eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Fandové Slavie po masakru: Policie předložila soudu zmanipulované video!

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Procházka, Synot liga, Topstory 🕔14.1.2016

slavia_fanousciFanoušci Slavie podali žalobu!

KOMENTÁŘ – Živé vzpomínky na brutální zákrok komunistické policie z pražské Národní třídy 17. 11. 1989 a na policejní masakr z Václavského náměstí při Palachově týdnu 19. 1. 1989 se mi coby pamětníkovi a účastníkovi těchto událostí znovu vybavily v jednací síni pražského Městského soudu při sledování necenzurovaných záběrů České televize ze zásahu Policie ČR proti pokojnému pochodu slávistických fanoušků na Letnou před ligovým derby se Spartou. To se hrálo před necelými dvěma lety v sobotu 12. dubna 2014.

Slávističtí příznivci podali totiž k soudu žalobu proti tomu, že policie proti nim při jejich předloňském, oficiálně povoleném, pochodu zasáhla příliš hrubě a zbytečně a několik z nich zranila. Zatímco „krvavé“ videozáznamy a fotografie, které doručili soudním senátu slávističtí žalobci, vypadaly vskutku drsně, samotní žalovaní policisté předložili vystříhané a zjevně upravené video, jež spíše připomínalo idylické jarní pražské odpoledne u Vltavy.

Předsedkyně soudního senátu Karla Cháberová pak ve čtvrtek dopoledne po prvním jednání, dlouhém přesně jako fotbalový zápas, sdělila, že je odročuje na neurčito. Policisté mají do příštího jednání doložit, proč bylo na mostě tolik policejních vozidel a proč vlastně průvod zastavili. Také mají sdělit jméno velitele zásahu, aby mohl být vyslechnut. Kontakty na své další svědky má předat i Odbor přátel Slavie.

Předlistopadový duch z časů bývalého režimu byl ve čtvrtek ráno po 9. hodině cítit i v budově Městského soudu. Do maličké jednací síně číslo 247 v prvním patře se kvůli velkému zájmu nedostali někteří zástupci veřejnosti ani redaktoři některých médií.

Předsedkyně soudního senátu, složeného ze tří soudkyň, Karla Cháberová nejprve zpochybnila fakt, že žalovány byly všechny tři orgány (tedy ministerstvo vnitra, policejní prezidium a krajské ředitelství Policie ČR v hlavním městě Praze), protože podle ní policie jednala jako ozbrojený bezpečnostní sbor. Také zdůraznila, že soud se bude zabývat jen tím, jak policie postupovala proti žalobcům, nikoliv zásahem obecně.

Je soudce součástí obhajoby?

Ne náhodou mi na mysli vytanul úryvek z trezorového Menzelova filmu „Skřivánci na niti,“ kde se mj. říká, že „pan advokát byl po únoru 1948 vyhozen z práce, protože nepochopil, že v nové době je obhajoba součástí obžaloby.“ Ve čtvrtek se mi v budově Městského soudu zprvu zdálo, že paní soudkyně zase nepochopila, že soudce vskutku není součástí obhajoby.

Jinými slovy, zatímco ve vztahu k zástupcům policie a státu byla nadmíru vstřícná a milá, k žalobcům z řad fotbalových fanoušků se chovala velmi přísně a vícekrát je napomínala nebo jim rovnou odebírala slovo.

…čtěte celý článek na eFotbal.cz!

(zdroj fotky: slavia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace