eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Jak Berbr metal s Jarolímem kotrmelce | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Jak Berbr metal s Jarolímem kotrmelce

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Homepage, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔27.11.2017

Jarolím nakonec zůstává u národního týmu i nadále.

UPOUTÁVKAPoté, co místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Roman Berbr v úterý 10. října 2017 po zasedání výkonného výběru asociace nečekaně ostře a veřejně zkritizoval trenéra národního týmu Karla Jarolíma, by se očekávalo, že to zkušený kouč sám rychle zabalí. Ostatně ho k tomu faktický vládce českého fotbalu, druhý místopředseda FAČR Roman Berbr přímo vybídl, když prohlásil, že kdyby tak kouč učinil, vedení asociace by se tomu nikterak nebránilo. Jenže v této fázi vývoje už nešlo o čest, ale o peníze. „Za vším hledej státní peníze,“ řekl HATTRICKU velmi dobře informovaný zdroj necelý týden poté, kdy si po další schůzce už v pondělí 16. října 2017 – alespoň pro veřejnost – Berbr s Jarolímem neuvěřitelně padli do náručí, vše si vysvětlili s tím, že FAČR s koučem dodrží smlouvu a že zkušený trenér povede národní tým až do roku 2020. A že o jeho konkrétních cílech a úkolech rozhodne až nové vedení asociace zvolené 12. prosince 2017 na mimořádné valné hromadě v Nymburce.

Jak to šlo tohle strahovské vrhání kotrmelců za sebou?

Kolega Luděk Mádl dne po Berbrově show dne 11. října 2017 uvedl, že podle zjištění Seznam Zprávy Karel Jarolím fakturuje měsíčně FAČR 641 300 korun. Bere tak nejvíc ze všech dosavadních trenérů reprezentace, má mimochodem větší měsíční příjem než český prezident (236 tisíc korun) a premiér (190 tisíc korun) dohromady.

„Navíc by k tomu údajně měl pobírat dvojnásobné prémie než hráči. To znamená 300 000 korun i za výhru nad San Marinem, které by porazil i každý české třetiligový klub,“ tvrdí zdroj efotbalu.cz.

Každý měsíc dobrý

V daném případě šlo konstatovat: „Každý měsíc ve funkci dobrý“. Pokud by tedy nepřišla nějaká lukrativní nabídka na nové místo. Vedoucí fotbalového oddělení deníku Sport Ondřej Škvor 11. října 2017 napsal: „Určitě se nespleteme, když si po Berbrově úterním vystoupení budeme myslet, že Karel Jarolím musel příšerně zuřit. Dá se čekat, že s první zajímavou nabídkou bude chtít zmizet z Berbrova dosahu.“

„To sedí, podle některých informací měl prý Jarolím už nějaký čas, dokonce údajně už před zápasem v Severním Irsku, sondovat situaci ve své oblíbené Arábii, kde už před časem úspěšně působil. Pokud by ta nabídka přišla, byla by jistě tradičně lukrativní a trenér by mohl národní tým předčasně opustit,“ reagoval na Škvorů komentář jeden ze zdrojů efotbal.cz. Před časem se spekulovalo dokonce o možném Jarolímovu návratu do Slavie, ale tuto informace nikdo nepotvrdil.

Smlouvu vypovědět lze

„Tu smlouvu, kterou s trenérem Jarolímem uzavřel bývalý předseda Miroslav Pelta, teď v podstatě nelze vypovědět,“ prohlásil Roman Berbr.

„To není pravda. Možnosti ukončení mé stávající smlouvy jsou zcela v gesci výkonného výboru. Předpokládám, že zástupci vedení fotbalové asociace se budou chtít v následujících dnech potkat a probrat budoucí vývoj,“ reagoval na toto prohlášení Karel Jarolím.

Trenér měl pravdu, každá smlouva je v právním státě vypověditelná. Zvlášť, když Jarolím není zaměstnancem svazu, ale osobou samostatně výdělečně činnou, která posílá na Strahov faktury.

Jenže Karel Jarolím je velmi zkušený kouč a hlavně obchodník, má jistě šikovného právníka. Takže jeho smlouva vypověditelná bude, ale bylo by to nejspíš pěkně „mastné“. A FAČR po výpadku státních dotací v souvislosti s kauzou, která vedla k odstoupení předsedy Pelty, na tom není ani z hlediska financí příliš komfortně.

A původní místopředsedův úkol – vyhrát skupinu B Ligy národů? To byla v podstatě sportovní poprava „katem“ Berbrem. V té skupině budou totiž i těžší soupeři než v poslední kvalifikační skupině MS 2018. Tento úkol by prakticky znamenal Jarolímovo odvolání, pouze s ročním odkladem na konec roku 2018. Nechal by si protřelý kouč takto naivně uvázat smyčku kolem svého kroku? Těžko, pochybuji o tom.

Jak už bylo řečeno, šlo jen o peníze, a pokud nemáte dojednáno další angažmá, každý měsíc ve funkci dobrý, zvlášť když člověk pobírá měsíčně více než prezident s premiérem dohromady.

Berbr vypálil bombu

„Důrazně se musím ohradit zejména proti spekulacím ohledně mého užšího kontaktu s fotbalovými agenty a potažmo pak jejich vlivu na tvorbu jednotlivých nominací. Je to nesmysl, který mě poškozuje po lidské i profesní stránce,“ sdělil ještě 10. října 2017 Jarolím prostřednictvím tiskového prohlášení.

Reagoval tak na slova Romana Berbra, který po zasedání výkonného výboru na tiskové konferenci mimo jiné řekl: „Jsme znepokojení vlivem agentů na nominace áčka.“

„O spekulacích ohledně vlivu agentů na práci reprezentačního kouče věděl každý z členů výkonného výboru FAČR, dokonce se mluvilo o nějakém speciálním účtu, na který by prý měly tyto peníze chodit. Ale netušili jsme, že to Roman Berbr na tiskovce takhle vybalí. Přece jen jsou to spekulativní věci, které se těžko dají dokázat,“ prozradil efotbalu.cz zdroj blízký výkonnému výboru FAČR.

Bulvární deníky Blesk a Aha! v této souvislosti Berbrovi připomněly, že o těchto informacích se v minulosti spekulovalo téměř za každého trenéra v éře samostatného Česka.

Ostatně mnozí hráči mají ve svých smlouvách s kluby přesně taxativně zakotveno, kolik zápasů za národní tým musejí odehrát, zviditelňují tím daný celek. Pokud by ta utkání v reprezentaci ovšem neabsolvovali, přišli by o své dohodnuté peníze.

Měl mu to říci do očí

Málokdy v něčem souhlasím s Romanem Berbrem, kritické hodnocení Jarolímovy práce ovšem alespoň v některých bodech sedělo. Pouze ho měl pronášet někdo a úplně jinak.

Jak napsal 11. října 2017 Ondřej Škvor ve Sportu:

„Berbrova přímost je smysluplná. Jen je škoda, že ji před Jarolímem patrně změkčil nebo schoval a naplno ji s talentem šikovného manipulátora rozbalil až o něco později pro média. A že ji prezentoval coby prohlášení výkonného výboru. Navíc ani Berbr po neúspěšné kvalifikaci zatím nemluví o tom, že je třeba kolem národního týmu do budoucna lépe a systémově nastavit sportovní, odborné i kontrolní mechanismy. Místo toho vzkazuje, že si teď Jarolíma dobře pohlídá on sám.“

Podle informací efotbalu.cz se Roman Berbr při svém ním vystoupení opíral především o shodný názor skupiny svých nejvěrnějších spojenců ve výkonném výboru FAČR typu své partnerky Dagmar Damkové či Rostislava Votíka. Sám ostatně přiznal, že v této věci nebyl výkonný výbor zcela jednotný.

Volby jsou už předem hotové?

Překvapila ovšem jistota, s níž Berbr už 10. října 2017 tvrdil, jak bude Jarolíma osobně kontrolovat a úkolovat.

Proto jsem tehdy ve svém komentáři pro efotbal.cz napsal: „Volby do výkonného výboru FAČR se uskuteční v Nymburce už 12. prosince 2017. To už je předem hotovo? To si je Roman Berbr stoprocentně jistý, že zase bude zvolen? Takhle dopředu jasně říkat, co se stane příští rok, si před parlamentními volbami nedovolí žádný z politiků včetně Andreje Babiše.“

To je specifikum českého fotbalového ghetta.

Místo Romana Berbra měl ostatně na tiskovce 10. října vystoupit první místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal, který má podle norem po Peltově odstoupení asociaci řídit. Jenže ten raději za dané situace zůstává v pozadí.

Jak bylo řečeno, Berbr měl při své kritice práce reprezentačního trenéra v lecčems pravdu. Jenže člověk, který se osmadvacet let po listopadové revoluci chlubí svým pracovním angažmá u tajné policie komunistického režimu, jež ho údajně zocelila, těžko může kritizovat nedostatek sebereflexe u jiných lidí.

A pokud jde o Peltovu „pomstu“ v podobě Jarolímovy lukrativní smlouvy s FAČR, nezbývá než citovat z twitterového účtu zástupce šéfredaktora deníku Sport Adama Nenadála:

„Musím si okamžitě promluvit se svým zaměstnavatelem – chci přesně tu smlouvu, co má Jarolím.“

CELOU ANALÝZU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. LISTOPADU 2017.

-red-

(zdroj fotky: Michal Šula / MAFRA / Profimedia)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace