eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Fotbalista roku Vladimír Darida: „Vím, že jsem moc hodný“

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Evropské poháry, Fanoušci, Fotbal, Homepage, Hráči, Reprezentace, Rozhovory, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔28.5.2018

Darida v rozhovoru pro magazín HATTRICK!

UPOUTÁVKA„A vítězem se stává… Vladimír Darida.“ I on sám byl překvapený, když se stal českým Fotbalistou za rok 2017. Ví totiž, že v bundesligovém týmu Herthy Berlín měl od svého příchodu v roce 2015 lepší sezony než tu, za kterou ocenění získal.

Vladimír Darida se narodil v Plzni a v dresu tamní Viktorie vstoupil do ligového fotbalu, později do evropského. Zahrál si za ni Ligu mistrů, třeba i proti Barceloně. Ve svých třiadvaceti letech vyrazil na první zahraniční angažmá, když ho Viktoria prodala za sto milionů korun do německého klubu SC Freiburg. Z jihozápadu Německa se Vladi, jak mu v Německu říkají, stěhoval v létě 2015 do hlavního města Berlína.

Vedení tamního tradičního klubu Hertha za něj zaplatilo 5,5 milionu eur (v přepočtu skoro 150 milionů korun). Po dvou letech s ním prodloužilo smlouvu do roku 2021. A to přesto, že o něm trenér Herthy Pál Dárdai požaduje, aby byl na hřišti větší egoista. Darida na to reaguje v rozhovoru pro časopis Hattrick, když přiznává: „Vím, že jsem moc hodný. Na hřišti i v životě.“ Mluví také o tom, kolik je jeho tržní hodnota, že bych chtěl zkusit anglickou Premier League, aby zjistil své limity.

Trenér Herthy Pál Dárdai by si přál, abyste byl na hřišti větší egoista. Jak se to naučíte?

(smích) Má pravdu, vím o tom. Pramení to z toho, že jsem až moc hodný.

Na hřišti nebo lidsky?

Všude. (smích) Snažím se, ale je s tím strašně těžké bojovat. To je prostě moje povaha, takový jsem celý život. Snažím se být na hřišti jiný, protože tam je třeba nebýt hodný. Ale je to fakt složité.

Neuvažoval jste, že byste se obrátil na psychologa?

Asi ne.

Hledáte cestu, jak se „předělat“? Vždyť naopak existují sportovci, kteří jsou na hřišti „blázni“, ale v civilním životě v pohodě.

Zatím nevím, co s tím. Na hřišti působím jinak. Nedokážu kolem sebe řvát, hádat se s rozhodčími. Spíš se snažím mým zaujetím ke hře strhnout spoluhráče, než abych po nich řval.

Ano, toho si na vás trenér Dádrai považuje, ale… Také říká, že abyste mohl jít do většího klubu, potřeboval byste právě ten egoismus.

Já mu rozumím. Beru to od něj, protože hrál fotbal na reprezentační úrovni, vyzná se, ví, o čem to je. Jen u mě prostě na sebe naráží dva světy.

Jak vlastně spolu s trenérem Dárdaiem vycházíte a komunikujete?

Úplně v pohodě. Ví, co a jak hráči cítí. Pokud se objeví nějaký problém, přijde a řekne to na rovinu. Zároveň dává šanci hráčům mu říct, co se nelíbí jim, aniž by se urazil. Pokud hráč objeví věc, která by mohla pomoci týmu, může za ním jít a on ho vyslechne a přemýšlí nad tím.

Shodnete se s trenérem Dárdaiem, že vaše vítězství v anketě Fotbalista roku 2017 bylo překvapivé?

Ano, zcela. Mluvili jsme o tom a shodneme se, že moje dvě první sezony v Hertě byly lepší než ta poslední, za kterou jsem to ocenění získal. Ale… Já s tím nic nenadělám. Toho vítězství si moc vážím, přestože vím, že jsem už měl v kariéře lepší sezonu.

Co děláte proto, abyste zase měl lepší sezonu?

Předně musím zůstat zdravý. Na podzim 2017 jsem musel na operaci a poznal jsem, jak je nepříjemné vypadnout z rozjeté sezony. Doufám, že se mi vyhnou zranění. Fotbal je přece jen kolektivní sport a ani jednotlivci vše nespasí. Když se týmu nedaří, když nehraje to, na co má. Pak ani jednotlivec tolik nevyčnívá. Pokud se mužstvu daří, odráží se to i na hře jednotlivých hráčů. Víc si věří, jsou vidět. Souvisí to spolu.

V minulosti se objevila informace, že vás sleduje Real Madrid. Víte nyní o něčem podobném, o nějakém skutečném velkoklubu?

Přiznám, že během sezony se o tom se svým manažerem vůbec nebavím. Řešíme to vždy až poté, co sezona skončí. Pak mi řekne, jestli měl nějaké kontakty, případně s kým a jak by to mohlo být. Teď skutečně nevím… A navíc já vlastně ani nemám co řešit. (smích) V létě 2017 dostala Hertha na mě nabídku od Monaka, vedení se jí rozhodlo neakceptovat. Pak za mnou přišli, že jsou se mnou moc spokojení a nabídli mi novou smlouvu. A protože jsem v Hertě i já moc spokojený, tak jsem ji podepsal. Do léta 2021. Nic mi tu nechybí, ani po životní stránce. Takže teď by musel přijít tým, který by se líbil jak vedení, aby se dokázali domluvit na financích, tak i mně. Aby to mělo hlavu a patu a posunulo mě to dál v kariéře.

Máte vysněnou ligu, oblíbený klub, kam by vás to táhlo?

Vždy jsem si chtěl vyzkoušet anglickou Premier League. Abych zjistil, jaký je to ještě rozdíl od bundesligy, jak to tam chodí. Prý je tam fotbal jako náboženství. Také by měl zajímalo, jak bych tam obstál, jestli bych se dokázal prosadit, nebo jestli by to bylo nad mé síly. To jsou věci, které sportovce pohání, aby zjistili, kde jsou jejich limity.

Toto váš manažer ví?

Samozřejmě. (smích)

Vaše momentální tržní hodnota je údajně kolem osmi milionů eur. To není moc.

Píše se sice o osmi milionech, ale myslím si, že to není částka úplně relevantní. Vždyť loni přišla z Monaka nabídka na mnohem vyšší částku a Hertha ji neakceptovala.

Dovolíte si říct, jak vysoká byla ta nabídka?

Patnáct milionů eur.

Jak se v kontextu vašich částek díváte na ty, které se platily za hráče loni, kdy to bylo o nulu víc? Je to vůbec pochopitelné?

To už jsou spíš marketingové tahy, jak z hráče udělat produkt, který klub ještě dokáže využít v prodeji dresů, se sponzory. Pro mě to jsou však nesmyslné částky.

Jaký je váš žebříček evropských lig?

Prvním mám Premier League. Ale beru to komplexně, se všemi možnými aspekty, oblíbeností. Pak by to byla bundesliga, španělská, italská a francouzská liga. Ale ono se to špatně určuje, když tam člověk nehrál. Pokud to posuzuju zvenčí, tak vyčnívá anglická liga.

Sice říkáte, že jste v Hertě spokojený, ale máte někde v hlavě, že byste se rád někdy posunul dál?

Ano. Chtěl bych si zahrát Ligu mistrů. Zažil jsem to s Plzní a bylo to nádherné. Kdybychom ji hráli tady v Hertě, budu spokojený.

Dobrá, tak jinak. Když bude Plzeň opět hrát Ligu mistrů…

(smích) Ve vší úctě k české lize, i kdyby ji hráli, tak ale dalších třicet zápasů už nebude takových jako tady čtyřiatřicet utkání v bundeslize. Takže kvůli těm šesti zápasům ve skupině bych to zatím neobětoval.

CELÉ EXKLUZIVNÍ INTERVIEW S VLADIMÍREM DARIDOU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 3. KVĚTNA 2018.

-red-

(zdroj fotky: herthabsc.de)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace