eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Interview s Trpišovským pro Kicker i v HATTRICKU: „Schůzka s Kloppem? Jako by přistáli marťani“

📁 Aktuálně, Časopis, Domácí fotbal, TOP Články, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔24.10.2019

Jindřich Trpišovský, hlavní trenér účastníka letošního ročníku Ligy mistrů Slavie Praha, poskytl původní rozhovor německému fotbalovému časopisu Kicker. Jeho autor Vít Chalupa uvolnil pro magazín HATTRICK českou verzi tohoto interview. V ní Jindřich Trpišovský rozebírá detaily svého fotbalového života, s obdivem, ale i nadhledem mluví o svém vzoru, kouči Jürgenu Kloppovi či porovnává kluby z „vlastní“ skupiny Champions League Barcelonu, Dortmund a Inter Milán.

Vybavíte si, kdy jste vůbec poprvé zachytil jméno Jürgen Klopp?

Úplně poprvé jsem ho zaregistroval při přenosu zápasu z Dortmundu, kdy jsem viděl kluka, vlastně chlapa, v čepici a teplákách, což se mi líbilo. Navíc byl při bundesligovém zápase velmi přirozený. Do očí mi bouchl ten jeho styl. Já jsem tou dobou trénoval mládež a vypadal jsem stejně. Měl jsem čepici a tepláky, což bylo na české poměry nezvyklé.

Setkali jste se někdy? Nebo vyrazil jste na nějaký jeho zápas, abyste ho viděl přímo v akci?

(smích). Ne, to ne. Kdyby se to stalo, nevím, k čemu bych to přirovnal. To by bylo jako kdyby někdo potkal marťany, nebo na Zemi přistáli mimozemšťané. To samé by to setkání s Jürgenem Kloppem bylo pro mě. A samozřejmě bych se s ním chtěl setkat osobně.

Kdybyste se teď setkali, o čem byste s ním chtěl mluvit?

Kdyby k tomu mělo dojít, asi by se mi roztřásla kolena, ale jinak by to pravděpodobně sklouzlo k fotbalu. (smích) O holkách asi ne, protože on má stejně jako já klidné rodinné zázemí. Možná bych se ho ale zeptal na psa, se kterým chodí po Melwoodu (tréninkový areál FC Liverpool – pozn. aut.), protože v jeho knížce není napsané, co je to za rasu. Pak bych s ním chtěl mluvit o té jeho cestě, protože on byl v Mohuči velmi dobrý fotbalista. Navíc hrál stopera jako já. O našich hráčských kariérách a o tom, jak se dostával nahoru jako trenér.

Čím si vás Jürgen Klopp získal?

Kdybych měl říct jednu věc, tak přirozeností. Když jsem se do jeho sledování ponořil hlouběji, tak i bezprostřední vztah se všemi okolo včetně hráčů. Samozřejmě jsem si všímal i stylu hry jeho týmu, kdy hráči už před devíti roky běhali, napadali, presovali, což v té době nebylo běžné. Tehdy šlo o zcela jiný styl fotbalu. Co dokázal s hráči, které nikdo neznal! Jakýkoliv tým přijel do Dortmundu, tak se smažil v tom jeho žlutočerném pekle. To byl fotbal, který jsem chtěl hrát. Všichni hráči se podřídili týmu, což se mi velmi líbilo. Tou dobou se hrálo na individuality, které rozhodovaly zápasy, ale Klopp s Dortmundem šel jinou cestou. Když jsem to pozoroval, tak jsem si říkal: Asi tomu rozumí, asi je to dobrý trenér. Když hrál Dortmund finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov, tak jsem čekal, jak přijde oblečený, protože ostatní měli saka, košile, dokonce i kravaty. Půjde v obleku? Ale Klopp tam zase vyběhl v teplákovce a čepici. Byl svůj.

A co jste si z jeho trénování a přístupu k hráčům vzal?

Četl jsem jeho biografii a různé rozhovory. Jeden byl s Petrem Rumanem, který hrál pod Kloppem v Mohuči a popisoval, jak tam trénovali. Neskromně řeknu, že totéž jsem dělal já u mládeže. Třeba video. Že video se pouští proto, abychom se zlepšili, a ne proto, abych vám ukázal, jak jste špatní. Dneska už je takový přístup častější, ale v mém mládí byli všichni trenéři „Napoleonové“, kteří všechno dělali nejlépe, pořád jen rozkazovali, ani nechodili do kabiny. Ale já si myslím, že nejdůležitější je důvěra mezi hráči a trenérem. Pokud tu důvěru máte, tak věříte tomu, co trenér říká. Pokud ji nemáte, tak vám může říkat cokoliv. Když to Petr Ruman popisoval, říkal jsem si: Ty jo, tak přesně takhle to dělám i já. Nebo bych to takhle chtěl dělat. U Kloppa jsem zatím nikdy nenašel věc, kdybych si řekl: To by měl dělat jinak, to se mi nelíbí. On přišel s tím, že mužstvo a trenér patří k sobě dohromady, nikoli nejprve kouč a pak teprve tým.

Dá se říct, že Kloppa kopírujete?

Nemyslím si. Styl hry máme podobný, ale základní schéma hráčů má trochu jiné. Co jsem si od něj snažil vzít, jsou jeho emoce během zápasu. Já jsem klidnější, on byl vždy živel. Ve finále Ligy mistrů ho málem vyloučili, když se skoro zakousl čtvrtému rozhodčímu do ucha, viděl jsem jeho hezkou fotku s vyceněnými zuby. Pokud bych tedy měl najít věc, kde bych ho chtěl kopírovat, tak v tom být tak živelný jako on.

Jak to bylo s tou vaší bílou kšiltovkou? Chtěl jste se odlišit od Kloppovy černé?

Kšiltovky jsem nosil odjakživa, tedy už v době, kdy jsem v jedenadvaceti letech začal trénovat. Spíš z hecu říkám, že Jürgen Klopp začal baseballku nosit až po mně. Když nás před pár lety srovnávali a média psala, že jsem Kloppovo české provedení, tak mi to přišlo úsměvné, protože on postoupil do finále Ligy mistrů, kdežto já jsem byl ve druhé lize v Česku. Bílou čepici jsem dostal od jedné paní, když jsem trénoval na Viktorii Žižkov, a protože jsem dost pověrčivý, tak jsem ji nosil celou sezonu. Pak se toho chytli v Liberci a od vstupu do profifotbalu už je to můj znak.

A ty čepice se z pověrčivosti neperou?

Teď už je to jinak. Dostávám na každý zápas novou, protože o ni po každém utkání přijdu. Buď si ji vezme místopředseda Slavie Tomáš Syrovátka do muzea v Edenu, nebo ji někomu podepíšu a dám, nebo letí do hlediště.

Tepláky a sportovní oblečení je vaše další „kloppovina“? Nebo vám sako či oblek nesedí?

Když to tak chcete nazvat, tak prosím. Sako jsem sice párkrát měl, ale zkrátka mi to k fotbalu nejde. Nosil jsem ho v první sezoně v Liberci, kdy nám ušili vycházkové oblečení, a já jsem byl ještě takový „vyjančený“. Říkali mi, že bych to měl nosit a když jsme vyhráli na Olympique Marseille, tak jsem sako z pověrčivosti celou skupinu donosil. Na někom je sako fajn, neodsuzuji to, ale jako trenér chci být s týmem. Všichni jsou ve sportovním, proto mi přijde divné být v obleku.

Celý obsáhlý a velmi otevřený rozhovor s Jindřichem Trpišovským, mj. i tom, proč mu otec půjčil milionu korun, proč dělal snídaňového číšníka, kolik měsíců nedostal na Žižkově výplatu a kdy udělá ze své partnerky paní Trpišovskou, si přečtěte ve speciálním čísle magazínu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 17. října 2019 u příležitosti duelu Ligy mistrů Slavia – FC Barcelona.

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace