eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Horor v Nigérii: Jak banditi přepadli Ekpaiův autobus

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Evropské poháry, Fanoušci, Het liga, Homepage, Hráči, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔16.3.2018

Ekpai má na rok 2015 jednu nepříliš veselou vzpomínku.

UPOUTÁVKAKdyž v březnu roku 2015 cestovali tehdejší mistři Nigérie Kano Pillars přes celou zemi do Owerri k úvodnímu zápasu nové sezony proti Heartland FC, panovalo v jejich dvaatřicetimístném klubovém autobuse mírné napětí. Svého nadcházejícího soupeře totiž z posledních deseti vzájemných duelů dokázali porazit jen dvakrát, ale ani jednou na jeho domácím hřišti. Po sedmi hodinách na cestě už trojnásobnými šampiony cloumala nuda a únava, ale pak to přišlo. Křik, střelba, strach…

Na jejich autobus zaútočila jedna z ozbrojených lupičských band, které řádí téměř po celém území páté nejnebezpečnější země na světě (podle žebříčku britského deníku The Independent z roku 2017), donutila řidiče otevřít dveře, vtrhla do vozu a začala střílet.

Okna se tříštila, hráči padali do uličky a nervozitu z nadcházejícího zápasu vystřídala panika a strach o holý život.

Nešlo o šílené fotbalové fanoušky ani o členy teroristické skupiny Boko Haram, která se o pár dní později přihlásila k Islámskému státu, ale o obávané nigerijské bandity, proti kterým se tamní policie snaží otevřeně, leč zatím nepříliš úspěšně bojovat. Ti fotbalistům hrozili, že pokud chtějí z autobusu vyváznout živí, bude je to něco stát. „Stříleli a křičeli, že chtějí peníze a cennosti, zatímco tři malí chlapci pobíhali po autobuse a vybírali je. Když už toho měli dost, prostě odešli,“ vzpomíná jeden z fotbalistů.

Je celkem běžné, že když se cestující v dálkových autobusech, které jsou specialitou extrémně brutálních nigerijských banditů, nemají čím vykoupit, musí zaplatit vlastním životem. V roce 2010 si takoví pasažéři na lince Badagry Express Way museli lehnout před autobus a řidič byl samopalem u spánku donucen je přejet. Fotky z místa brutálního přepadení následně vyšly i v novinách.

„Když takovou bandu někde chytí, bez milosti její členy většinou zastřelí a těla pak spálí na pneumatikách. Jakýpak soud? Proč? Neexistují žádné „občanské průkazy“ či ID-karty, takže ten zlikvidovaný lupič vlastně nikdy nebyl…,“ říká jeden z Čechů dlouhodobě žijících v Nigérii, které se zdaleka nejen kvůli tyfu a malárii přezdívá „hrobem bílého muže“.

Sedmou nejlidnatější zemi světa sužuje i přes obrovské zásoby ropy chudoba, korupce, rasová a náboženská nesnášenlivost a všeobecné bezpráví. To vše činí z incidentu, který se 5. března hodinu po poledni odehrál uprostřed domoviny Victora Mosese, Obiho Mikela, Wilfreda Ndidiho či Alexe Iwobiho, událost takřka na denním pořádku. Také proto dnes Nigerijci tvrdí, že za vojenského režimu, který skončil v roce 1998, se jim žilo lépe než v současné demokracii. Minimálně bezpečněji. Mimochodem, posledním vůdcem nigerijské junty byl generál Sani Abacha, po kterém je pojmenován šestnáctitisícový domácí stadion Kano Pillars.

Ale zpět k autobusu, ve kterém tehdy seděl i útočník, jenž v současné době obléká dres Fastavu Zlín, Ubong Ekpai. Jak z celé situace vyvázl a co jeho spoluhráči? To se dočtete v novém HATTRICKU, který vyšel ve čtvrtek 8. března 2018.

-red-

(zdroj fotky: fcfastavzlin.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace