eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

EXKLUZIVNĚ: Korupční břemeno: Vezme UEFA Sigmu do Evropy?

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, Evropské poháry, Gambrinus liga, TOP Články 🕔5.5.2012
EXKLUZIVNĚ: Korupční břemeno: Vezme UEFA Sigmu do Evropy?

I když už 20.dubna ředitel komunikace Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jaroslav Kolář prohlásil pro idnes.cz, že se Sigma Olomouc navzdory své ligové korupční aféře v případě vítězství v Poháru České pošty může zúčastnit 3. předkola Evropské ligy, není to tak jasné.

Tuto informaci po středečním plzeňském finále Olomouc – Sparta (1:0) totiž zpochybnil generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. Řekl, že přihlášku Sigmy teprve posoudí Evropská fotbalová unie (UEFA). Řepka ví, o čem mluví, je totiž členem disciplinární komise UEFA.

[hr]

Také čtěte:
Hřebík bouřliváka Radu do Sparty nechtěl! Tak ho bere Řebíček do Slavie!

[hr]

Je tedy ještě možné, že do Evropy z Česka místo Olomouce vstoupí náhradník, tedy čtvrtý tým ligové tabulky, což by byla nejspíš Mladá Boleslav.

„Trest je pouze v rámci českého fotbalu a vztahuje se jen na naši první ligu,“ vysvětloval ještě v dubnu na idnes.cz Jaroslav Kolář. „Případem se zabývala a vyřešila ho pouze česká disciplinárka, nikoli disciplinární komise UEFA. A v předpisech UEFA není žádný článek o tom, že by klub potrestaný za korupci v rámci svazu nebo asociace nemohl do evropských pohárových soutěží,“ argumentoval v dubnu nejprve Kolář.

UEFA vyloučila i Fenerbahce

Ovšem, jak připomněl idnes.cz,  loni v srpnu UEFA vyloučila z Evropské ligy řecký klub Olympiakos Volos, který Řecká fotbalová federace potrestala za účast v kauze ovlivňování zápasů tamní první ligy. „Jenže tímto případem se současně zabývala také disciplinární komise UEFA. Proto poté zasáhla a Volos ze své soutěže vyloučila,“ tvrdil Kolář.

Na nátlak UEFA ale turecký svaz nepustil do Ligy mistrů ani Fenerbahce Istanbul. Nejslavnější místní klub byl podezřelý z toho, že si k zisku ligového titulu pomohl manipulováním zápasů. Místo něj obsadil volné místo v nejprestižnější klubové soutěži Trabzonspor.

[hr]

Už jste viděli?
Fanoušci rozhodli. Nejlepší gól v historii Premier League vstřelil Rooney

[hr]

Jak nyní říká Rudolf Řepka, Kolářův nadřízený, UEFA teprve bude olomouckou přihlášku posuzovat. Řepka prohlásil, že do konce května by mělo být ve věci určitě jasno. „Zatím mi kolegové z disciplinární komise UEFA ani nenaznačili, zda olomouckou kauzu považují za menší, či závažnější provinění,“ uvedl pro HATTRICK.cz Rudolf Řepka.

Česko by o své místo přijít nemělo

Podle generálního sekretáře FAČR by v případě vyloučení Sigmy Olomouc nemělo hrozit, že by Česko o jedno své místo v pohárové Evropě v sezoně 2012/2013 přišlo.

„Kdyby jen vznikly takové náznaky, učinili bychom patřičné kroky, abychom tomu zabránili,“ řekl Řepka. „Právo účasti v kvalifikaci Evropské ligy by mělo přejít na čtvrtý tým ligové tabulky,“ dodal Rudolf Řepka.

Čtvrté místo v Gambrinus lize po nedělní výhře na hřišti páté Dukly Praha (2:1) s největší pravděpodobností obsadí FK Mladá Boleslav. Ta by pak šla do 2. předkola Evropské ligy, přičemž třetí celek ligové tabulky (Plzeň, Sparta nebo Liberec) by se posunul z 2. do 3.  předkola EL.

Praxi nepouštět do svých soutěží týmy potrestané kvůli korupci UEFA uplatňuje od roku 2007.

-pch-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace