eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

EURO ve Francii bude! Přísná opatření při duelu s Němci patrně zabránila obřímu masakru

📁 Aktuálně, Blogy, EURO 2016, Homepage, Procházka ligovým děním, Reprezentace, Topstory 🕔16.11.2015

Paris: Paris Saint-Germain Football PlayersNěkterým se už zpět do PSG ani nechce!

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Je to velmi smutný paradox. Ve dnech se, kdy se hraje baráž o poslední čtyři volná místa (vlastně už jen tři, Maďaři se po výhrách nad Norskem 1:0 a 2:1 po dlouhých 44 letech zúčastní finálového turnaje ME), se v souvislosti s pátečními teroristickými úroky ve Francii diskutovalo o tom, zda by se EURO 2016 ve dnech 10. června až 10. července 2016 mělo vůbec v zemi galského kohouta konat. Odpověď zní: konat se bude, ale bude určitě jiné, než se předpokládalo.

„Kdybychom EURO z Francie přeložili, znamenalo by to, že bychom přistoupili na hru teroristů. To nedovolíme,“ vyjádřil se jasně šéf organizačního výboru šampionátu Jacques Lambert. Ostatně přísná bezpečnostní opatření kolem pátečního večerního přátelského zápasu Francie – Německo (2:0) na pařížském Stade de France, v jehož průběhu bylo slyšet výbuchy před stadionem, patrně zabránilo ještě většímu masakru.

U jednoho z teroristů, který odpálil nálož před branami pařížského stadionu, se našla vstupenka na utkání. Lze předpokládat, že v „ideálním“ plánu násilníků bylo odpálit bomby v kotli osmdesáti tisíc diváků v čele s francouzským prezidentem Hollandem. Nakonec u Stade de France po sebevražedném útoku muže, který chtěl s výbušninou původně proniknout do hlediště, zahynuli čtyři lidé – tři sebevražední atentátníci a jeden nešťastný kolemjdoucí.

Ano, z bezpečnostních hledisek to v létě ve Francii bude velmi těžké. Hlavně mimo fotbalové stadiony, kde, jak se ukázalo i v pátek večer v Paříži jsou, bezpečnostní pravidla dodržována mnohem důslednější než na jiných místech.

„Riziko v ulicích je větší na stadionech, především při spontánních shromážděních. To riziko v lednu při pařížském útoku na redakci Charlie Hebdo stouplo o jeden stupeň, teď po dalších útocích, k nimž se přihlásil Islámský stát, se ještě zvýšilo,“ je si dobře vědom šéf organizačního výboru Lambert. „Připravíme ovšem EURO tak, aby bylo co nejbezpečnější,“ slíbil odhodlaně Jacques Lambert.

„Turnaj bude podléhat ještě rozsáhlejším a důslednějším bezpečnostním opatřením než dosud. Pařížské útoky se ME 2016 musí dotknout,“ konstatoval předseda FAČR Miroslav Pelta.

„Myslím, že Francouzi udělají pro naši bezpečnost při EURO 2016 vše,“ řekl deníku Sport Jaroslav Plašil, český reprezentant a hráč Girondins Bordeaux, pro něhož se Francie stala druhým domovem.

cavaniedi_hra_uefa.comAni Cavani se zpět do Paříže nijak nehrne.

Jihoamerickým hvězdám se nechce vracet do PSG

„Bude to jiný turnaj, věci se změnily, ať se vám to líbí, nebo ne. Někoho strach přemůže a vůbec na EURO do Francie nepojede,“ soudí anglický internacionál Rio Ferdinand. „A těm, kteří pojedou, sebere naprostý a nezbytný důraz na bezpečnost svobodu a radost, kterou taková událost normálně přináší. Tohle zamává s každým,“ dodává skepticky Ferdinand.

Strach z návratu do Paříže, odkud odletěli do Jižní Ameriky na zápasy kvalifikace MS 2018 v Rusku, mají ovšem některé zámořské opory Paris Saint-Germain. Například Uruguayec Edison Cavani nebo Brazilec David Luiz, který byl v utkání s Argentinou (1:1) mimochodem poprvé v životě vyloučen.

„Hrát za PSG je moje práce, ale kdyby záleželo na mně, už bych se do Paříže nevrátil,“ nechal se slyšet Luiz.

O mnoho odhodlanější a statečnější postoj zvolil Rony Hodgson, trenér v kvalifikaci ME 2016 neomylné Anglie ohledně souboje jeho týmu s Francií, který se má uskutečnit v úterý 17. listopadu večer v londýnském Wembley.

„Je dobře, že se utkání Anglie – Francie hraje podle původního plánu. Fotbal se musí proti takovému zvěrstvu spojit,“ prohlásil odhodlaně Hodgson.

Pěkně to vyjádřil i Marek Eben při sobotním přímém přenosu z dalšího kola populární taneční soutěže České televize StarDance: „Pod dojmem, co se stalo v pátek večer v Paříži, je nějaké vyřazení ze soutěže prkotinou. Ale na druhou stranou nám nikdo nezabrání, abychom se radovali z tance a ze života. To je to totiž přesně to, co by si teroristé přáli.“

Ano, proto je dobře, že se podle plánu hraje baráž o EURO a že panuje všeobecné odhodlání uspořádat ME 2016 ve Francii. A to přesto, že: „Tenhle svět je podělaný,“ jak konstatoval účastník zápasu na Stade de France, německý obránce Mats Hummels, který na stadionu spolu se svými kolegy z obou týmů přečkal hrůznou páteční pařížskou noc.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: psg.fr, isifa.com/SIPA)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace