eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Exslávista Adauto: Trpišovský chybuje, když se snaží kvalitní cizince napasovat do českých poměrů

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔19.2.2018

Slavia překvapivě padla na půdě Jihlavy!

PONDĚLNÍ PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM – Jarní začátek z hlediska silné pětky? Největší spokojenost (s výsledkem, nikoli výkonem) panuje po letenské výhře 2:0 na Spartě, spokojený klid nastal v Olomouci a Plzni po vzájemné bezbrankové remíze, obří zklamání až zděšení po senzační porážce 0:1 na hřišti poslední Jihlavy zasáhlo Slavii. Mediální miláček, trenér Trpišovský, se dostává pod fanouškovskou palbu nezvykle brzy. A kritizuje ho i bývalý oblíbenec slávistických příznivců, brazilský útočník, nyní hráčský agent, Adauto.

Začněme posledním zápasem prvního jarního, celkově sedmnáctého, kola HET ligy. V duelu pátého se čtvrtým porazila posílená Sparta oslabený Slovan Liberec 2:0, přeskočila jej tak o bod v tabulce a dotáhla se na jediný bodík na Slavii.

Nejdřív euforie, pak znělo Letnou: „Bojujte za Spartu!“

S tím musí na Letné panovat spokojenost. Jenže nedělní letenský výsledek je výrazně lepší než předvedený výkon. První dvacetiminutovka, okořeněná rychlým gólem nejdražšího českého hráče, Rumuna Stanciua, musela na podzim těžce zkoušeným sparťanským fanouškům připadat jako sen.

Vypadalo to, že Severočeši, vedení mladým exsparťanským koučem Davidem Holoubkem, odjedou z Letné s debaklem. Sparta se třemi Rumuny v sestavě (Stanciuem, Vatajeluem a brankářem Nitou) i s další africkou posilou Kangou a oživlým Ben Chaimem válela. Jenže, jak začal ubíral na plynu Stanciu, výkon Sparty postupně ubýval na síle.

A když se ve druhé půli Liberec osmělil, viselo ve vzduchu vyrovnaní – ostatně Coufalovi k tomu při jeho dorážce chyběly jen ty „pověstné“ centimetry. A ze zaplněných tribun se opět ozýval pískot, pokřik, který letenští hráči od nepaměti nemají příliš v lásce: „Bojujte za Spartu!“, a dokonce oslavné skandování na adresu libereckého kouče: „David Holobouk!“

Vysvobozením se stal pro Spartu gól v nastavení z penalty, kterou zařídil náhradník Lafata a kterou proměnil sebevědomý Kanga. Zajímavé bylo sledovat oslavy tzv. Stramacionniho partiček. Zatímco cizinci se objímali s Kangou, Češi tak činili s Lafatou.

„Byl to typický první zápas po delší herní pauze. Velmi dobře jsme začali, hráli jsme tak, jak jsme chtěli. Stejně jako na začátku druhé půle. Ale nelíbilo se mi, jak jsme odehráli značnou část druhého poločasu. Na tom musíme zapracovat, hrát déle náš způsob hry,“ prohlásil po zápase italský trenér Sparty Andrea Stramaccioni.

Jeden absentující Bořil Slavii nerozbořil

Nejvíc ho asi těšilo, že Slavii dotáhli na ten jeden bodík s výhledem derby na Letné.

„Beru prohru v Jihlavě na sebe. Jsem tady popáté a ještě jsem tu nevyhrál. Přitom jsem byl přesvědčený, že to zlomíme. Nezlomili jsme. To je pro mě asi největší zklamání, odjíždíme s ostudou, když jsme nedali ani gól,“ konstatoval po blamáži na hřišti posledního celku podzimní tabulky nový trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

To, že se Trpišovskému osobně v Jihlavě nedaří, nelze ovšem vysvětlovat nějakým „shůry daným prokletím či zakletím“: To je dáno špatnou hrou, špatnou taktikou či špatně zvolenou sestavou. Nejspíš vším dohromady.

Trpišovského nekritičtí obdivovatelé z mediálních řad, v tomto případě kolega Jan Podroužek z deníku Sport, svádějí sobotní neúspěch červenobílých na nedostatečný kádr Slavie. „Slavia prohrála v Jihlavě ne proto, že by nápad implantovat do klubu strategii Jana Nezmara a Jindřicha Trpišovského byl lichý. Ale protože mužstvo jako takové trápí kádrové nedostatky,“ míní Jan Podroužek, který tvrdí, že při Bořilově karetní absenci nemá současná Slavia vhodný typ na místo pravého obránce. No tak… Stavět hru na jednom Bořilovi, to mi přijde jako hodně chabá obrana oblíbeného kouče, který si získal srdce mladých fotbalových novinářů.

Trpišovského ctí, že sám říká, že se s takovouto absencí musí Slavia umět vypořádat. A vůbec, když už tedy musí mermomocí dělat ze Sýkory obránce, proč ho nedá na pravý kraj obrany, když na ten levý má víc alternativ?

Mimochodem, Sýkora se v zimě 2016/2017 rozhodoval mezi Plzní a Slavií. A Pražanům dál přednost po schůzce s trenérem Šilhavým, mj. i proto, že mu bývalý úspěšný kouč sešívaných sdělil, že se ním počítá do zálohy.

Dřív než Jihlava, rozebral obranu Slavie realizační tým

Jinak opětovně ve fotbale platí: hlas lidu, hlas boží.

„Pln zklamání a naplněných obav z dopadu terapie ordinované podještědskou klikou se vracím z Jihlavy. Myslím si následující: nedůstojný, až směšně bezradný výkon mužstva, aspirujícího na nejvyšší mety českého fotbalu,“ píše „zasloužilý fanoušek Slavie“ (a bývalý pracovník slávistického marketingu v 90. letech) Karel Vavřina. „Proti poslednímu, a tedy nejslabšímu, týmu ligy tragický projev bez nápadu na hřišti i na lavičce. Obranu, která za všech šestnácti podzimních ligových zápasů inkasovala pouhých sedm branek, ještě dříve, než hráči Jihlavy před prvním gólem, rozebral naprosto nepochopitelně náš realizační tým. Celé představení, včetně velkohubých prohlášení trenéra a sportovního ředitele, hraničí s urážkou slávistické obce. A to nejen té, která ve velkém počtu tuto ostudu viděla na stadionu na vlastní oči,“ konstatuje bez růžových brýlí velký slávista Vavřina.

A přidává pohled brazilského exslávisty Adauta, který mu zděšeně pětkrát volal a psal ještě v noci po zápase: „Trenér nedělá dobře. Protože nikdy nepracoval s tak kvalitním kádrem a tak kvalitními cizinci. Neví, že by měl od nich čerpat poznatky a využívat nejen v kabině, ale i na hřišti, jejich umění a zkušenosti. Pro mužstvo ale i pro sebe a pro rozšíření svých znalostí. On se naopak hráče, kteří se prosadili na mezinárodním poli, v kvalitnějších mužstvech a soutěžích, snaží napasovat do českých poměrů, taktik, zvyklostí a parametrů. To znamená, vymazat jejich kvality a vlastně i důvod proč, většinou za velké peníze, přišli,“ myslí si Adauto, který dnes působí jako hráčský agent a má tedy o českém fotbale velmi slušný přehled.

Plzeň na úvod jara získala bod v Olomouci.

Vrba: „Titul? Ještě deset bodů a budeme v EL“

Trenér Viktorie Plzeň Pavel Vrba byl navzdory druhé dvoubodové ztrátě v HET lize (po remíze 0:0 v Teplicích v 15. kole přišla v dalším venkovním zápase druhá bezbranková plichta v Olomouci) spokojen.

„Přiznejme si, že v prvním poločase byla Sigma určitě lepší, kombinačně silnější, rychlejší a měla spoustu odražených balonů. Nebyli jsme tak aktivní, jak bychom si představovali. Na druhou stranu jsme zodpovědně bránili. Nevybavuju si nějakou stoprocentní příležitost soupeře. Byly tam jen závary, nějaké zajímavé akce pro ně. Druhý poločas už byl pro diváky zajímavější. I my jsme začali hrát víc dopředu, líp kombinovat. Dostali jsme se i do příležitostí. Viz Krmenčík, který přestřelil. Jsem spokojený, uhráli jsme bod u druhého. To se často nestává. Máme teď i lepší vzájemná utkání,“ byl si dobře vědom Vrba.

Kdyby v sobotu Slavia v Jihlavě vyhrála a stáhla by tak náskok Viktroky na dvanáct bodů, asi by tak spokojený nebyl. Nyní má ale stále čtrnáct bodů na druhou Olomouc, patnáct bodů na třetí Slavii, šestnáct bodů na čtvrtou Spartu a sedmnáct bodů na pátý Liberec.

O titulu však Pavel Vrba mluví stále opatrně. „Já tvrdím, že deset bodů nám stačí k tomu, abychom hráli Evropskou ligu. Až jich budeme mít těch 57, můžeme se bavit, co může být dál. Znáte hráče. Můžete říkat, že Dan Kolář má při standardce hlídat nějakého hráče. Přijde patnáctá minuta, milej Kolář spí a Sigma zahraje standardku, kterou ukazujeme na videu třeba deset minut. Nebo máte rohový kop a hráči stojí úplně jinak, než mají. Kolikrát můžete vykládat, co chcete a hráči si stejně udělají, co chtějí,“ postěžoval si v Olomouci jinak spokojený Vrba.

Co k zápasu dodat? Snad jen to, že bylo škoda, že nebyl vybrán jako „videový“. Sudí Zelinka se totiž rozhodl, že nebude pískat penalty. Přičemž asi tři situace před brankou Viktorky (hlavně Řezník si počínal jako zápasník) a jedna ve vápně Sigmy (Petrželova akce) pokutovým kopem silně zaváněly.

„Překvapuje mě, jak riskantně si plzeňští hráči ve vlastní šestnácte počínají. Zřejmě si myslí, že se proti penalta nemůže odpískat, ale to se mýlí,“ prohlásil po jednom ze zákroků expertní komentátor České televize Pavel Karoch. Jenže Plzeňáci se nemýlili, mýlil se Karoch.

Šok v Ostravě i v Mladé Boleslavi

Stejně jako se před prvním jarním kolem mýlili i jiní experti.

I Ladislav Vízek chválil Baník Ostrava za posílení kádru, včetně angažování poradce Zdeňka Nehody. První výsledek? Nečekaná domácí prohra 1:2 s týmem plných papírových „no name hráčů“, tedy Slováckem, 1:2.

A kromě Jihlavy se vzepřela i Karviná, jež gólem v nastavení šokovala Mladou Boleslav na její půdě. Středočeši podle odborníků měli jít rovněž nahoru, zatím ovšem spadli rovnou do boje o záchranu.

Tam nyní vypadá následovně: 11. Karviná 17, 12. Mladá Boleslav 17, 13. Slovácko 15, 14. Brno (prohrálo 0:1 gólem z penalty na Bohemians) 15, 15. Jihlava 13, 16. Ostrava 11.

Baníku tedy nyní na první nesestupovou příčku scházejí už čtyři body. A to jede v sobotu (18.30, O2 TV Sport) do Teplic.

-Pavel Procházka-

(zdroj fotek: slavia.cz, fcviktoria.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace