eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Gareth Bale: „Mám lva na prsou, víc nepotřebuji“

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, EURO 2016, Homepage, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔23.7.2016

image

UPOUTÁVKATo, že jste týmovým hráčem, nemůžete předstírat. Buď jím jste, nebo ne. Tak zněla slova velšského trenéra Chrise Colemana před výkopem semifinále EURO 2016 mezi jeho „dračí“ družinou a Portugalskem (0:2). Nemluvil o nikom jiném než o Garethu Baleovi, se třemi góly a šesti špičkovými výkony dost možná nejvýraznější osobnosti letošního evropského šampionátu. Bale si vydobyl pověst mimořádně skromné hvězdy, která netrpí žádnými manýry a nestojí o pozornost za každou cenu. „Nejsme týmem jediného muže. Naše heslo nemáme jen tak, stavíme na kolektivním výkonu,“ hlásil brzy sedmadvacetiletý útočník před startem ME ve Francii. O jaké motto šlo? „Společně jsme silnější.“

Načesaný Velšan nic nepředstírá. Baví se fotbalem, prožívá každičkou minutu na hřišti a dře pro tým. Necpe se do zakončení za každou cenu, ostatně třeba počet blokovaných střel jasně ukazuje, že si na rozdíl od Cristiana Ronalda počíná na hřišti nesobecky a usiluje o vítězství, nikoliv o vlastní slávu.

To samé naznačuje i procento pokažených přihrávek, „Baleo“ je má logicky vyšší, poněvadž urputně a riskantně hledá lépe postavené a hůře bráněné krajany. Fanoušky velšského národního výběru a nejen je přesto dokonale vybláznil, sedmi góly zařídil postup na mistrovství Evropy a nalákal jich do Francie desítky tisíc. A i tam, na trávnících v Toulouse, Lens či Lyonu, nadále milovníky fotbalu strhával heroickými výkony a až klukovskou radostí.

Nechce být spasitelem

Hrdost z toho, že obléká rudý reprezentační dres, z něj doslova tryská. „Mám lva na prsou, nic víc nepotřebuji,“ napsal Gareth Bale na svůj twitter, kde opakovaně přidával fotky celého mužstva. Ne, nestylizuje se do role spasitele, chce dřít se svými spoluhráči a posléze společně slavit výhru. Férový přístup mu vycházel až do semifinále, kde se musel sklonit před svým spoluhráčem i rivalem. Ronaldem, dvojnásobným vítězem Zlatého míče FIFA.

Podobné ocenění zatím Baleovi chybí, ale možná jde jen o otázku času. Ostatně i do Realu Madrid přišel, aby se stal Ronaldovým nástupcem. Klubový prezident Florentino Pérez si již před třemi lety dobře uvědomoval, že éra CR7 nemůže trvat věčně. Musel najít nového špílmachra, pokud možno s potenciálem stát se ještě větším esem než právě nagelovaný Portugalec.

A někoho takového objevil v severním Londýně, konkrétně na soupisce Tottenhamu Hotspur. Nezalekl se vysoké cenovky, za vyrůstající hvězdu byl ochotný zaplatit astronomickou cenu. Klidně bezprecedentní.

Nejdražší fotbalista všech dob

Přesně k tomu nakonec také došlo, Balea od „kohoutů“ přivedl za 100,8 milionu eur a z Garetha, v té době stále ještě pokulhávajícího za těmi největšími fotbalovými giganty typu Leonela Messiho, udělal nejdražšího fotbalistu všech dob. Zprvu neoficiálně, o přesné výši sumy se totiž pouze spekulovalo, Pérez ji odmítal zveřejnit, patrně aby se nedotkl Ronalda, suverénního madridského císaře s tuze citlivým egem (Ronaldo přišel do Realu v roce 2009 za 94 milionů eur z Manchesteru United a těžko by snášel fakt, že někdo stál více peněz než on, nedostižný fenomén).

Když na tiskové konferenci představoval svůj úlovek, patrně netušil, jak jej budou minimálně rok bolet uši z přívalu tvrdé a hlavně hlasité kritiky fanoušků a španělského tisku. Všichni se strefovali do čerstvé „pusinky“. Bale, jako by si snad špatně vyložil přezdívku Realu, byl podobně křehký jako „merengue“ a neustále laboroval se zraněními. Když hrál, předváděl záblesky geniality, jenže mezi marody sedával až příliš často.

Za sto milionů euro toho viděli nároční příznivci „Bílého baletu“ od rychlonohého Velšana zkrátka málo. „Myslím si, že zásadním problémem bylo to, že byl neustále zraněný,“ tvrdí Ruben Jiménez z uznávaného španělského listu La Marca. „Když stále dokola marodil, fanoušci nedokázali skousnout horentní sumu, za kterou přišel. Těch sto milionů bylo prostě moc,“ dodává.

„Ale nebyli jsme k němu fér. Nedali jsme mu šanci, aby se adaptoval na nový tým, ligu a zemi,“ přiznává Ruben Jiménez s tím, že Bale podle něj brzy bude jedním ze tří nejlepších fotbalistů světa.

CELÝ OBSÁHLÝ ČLÁBEK O GARETHU BALEOVI SI PŘEČTETE V RUBRICE „EUROIDOL“ V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ JAKO KRONIKA EURO 2016 VYŠLO V PÁTEK 15. ČERVENCE 2016!

image

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace