dobře střežený a neudržel své nervy na uzdě. Rozhodčí jej bez milosti a bez respektu k jeho jménu správně vyloučil.

Real Madrid se ale nakonec přece jen dočkal vítězného gólu.  I v deseti hráčích si v předposlední minutě vybojoval penaltu. Ruku ve velkém vápně potrestal Gareth Bale a „Bílý balet“ vyhrál 2:1.

„Byl to bezmyšlenkovitý čin a omlouvám se za něj úplně všem, zejména Edimarovi,“ napsal hned bez jakýchkoli vytáček Cristiano Ronaldo na sociální síti Twitter ke svému úderu do obličeje brazilského obránce. Pro nejlepšího hráče na světě to byla už čtvrtá červená karta ve španělské lize, z toho třetí za konflikt s protihráčem.

Trenér Legie: „Limberský by měl jít k soudu!“

limberskydavid_radost isifamafraladislavnemecDavid Limberský je už veřejným nepřítelem i v Polsku

Případ druhý – David Limberský.

Plzeňskému obránci nemohou zase po sobotním přípravném utkání přijít na jméno v Legii Varšava. Český reprezentační bek  „zajel“ v souboji do Ondreje Dudy a slovenský záložník skončil se sádrou na noze.  

Jak už zevrubně popsala česká média, k incidentu došlo už v 11. minutě zápasu. Limberský startoval proti míči, který zpracovával právě Duda. Došlo ke kontaktu, plzeňský fotbalista trefil hráči Legie stojící nohu.

„Byl to hrozný faul, který do fotbalu nepatří. Nehledě na to, že šlo o přátelský zápas. Limberský měl dostat červenou kartu, po takovém faulu by ho měli postavit před soud,“ zuřil norský trenér Legie Varšava Henning Berg.

„Šlo o situaci, ve které rozhodovaly desetiny vteřiny. Já, bohužel, přišel do souboje později, než jsem chtěl. Osobně mě mrzí vyjádření, která za nešťastnou situaci hledají úmysl zranit protihráče,“ řekl ke svému zákroku David Limberský.

limbersky_matejovsky_fcviktoria.czLimberský se měl omluvit i veřejně, ne jenom osobně hráči Dudovi

„Ondrejovi jsem se omlouval bezprostředně po střetu a po mém vystřídání jsem se pokoušel vše vysvětlit také hráčům a trenérům Legie přímo na lavičce. S Ondrejem jsem byl v kontaktu i v hotelu, zopakoval jsem, jak mě mrzí jeho zranění a popřál mu brzké uzdravení. Věřím, že se co nejdříve vrátí na fotbalové trávníky,“ dodal Limberský.

Dudova noha sice zlomená není, ale už jí zdobí sádra. „Přesná diagnóza se ještě neví, ale měsíc odpočinku to s určitostí bude, potom budu zase zpátky. Děkuji všem za povuzbuzení,“ napsal Duda na svůj facebook.

Zápas nakonec Legia Varšava vyhrála 2:1, když jeden z gólů dal soupeř z penalty po dalším faulu Davida Limberského.

Jinak v prohlášení prezidenta Legie Boguslawa Lesnodorskiho zazněla také výtka směrem k trenérovi Miroslavu Koubkovi, který údajně svým hráčům za podobné zákroky tleskal. „Nerozumím takové agresivitě hráčů Viktorie. Jejich tréner jim přitom za podobné zákroky vesele tleskal,“ zuřil navíc prezident Legie Lesnodorski.

trener_koubek_slavia.czMiroslav Koubek byl také kritizovaný ze strany Legie Varšava

„Toto chci razantně odmítnout. Popsaný výrok prezidenta je daleko za hranou fotbalové etiky a já se chci ohradit vůči nařčení, že bych se měl kdykoli takového chování dopustit, neboť toto prohlášení zkrátka není založené na pravdě,“ ohradil se Miroslav Koubek.

Současný stav slovenského reprezentanta Dudy mne mrzí, přeji mu, aby se dal co nejdříve dohromady a do budoucna se mu podobná zranění vyhýbala,“ dodal Koubek.

Co k tomu dodat? Nejlepší názor podle mě vyslovil v bohaté internetové diskusi Tomáš Marek z Otic na sport.cz: „Zranění bylo nešťastné, souboj byl přehnaný, ale hráč kvalit Limberského už musí umět vyhodnotit, kdy jít takhle agresivně do souboje, rozhodně ne v přátelském utkání. V podobných případech končí přátelák fiaskem a nedohraje se.“

Ano, dobře známe příklady z minulosti, takhle třeba před časem nedohrála svůj přátelský zápas Sparta s Bellinzonou. Tehdy bylo přípravné utkání  ukončeno kvůli protestu Sparty proti hrubému rasistickému chování Pavla Pergla vůči Leonardu Kweukemu těsně před koncem prvního poločasu. 

Czech Republic v Armenia - FIFA 2014 World Cup QualifierJako reprezentant se Limberský musí podobným střetům vyhýbat

Jedna omluva stále chybí…

Jenže stejně jsou ty dva sobotní případy rozdílné. Limberský se měl nejspíš rychle omluvit i veřejně, jako to udělal na Twitteru okamžitě Cristiano Ronaldo. Takový postup je dnes ve vyspělém sportovním světě běžnou normou. Česko, žel, do tohoto světa stále nepatří.

Kdyby se David Limberský dávno omluvil za svou nafilmovanou penaltu v utkání se Spartou, která „přinesla“ případ Křetínského tajemné kabely, mohl mít dnes klid. Nikdo by na něj sprostě neřval a neurážel ho.

A vedení FAČR by ho i v Praze mohlo před důležitými reprezentačními zápasy vyvěšovat na billboardy. A ne dělat pražskou a mimopražskou verzi – s Limberským a bez Limberského.  

V tom je ten rozdíl. Ronalda v Portugalsku nikdo na plakátech neskrývá. Naopak.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: isifa.com/AFP, isifa.com/MAFRA/Ladislav Němec, fcviktoria.cz, slavia.cz, isifa.com/MAFRA/Michal Růžička)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace