eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Fotbalový rapper Tomáš Kučera: Koncerty jsou euforie. Jako když dáš gól

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Fotbal, Homepage, Hráči, Rozhovory, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔9.6.2019

Kučera se věnuje kromě fotbalu i muzice. (ilustrační foto)

UPOUTÁVKA – Byť je teplický záložník Tomáš Kučera (27 let) považován za stabilního prvoligového hráče a v minulosti prošel také Viktorií Plzeň, dosud nejvíce se jeho jméno propíralo v souvislosti s tím, když byl Etickou komisí FAČR předvolán a usvědčen z „vážného poškození dobrého jména fotbalu“, za což mohla jeho lyrická účast v písni Ca$hanovy Bulhara. Pro někdejší oporu Jihlavy či Hradce Králové, jež už si pět sezon v řadě připsala v tuzemské nejvyšší soutěži vždy po jedné brance, je celoživotním koníčkem právě hudba a HATTRICK si tak dovolil posvítit výhradně na ni.

Jaký koncert si uchováváte v paměti jako svůj životní?

Ty se pravděpodobně dají počítat na desítky. Namátkově mě napadá Moderat ve Velkém sále pražské Lucerny, Schoolboy Q v pražské Roxy v roce 2014 nebo minulé léto v Barceloně Tyler the Creator.

Slyšel jste nějakou rapovou práci Memphise Depaye, Andy Colea, Ryana Babela, Asamoah Gyana, Clinta Dempseyho nebo Rio Ferdinanda?

Bohužel jejich skladby neznám. Slyšel jsem snad jenom jednu věc od Memphise Depaye, což nebyl úplně můj šálek čaje. Ale fotbalisty jakožto rappery samozřejmě uznávám. Obzvlášť takové frajery jako ty už výše zmíněné.

Jak vám voní rapové hymny klubů? Vím, že Slavie má track od Dekreta, Sparta od Saxe a najdou se i další příklady.

Obecně mě hudební hymny klubů nebaví. Když pominu „You´ll Never Walk Alone“, nevybavuju si jedinou, kterou bych nějak uznával, či k ní měl nějaký vztah, čímž ale zároveň nemyslím, že by nějaká další neexistovala. Dekreta ani Saxe neznám, neslyšel jsem od těchto interpretů jedinou písničku. S motivační hudbou obecně nemám žádný problém, je mi ale sympatičtější, když je motivace v textu ukryta nepřímo a člověk si jí musí určitým stylem sám dohledat nebo vztáhnout na sebe.

Když fotbalisté mluví o tom, že jedou v hip hopu, obvykle z nich vylezou maximálně jména Rytmus, Majk Spirit a Ektor. Už jste potkal někoho sobě rovného, který by šel více do hloubky? NapříklaPeter Grajciar mi kdysi povídal, že zažraným fanatikem do rapu je Martin Juhar.

Martina Juhara osobně neznám. Sobě rovného úplně ne, ale napadá mě třeba Alex Král ze Slavie nebo Patrik Žitný právě z Teplic. Oba mají o česko-slovenské rapové scéně solidní přehled.

Všiml jsem si, že jste poskytl pár rozhovorů před cizí graffiti zdí, což považuju za klišé kulisu. Můžete tyto drobnosti jakožto zpovídaný nějak ovlivnit? Vy sám jste si zamlada graffiti neprošel?

Rozhovory před graffiti stěnou byly dva, z čehož jeden byl do ČT Sport, který byl poměrně krátký, a místo jsem neovlivňoval. Druhý byl do iSportu, který jsem dělal s Martinem Vaitem, s nímž jsem si to odpoledne moc užil. Místo sice vybral on, ale já s ním souhlasil, protože to bylo u Riegrových sadů na pomezí Vinohrad a Žižkova, kde se dost pohybuju a je v něm zasažena i část klipu na track „Off Season“. Graffiti roky sleduju, dřív ale mnohem intenzivněji. Beru ho jako určitou část umění, sám jsem se však aktivně nikdy na ničem nepodílel.

Ve zmíněném songu „Off Season“ zmíníte brankáře Jakuba Rondzika, který byl dlouho v Příbrami. Když dostal shout out, znamená to, že měl podle vás úroveň?

Jako interpreta nemám Jakuba Rondzika naposlouchaného, takže jeho tvorbu nemůžu hodnotit. Shout out dostla kvůli tomu, že mě při skládání mého textu napadl jako jediný, který tady kdy jako profesionální fotbalista nějakou rapovou hudbu vydal.

Dotyčný track si údajně kabina Sklářů jela ve velkém. Jaké ale měli reakce třeba Stanislav Hejkal, Pavel Verbíř či Štěpán Vachoušek? Troufnete si odhadnout, jak by si show vašich přátel z Dvojlitrboyzz užili veteráni Admir Ljevakovič nebo Tomáš Grigar?

Kluci z týmu si mě samozřejmě dobírali, posílali mi videa i hráči z ostatních klubů či dokonce reprezentačních srazů, kde všude ten track hrál. Trenér a ani vedení sice nejsou fanoušky rapu, ale všichni nakonec projevili jakési pochopení, kdy se za mě celý klub včetně prezidenta postavil a vše bylo prezentováno i do médií. Jinak kluci už jsou starší a ani jeden neholduje tomuhle druhu hudby. Těžko odhadovat, jak by se jim to mohlo líbit. Myslím si však, že by byli příjemně překvapení, jakou u nás mají rapové koncerty obecně energii a atmosféru.

Když se ven dostala informace o pokutě, obdržel jste podporu či sympatie od někoho, od koho byste to nečekal?

Nečekal jsem asi takovou podporu a vyjádření sympatií od lidí z české i slovenské rapové scény, kteří se mě v průběhu celé kauzy pravidelně zastávali na svých sociálních sítích.

Tvrdíte, že když nehrajete a jste na tribuně, jste pětkrát více nervózní než normálně. Jak tomu třeba bylo na pódiu v pražském Rock Café?

Těch vystoupení, kterých jsem měl s mikrofonem v ruce, nebylo zdaleka tolik, abych to nějak intenzivně prožíval. Koncerty jsou většinou o víkendech a já jsem buďto na zápasech, nebo se na ně chystám. Zatím se jedná jenom o jednu sloku, nervózní jsem před tím nikdy nebyl, spíš se vždy dostavil pocit euforie. Přirovnal bych to třeba ke vstřelení branky.

Píseň vznikla v roce 2018. Nedávno jste přiznal, že už jste dostal za svou participaci na show také premiérový honorář. Dočkáme se v roce 2019 sólové skladby?

Nevím, jestli přímo sólová skladba, ale nějaké spolupráce už se rýsují. Každopádně, jestli by něco vzniklo, nebylo by to už určitě takto kontroverzní. Čili by to nepoškodilo klub a ani mé jméno.

CELÝ EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S TOMÁŠEM KUČEROU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 16. KVĚTNA 2019.

-red-

(zdroj fotky: fifa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace