eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Hřebíkův protestsong aneb České fotbalové prostředí je nenáročné

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Duel, Fanoušci, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔13.2.2017

hattrick_brezen2017_nahled

UPOUTÁVKATentokrát se Kudela v DUELU utkal s JAROSLAVEM HŘEBÍKEM, současným sparťanským sportovním ředitelem mládeže, dříve trenérem Sparty, Slavie, Dynama Moskva, Benešova, Plzně, Jablonce, Žižkova, Hradce Králové či českého týmu do 19 let. Se Spartou získal v roce 2005 titul, se Slavií v roce 1999 národní pohár, s českou „19“ v roce 2011 evropské stříbro. Památná je jeho cesta s pražskou Spartou až do osmifinálové fáze Ligy mistrů v sezoně 2001/2002.

Většina sparťanských ortodoxních fanoušků se při vyslovení jeho jména stále zarytě ušklíbá. Nespravedlivě si ho spojují s některými neúspěchy svého klubu. Zjednodušeně řečeno, on je pro ně na sparťanské Letné synonymem všeho zlého. Přitom Jaroslav Hřebík se už dávno na chodu letenského A-mužstva nepodílí. Jeho království je na Strahově, nikoliv na Letné. A tam se od doby, co se zde usadil coby šéf sparťanské mládeže, začaly dít věci. Pod jeho vedením sparťanské mládežnické středisko odskočilo výchovně, výkonnostně, metodicky – a hlavně odborně – všem ostatním klubovým základnám v Česku.

Docela velké množství lidí má Jardu zafixovaného jako konfliktního člověka, ba cholerika, který si trenérskou kariéru postavil na „těch svých čtvercích“. Ale kdo jej osobně zná, tak ví, že to vůbec není pravda. A já dodávám, že dle mého názoru – a nejsem s ním vůbec osamocen – je Jaroslav Hřebík v Česku nejvíce vzdělaným a nejvíce erudovaným fotbalovým trenérem.

Zdeněk Kudela: Po svém vynuceném odchodu ze Sparty v roce 2005 ses veřejně zařekl, že trénovat už nikdy nechceš a ani nebudeš. Přesto jsi o necelé tři roky později nastoupil k mládežnické reprezentaci.

Jaroslav Hřebík: To je pravda, ale ta nabídka vést „osmnáctku“ a „devatenáctku“ se mi hodně líbila. Přišel s ní Jirka Nevrlý, tenkrát šéf mládežnických reprezentací s tím, že v „repre“ si můžu hráče vybrat. Vzal jsem to jako možnost dokázat, že myšlenky, které se mi nepodařilo realizovat ve Spartě, uskutečnit jdou, a tím potvrdit, že jsou správné. Řeknu ti jednu zajímavost. Když jsem začal dávat dohromady ten dobrý ročník 1992, zjistil jsem, že do svých sedmnácti let vůbec nebyli v reprezentačních výběrech, až na malinkaté epizody, hráči jako Kadeřábek, Krejčí, Skalák, Brabec a Frýdek. A to byli kluci, kteří se v porovnání s ostatními už tenkrát vymykali současné mentalitě většiny českých hráčů. Toužili něco dokázat, neustále se chtěli zlepšovat. Byli velmi přátelští a milovali fotbal. A víš, co pro mě bylo obrovským oceněním i satisfakcí? Když potom, na závěr šampionátu, byla naše „devatenáctka“ Technickou komisí UEFA oceněna za to, že hrála nadčasový fotbal. Měl jsem obrovskou radost z toho, že ti kluci to takhle zvládli hrát po celé zápasy. Šest utkání v sedmnácti dnech. Byl to takový můj „protestsong“ proti tomu, co tady o mě a mých názorech a myšlenkách šířili někteří lidé.

CELÝ, NA ČESKÉ POMĚRY, VELMI OTEVŘENÝ ROZHOVOR S JAROSLAVEM HŘEBÍKEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. ÚNORA 2017.

hattrick_brezen2017_titulka

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace