eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Gambrinus liga má novou trofej, chce víc atraktivních duelů – změní se její model?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Gambrinus liga, TOP Články, Topstory 🕔18.2.2013
Gambrinus liga má novou trofej, chce víc atraktivních duelů – změní se její model?

POZNÁMKA – Čtyři dny před startem jarní části fotbalové Gambrinus ligy představila Ligová fotbalová asociace (LFA), které předsedá III. místopředseda FAČR a místopředseda Sparty Dušan Svoboda, nové logo, zohledňující její 20. výročí, od středy za týden odhalí i novou mistrovskou trofej.

Před nedávnem otevřela nové stránky, pořádá ankety o Nejlepšího hráče a trenéra měsíce, spustila i svou počítačovou „fantasy“ hru. A také chce kromě dnes startující Juniorské ligy povýšit na výši stupeň i druhou ligu, která se od jara (jak jsme informovali už v sobotu) jmenuje nově „Fotbalová národní liga“ a i ona má své nové stránky – www.fnliga.cz. To je všechno pěkné, ale hlavním cílem vedení LFA i sponzorů a partnerů je co největší počet atraktivních zápasů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Druhá liga končí! Nahrazuje ji Fotbalová národní liga

Jak to zařídit? Podle názorů HATTRICKU i řady oslovených expertů v anketě „Desatero“ k tomu vede cesta jedině přes zúžení počtu týmů (na 14 či 12) a změnu herního systému. Tedy rozdělení soutěže po její polovině na dvě výkonnostní skupiny či dokonce play off po vzoru všech ostatních kolektivních sportů.

„I s druhou, nově tedy Fotbalovou národní ligou, máme v Česku 32 profesionálních licencovaných klubů. Nejprve musíme zjistit, zda je to optimální počet. Já tvrdím, že to je v současné ekonomické situace hodně, i prvoligové kluby mají problémy,“ říká otevřeně Dušan Svoboda. „Až si to ujasníme, pak můžeme dělat další kroky. Ostatně to souvisí i s červnovou volební valnou hromadou FAČR, která by měla také objasnit, jak pyramidálně budou soutěže v Česku vypadat,“ dodal Svoboda.

TAKÉ ČTĚTE: Ochutnávka z únorového HATTRICKU: Idoly českého fotbalu 1992 – 2012

„Já vidím ten počet 32 klubů jako optimální,“ má jiný názor na věc ředitel oddělení profesionálního fotbalu FAČR Ivo Lubas. „Při zúžení počtu ligových klubů těžko přemístíte regonální sponzory klubů, třeba z Příbrami do Zlína. Tam je to vše na osobních vztazích a fotbal pak o své prostředky přijde, ty se přelijí v dané oblasti třeba do kultury. Ale pokud bude o to zájem, děj se vůle klubů, změnit model soutěží klidně můžeme. Mám v šuplíku na Strahově hned dva takové modely, jeden je i s play off,“ tvrdí Lubas.

HATTRICK: Chce to nový model

Jak vidět, ani představitelé LFA a FAČR se neshodnou. Názor HATTRICKU je však jasný: Pokud chce liga zvýšit počet diváků, musí přibýt počet atraktivních zápasů a to zařídí jedině nový model soutěže. Čím odvážnější, tím lepší. Konzervatismu už bylo dost. A výsledek? Průměrná návštěvnost se stěží přehoupne přes pět tisíc…

Přitom jsem přesvědčen o tom, že tři, v podstatě jednoduché, věci by počet lidí na lize rychle zdvojnásobily. Za prvé: zmenšení počtu klubů, za druhé: nový hrací model, nejlépe zakončený play off, za třetí : zkušební zavedení videa.

Škoda, že toho třetí se český fotbal, ovládaný stejně jako UEFA zájmy rozhodčích, bojí jako čert kříže. V USA už by to fungovalo dávno. V naší části světa k tomu zatím nestačí ani obří dluhy klubů. Ale není všem dnům konec, něco se přece jen začíná hýbat.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

DALŠÍ ČLÁNKY Z GAMBRINUS LIGY >>>

 

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace