eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Jak vznikla slavná hymna Ligy mistrů | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Jak vznikla slavná hymna Ligy mistrů

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Evropské poháry, Fanoušci, Fotbal, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔28.4.2019

Jak vznikla slavná hymna Ligy mistrů?

UPOUTÁVKAKaždého fotbalistu, který ji jako přímý aktér zažil, při jejím poslechu mrazilo. Jednak, probojovat se do nejprestižnější evropské fotbalové soutěže se jen tak někomu nepodaří, a pak – hymna Ligy mistrů je krásná.

Jejím základem se stal song Zadok the Priest (Král Sádok), zkomponovaný v roce 1727 ke korunovaci anglického krále Jiřího II. Georgem Friedrichem Händelem, který žil v té době na Ostrovech (zbývající tři Händelovy korunovační písně jsou The King Shall Rejoice, My Heart is Inditing a Let thy Hand be Strengthened). A věřte, že ten pán nebyl žádný břídil, o čemž svědčí i skutečnost, že se o něm učíme dodnes.

Od té doby je hymna zpívána při korunovaci během pomazání každého britského panovníka (pomazání symbolizuje jeho podřízenost Bohu). Svatý olej, který k tomu slouží, byl vyroben pro anglického krále Karla I. už v roce 1626 ze směsi pomeranče, jasmínu, destilovaných růží a skořice, behenového oleje, výtažku benzoinu, ambry, pižma a civetonu. To jen, kdybyste se chtěli doma „pomazat“. Biblický text korunovační hymny praví: „Kněz Sádok a prorok Nátan pomazali krále Šalamouna a všichni lidé se radovali a volali: Bůh ochraňuj krále! Ať žije král! Kéž král žije navždy! Amen. Aleluja.“

Když nahradila Liga mistrů v roce 1992 Pohár mistrů evropských zemí, který úspěšně fungoval od roku 1955, napadlo pány z UEFA, že by měla mít nějakou hudební znělku, ne-li hymnu.

Úkolu se ujal Tony Britten a to tak, že na Händelovu krásnou melodii napsal nový text, jež je zpíván v němčině, angličtině a francouzštině – ve třech oficiálních jazycích UEFA.

Tím také symbolizuje jednotu a přátelství. Tady je: Ce sont les meilleures équipes (to jsou ty nejlepší týmy), Sie sind die allerbesten Mannschaften (to jsou ty nejlepší týmy), The main event (hlavní událost), Die Meister (mistři), Die Besten (ti nejlepší), Les Grandes Équipes (největší týmy), The Champions (šampioni), Une grande réunion (velká sešlost), Eine große sportliche Veranstaltung (velká sportovní událost), The main event (hlavní událost), Ils sont les meilleurs (oni jsou ti nejlepší), Sie sinde die Besten (oni jsou ti nejlepší), These are the champions (tohle jsou mistři). Jak vidíte, jde spíš o hesla a superlativy. Ačkoli, původní korunovační text nebyl taky nic moc. Hlubokomyslné sentence od něj tenkrát ale asi nečekal ani samotný panovník.

Oslavná óda Ligy mistrů se dvakrát opakuje, hymna má něco přes tři minuty a nesmí být používána ke komerčním účelům. Na přání UEFA ji nahrála londýnská Royal Philharmonic Orchestra a nazpíval sbor Akademie svatého Martina v polích. Stejnojmenný kostel, kde ona i sbor sídlí, je po staletí centrem hudby a najdete ho na proslulém Trafalgarském náměstí.

O CELÉM PŘÍBĚHU A OKOLNOSTECH VZNIKU SLAVNÉ HYMNY LIGY MISTRŮ SI PŘEČTĚTE V NOVĚM ĆISLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 11. DUBNA 2019.

-red-

(zdroj fotky: uefa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace