eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Jak se může zhroutit jedna skvělá éra (Liberce)? Sportovně se jim to „sype“

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Skramlík, Synot liga, Topstory 🕔28.2.2015

delarge_frydek_radost fcslovanliberec.czAni Martin Frýdek s Dzonem Delargem nepomáhají Slovanu k vítězství

GLOSAVšechny fotbalové kluby zažily ve své historii hvězdná i skromnější léta. Dokonce i kritická. U většiny klubů, které působí v nejvyšší české soutěži, se nechá tendence k méně slavné éře vypozorovat: prodávají se hráči (někteří předčasně) nakupuje se méně, berou se borci zadarmo, plnohodnotné náhrady nechodí, klesá rozpočet, narůstají dluhy vůči hráčům a klubům, mění se nečekaně management klubu, přicházejí častější změny trenérů, některé nelogické atd.

Těch ukazatelů je celá řada. Nad osudem klubu FC Slovan Liberec by však zaplakal i chladný kámen.

Bez okolků přiznávám, že je mi z toho osobně smutno. Jsem Severočech, za Liberec jsem v dorosteneckých letech u Nisy i hrával, velmi mě těšilo, jak si klub v posledních letech vede. Ale současný pád Slovanu, který je celý podzim blízko či uvnitř sestupové pasti a ve dvou úvodních jarních kolech dvakrát prohrál 1:3, mě fakt šokuje.

Nic mu příliš nenasvědčovalo. Jen považte: od sezony 2000/01 hrál Liberec dvanáctkrát Evropskou ligu či se pokoušel o Ligu mistrů. A ne-li, tak aspoň třikrát hrál Intertoto Cup (již zaniknuvší). Vyhrál tři tituly, poslední v sezoně 2011/12. V Evropské lize byl ve čtvrtfinále a jednou postoupil ze skupiny. Najednou je docela krutě na sestup na 15. místě.

pavelkadavid_hra fcslovanliberec.czDavid Pavelka je v současné době ani největší hvězdou slovanu

SLOVAN NIKDY NEBYL V KRIZI

Tým Slovanu Liberec od roku 1993, kdy postoupil s trenérem Vlastimilem Petrželou poprvé do I. ligy, nikdy nebyl v takové krizi, v jaké je nyní. Nikdy nebyl bezprostředně ohrožený sestupem. Nepoložila ho ani nebezpečná sezona 2004/05, v níž mu bylo odečteno za trest šest bodů kvůli účasti na památné korupční aféře. I tak skončil pátý (jinak by byl čtvrtý).

O stabilitě týmu Slovanu svědčí přehled umístění v I. lize: 1993/94 – 9., 1994/95 – 4., 1995/96 – 7., 1996/97 – 5., 1997/98 – 5., 1998/99 – 9., 1999/00 – 8. 2000/01 – 6., 2001/02 – 1., 2002/03 – 4., 2004/05 – 5., 2005/06 – 1., 2006/07 – 4., 2007/08 – 4., 2008/09 – 3., 2009/10 – 9., 2010/11 – 7., 2011/12 – 1., 2012/13 – 3., 20134/14 – 4.

Za 20 sezon bylo jeho konečné umístění jen čtyřikrát ve spodní polovině tabulky.

Během první dekády 21. století byl u Nisy vybudován krásný stadion s kapacitou 9900 sedících diváků, který má i parametry FIFA pro mezistátní utkání. Zažil nádherné bitvy s Liverpoolem, Lyonem, Borussií Dortmund, AC Milán, Schalke 04, FC Sevilla.

nezmarjan_fcslovanliberec.czJanu Nezmarovi se to sportovně od podzimu 2014 „sype“

Pamatuji časy, kdy bylo na straně u Nisy jen zábradlí a přístřešek pro stojící diváky. Návštěvy stoupaly. Co bude příští sezonu? Boje se Spartou, Plzní, Slavií, Jabloncem a Mladou Boleslaví o přední příčky, nebo budou pod Ještěd zajíždět Varnsdorf, Sokolov, Vlašim či Viktoria Žižkov?

CO SE STALO?

Soudobý Slovan Liberec je dílem podnikatele Ludvíka Karla, majitele a šéfa společnosti NLT, která zastřešuje celý holding, jemuž dominuje sklářská firma Preciosa a její dceřinné společnosti. Je to muž, který nevystupuje na veřejnosti, vyhýbá se publicitě. Vykonal pro fotbal obrovskou práci, ale nyní se tento dlouhodobý projekt hroutí. Sám k tomu o své vůli nic neřekne.

Ale čistě fotbalové parametry událostí říkají mnohé za něj. Ve vedení jsou již po řadu let stejní lidé, prezident Zbyněk Štiller, generální ředitel Libor Kleibl, sportovní ředitel Jan Nezmar. Tedy žádné turbulence. Ale sportovně se jim to od podzimu 2014 „sype“.

Radoslav Kováč, velká osobnost mužstva, sedí od loňského léta na střídačce Sparty. Trenér Jaroslav Šilhavý, který držel v letech 2011 až 2014 kormidlo úspěšného projektu, byl díky nerozhodnosti sportovního vedení klubu v otázce prodloužení smlouvy „přetažen“ do sousedního Jablonce. Angažování trenéra Samuela Slováka se ukázalo jako krokem do prázdna.

kovacRadoslav Kováč je nyní náhradníkem ve Spartě

Odešly či zestárly opory, úspěšní hráči z minulých sezon na podzim působili dojmem úspěchy „přežraných“, přestala fungovat spolupráce s Dynamem Kyjev, avizovaný model kooperace s argentinským fotbalem se někde zadrhl, aktivita v přestupech je neduživá.

Sportovní úsek hodně „drhne“. Z mládeže Slovanu nic velkého nepřichází. Tým přišel o hvězdy typu Michaela Rabušice, jenž od počátku roku 2014 seděl na lavičce italského celku Hellas Verona a „potuluje“ se nyní po ne právě úspěšných hostováních v Perugii a Crotoně v Serii B.

Podle zákulisních zpráv se také snížil rozpočet klubu. Majitel Ludvík Karl údajně předal fotbalové gesce svým synům.

A tak tady nyní máme chřadnoucí projekt, který měl daleko dříve než Plzeň reálné ambice trvale zatápět pražským velkoklubům. Noví trenéři Jiří Kotrba a Josef Csaplár, oba velcí rutinéři, budou mít hodně starostí.

Pavel SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fcslovanliberec.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Plakátové číslo s kronikou právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace