eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

I bratislavský Slovan má novou hymnu s názvem: „Na Tehelnom, tedy Cihlovém, poli

📁 Aktuálně, Časopis, Homepage, TOP Články, Topstory 🕔10.12.2019

V rámci oslav stého výročí založení nejúspěšnějšího slovenského klubu ŠK Slovan Bratislava byla na novém Tehelném (česky Cihlovém) poli (tedy na jeho stadionu, přezdívaném „Tehelko“ – pozn. aut.) představena 11.  května letošního roku také novotou vonící klubová hymna.

Ve Slovanu dlouho přemýšleli o tom, že by měli fanouškům věnovat píseň, kterou by si mohli před domácími zápasy a při různých klubových akcích prozpěvovat. Taková píseň lidi stmelí.
Před dvanácti lety napadlo bývalý fanklub „Belasá šlachta“ opatřit populární slovenskou píseň „Najkrajší kút v širom svete „(je moja rodná zem) novým, fotbalovým textem, a při Slovan Summer Festu 2008, který fanklub pořádal, nechal předělaný song zazpívat sólistu opery Slovenského národního divadla Jána Babjaka (mimochodem, původní píseň zpívávala slovenská operní hvězda Peter Dvorský).

Fanouškové byli nadšeni, avšak oficiální hymnu se z písně vytvořit nepodařilo, protože klub nezískal autorská práva (bez urážky, chalani, nevím, jestli bych se jako skladatel plácal radostí do kolen, kdyby mi někdo udělal z vlastenecké písně fotbalovou odrhovačku?).
Následovala tedy druhá fáze. Byli vyzváni tři vyvolení – hudební producent Matej Drlička, člen Slovenské filharmonie a textař Peter Kollár a hudební skladatel Oskar Rózsa –, aby udělali stadiónový chorál z nějaké známé lidové písně, u níž problémy s autorskými právy odpadnou, navíc se ji lidi nebudou muset učit, protože ji bude každý znát.

Zadavatelé považovali za důležité, aby byla melodie táhlá a zpěvná, jako je hymna FC Liverpool „You´ll Never Walk Alone“, a aby ji tudíž mohlo zpívat najednou i deset tisíc slovenských (a možná i anglických) fandů (fans). Peter Kollár měl do nového textu zakomponovat i tak velké city, jako je hrdost, věrnost a soudržnost, což se mu prý povedlo. Osvědčený pěvec Ján Babjak pak ve studiu novou hymnu za symfonického doprovodu nazpíval a během stoletých oslav na Tehelném poli poprvé veřejně předvedl. Hudební skladatel Oskar Rózsa fanoušky ujistil, že kdyby se jim jeho orchestrální úprava zdála příliš slavnostní a rozvláčná (mně se zdá spíš patetická, ale můj názor není důležitý), může ji přepracovat do jakékoli podoby. Třeba i rockové. Šikula.

NA TEHELNOM POLI

Na Tehelnom poli
pánmi sú belasí.
Na Tehelnom poli
pánmi sú belasí.
Nikto ich nezdolá.
Berú sa do boja.
Neradno s jastrabmi
chytať sa za pasy.

Králi vždy boli sme,
králi aj budeme.
Králi vždy boli sme,
králi aj budeme.
Jasný blesk z oblohy
dvíha nás na nohy,
Nikto nás nezlomí,
tak je nám súdené

Tribúna zahučí,
v kotli to buráca.
Tribúna zahučí,
v kotli to buráca,
Srdcia sa rozhoria,
nebesá otvoria.
Nech žiaden belasý
na sile nestráca.

Mocný klub storočný,
navždy je mu sláva.
Mocný klub storočný.
navždy je mu sláva.
Stojíme junáci,
dievčatá pospolu.
Voláme do neba:
Slovan Bratislava!

Seriál s názvem „Klubové hymny“ můžete pravidelně sledovat v magazínu HATTRICK. V novém prosincovém čísle, které vyjde ve středu 12. prosince 2019, na vás čeká příběh slavné hymny FC Barcelona!

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace