eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Exkluzivní interview s Löwem: Chci obhájit titul mistrů světa!

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Fanoušci, Homepage, Hráči, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, Rozhovory, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔19.9.2017

Trenér mistrů světa Löw exkluzivně pro HATTRICK!

UPOUTÁVKAV seniorské reprezentaci Německa neodehrál ani minutu. Jako trenér ji však dovedl k nejvíce výhrám – ke sto dvěma. Joachim Löw. A to ve 152 duelech, tímto počtem se řadí na druhé místo v historické tabulce spolkových trenérů. Jen Sepp Herberger jich má na kontě o patnáct více. Löw se stal třetím reprezentačním koučem bez odehraného utkání za A-tým, před ním to byli Otto Nerz a Erich Ribbeck. V červenci 2014 dovedl jako čtvrtý Německo k titulu mistrů světa a následoval tak Seppa Hebergera z roku 1954, Helmuta Schöna 1974 a Franze Beckenbauera 1990. Na titul dosáhl jako první kouč-nereprezentant. Před zářijovým kvalifikačním utkáním Česko – Německo poskytl Joachim Löw exkluzivní rozhovor magazínu HATTRICK.

Löw pochází ze západní části Německa, většinu hráčské kariéry strávil jako útočník v klubu SC Freiburg, končil ve švýcarských klub, kde pak naopak začínal jako trenér. S VfB Stuttgart vyhrál Německý pohár 1997 a o rok později s ním hrál finále tehdejšího Poháru vítězů pohárů. Přes turecké a rakouské kluby se dostal v roce 2004 k německé reprezentaci jako asistent Jürgena Klinsmanna.

Po jeho odchodu do USA převzal „Die Nationalmannschaft“ prvního srpna 2006, při jeho debutu na lavičce porazilo Německo Švédsko 3:0. Němci neinkasovali ještě v dalších třech zápasech a v prvních pěti duelech pod ním vyhráli. Löwovi tak patří nejúspěšnější start v historii reprezentačních trenérů. Smlouvu s Německým fotbalových svazem má do mistrovství Evropy 2020, jeho plat se odhaduje kolem čtyř milionů eur ročně, má lukrativní reklamní kontrakty (Nivea, TUI, Deutsche Vermögensberatung).

Zajímáte se o soupeře také z té nefotbalové stránky? Jakou roli to pro vás hraje?

Samozřejmě. Každé mužstvo, proti kterému hrajeme, analyzujeme velmi intenzivně a důkladně. Především šéf našeho týmu skautingu Urs Siegenthaler se zajímá vždy také o mentalitu té které země a jejich hráčů, díváme se do minulosti, abychom znali souvislosti, předchozí výsledky a průběhy utkání.

Dá se najít srovnání v tom, co nyní prožívá český fotbal s tím, čím si prošel německý po roce 2000? Češi 2016, Němci 2000 vypadli v základních skupinách mistrovství Evropy. Co se poté dělo v německém fotbale, jak jste ho vrátili do špičky? Co byste poradil trenérovi české reprezentace Karlu Jarolímovi?

Po roce 2000 jsme se rozhodli na svazové úrovni všechno přebudovat a vsadili jsme na práci s mládeží. Byla to týmová práce, do které se zapojili všichni. Tedy celý Německý fotbalový svaz, ale také svazy jednotlivých spolkových zemí, kluby a liga. Vsadit na mládež, dorost, juniory je vždy správná cesta. Tak zkušený trenér jako Karel Jarolím, za kterého ho pokládám, nepotřebuje moje rady.

Jedenáct let jste trenérem německé reprezentace. Alex Ferguson vedl „svůj“ Manchester United devatenáct let. Lákalo by vás ho překonat? Díváte se tak daleko do budoucnosti?

O rekordy a jejich překonávání jsem se nikdy nezajímal. Tak to je i v tom případě. Sir Alex zůstane navždy trenérskou legendou. Já se na to dívám jinak a mohu říct, že mě práce s německou reprezentací velmi baví. A to bez ohledu na tituly, které chce člověk vždy vyhrávat. Ta práce mě „rajcuje“ a motivuje mě vychovávat hráče, zlepšovat jejich výkonnost, prostě je jako celek posouvat na vyšší úroveň.

Čeho byste chtěl tedy ještě dosáhnout? Obhájit titul na mistrovství světa 2018 nebo raději vyhrát domácí mistrovství Evropy 2024? A pak skončit?

Nyní míří moje snažení k mistrovství světa 2018. Přirozeně je snem nás všech ještě jednou získat pohár pro mistry světa. To by bylo přece něco historického. Tomuto cíli tedy všechno podřídíme.

Nelákalo by vás ještě angažmá u nějakého špičkového klubu? Byly by pro vás kluby jako Real Madrid, FC Barcelona, Juventus Turín nebo snad Bayern Mnichova ještě vůbec zajímavé? Nebo je prostě německá reprezentace nejvíc, kde může Němec trénovat?

V tuto chvíli si neumím představit nic krásnějšího než trénovat německou reprezentaci. Být spolkovým trenérem mi přináší hodně výhod. Dívám se na mezinárodní fotbal z ptačí perspektivy. Mohu letět třeba do Barcelony nebo do Londýna a tam se dívat na tréninky a rozvoj hráčů. Tento rozhled byl velmi důležitý pro můj osobní vývoj. Pokud má pozice reprezentačního kouče vůbec nějaké negativum, tak snad jen to, že mám během roku celé mužstvo tak málo pohromadě. To je mi líto, protože v srdci jsem trenér. Nyní se o nic jiného, než o německou reprezentaci nezajímám. Ale obecně si dovedu představit, ne dnes a ani zítra, ještě někdy trénovat na klubové úrovni, vést ligový tým, denně s ním pracovat.

CELÉ EXKLUZIVNÍ INTERVIEW S TRENÉREM NĚMECKÝCH MISTRŮ SVĚTA JOACHIMEM LÖWEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 7. ZÁŘÍ 2017!

-red-

(zdroj fotky: uefa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace